Decembra vidus ir īstais laiks, lai ķertos klāt mājvietas pucēšanai un dekorēšanai Ziemassvētku gaidās. No plauktiem tiek laukā celtas lampiņu virtenes, egļu rotājumi un citi dekori svētku tematikā, taču reizēm ar dekorēšanu var galīgi nošaut greizi. Portāls "Reader's Digest" apkopojis izplatītākās kļūdas, dekorējot mājokli Ziemassvētku laikam.
Uzskats, ka mājas rotāšana ir dārga
Paskatoties interneta plašumos atrodamās fotogrāfijas, kurās mājokļi mirdz dažādos rotājumos, varētu šķist, ka šāds prieks nav visiem pa kabatai. Ja rocība ļauj, protams, veikalu plauktu piedāvājums ir ļoti plašs, taču, kamēr liela daļa turpina "ķemmēt" veikalus, tu vari dekorus uztaisīt arī pats. Piemēram, velc ārā no kastēm iepriekšējo gadu Ziemassvētku kartītes, kuras uz striķa ar knaģiem iespējams glīti sakārtot. Kļūdu sarakstā minams arī tas, ka cilvēki sāk dekorēt un rotāt mājvietas, pirms tam tās nesakārtojot, neatbrīvojoties no visa liekā.
Tāpat atceries dekorēšanā iesaistīt arī bērnus, māsas un brāļus. Kopīgi izgrieziet sniegpārsliņas, graciozas eglītes vai kādas citas svētku virtenes, kuras pēc tam izlikt mājoklī. Arī tad, ja dzīvo vienatnē, aicini uz dekorēšanas maratonu ģimeni un draugus, lai vairotu Ziemassvētku sajūtu.
Ielūkojies šajā rakstā un ar piemēru palīdzību apskati, kā izveidojami dažādi dekori paša spēkiem.
Viesistabas dekorēšana un indīgie telpaugi
Protams, tas nenozīmē, ka pilnībā visām telpām jākļūst par Ziemassvētku pasaku zemi, bet der ieturēt mērenību visā mājoklī. Kāda vītene labi iederēsies arī virtuvē, bet vannasistabai svētku pieskārienu sniegs ziepes atbilstošajos aromātos un izskatā.
Lai pasargātu mazākos svētku svinētājus un četrkājainos draugus, kā ikdienā, tā arī svētku laikā jābūt ļoti uzmanīgiem, kādi telpaugi tiek izvēlēti mājas rotāšanai un dekorēšanai. Ziemassvētku laikā populārākais telpaugs ir tradicionālā puansetija jeb Ziemassvētku zvaigzne, taču auga kopšanā jāievēro piesardzība, jo puansetiju baltā piensula ir indīga.
Par vēl citiem toksiskiem Ziemassvētku augiem lasi šajā rakstā.
Krāsu izvēle un nepareizā vieta eglītei
Tas, ka Ziemassvētku krāsu paletē izceļas divas krāsas – zaļā un sarkanā -, nenozīmē, ka pilnībā visiem dekoriem jāzaigo tieši tajās. Rezultāts noteikti būs labāks, ja rotājumu krāsu izvēlē pieturēsies pie sava mājokļa interjerā izvēlētās toņu gammas, jo virtenes un lapiņas iespējams atrast arī dzeltenā, violetā un citās krāsās.
Taču bez vienas zaļas daiļavas jeb Ziemassvētku eglītes mājās noteikti neiztikt. Daudzi pieļauj kļūdu, izvēloties mājoklī eglei neatbilstošu vietu, tādēļ jārēķinās, ka var nākties arī pārbīdīt mēbeles un telpas iekārtojumu pielāgot eglītes garumam un kuplumam. Tas nozīmē, ka katru gadu var nākties tās vietu mainīt, lai spētu viņas skaistumu novērtēt visā pilnībā.
Kā raksta "Reader's Digest", vislabāk to novietot telpas stūrī vai pret galveno mājvietas sienu (visbiežāk viesistabā), kur to varēs kārtīgi apskatīt. Izvēloties vietu, ņem vērā, ka to nevajadzētu likt kamīnu, radiatoru un citu sildītāju tuvumā. Tāpat neaizmirsti arī par pareizu eglītes nostiprināšans veidu. ASV Patēriņa preču drošības komiteja veikusi eksperimentu, kurā parāda, kurš ir nedrošākais egles nostiprināšanas veids – egle, kas ievietota ūdenī vai turētājā. "Tava Māja" aicina būt uzmanīgiem svētku svinētājiem, kā arī ņemt vērā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) ieteikumus, lai pasargātu sevi un savu īpašumu no nelaimes.
Pārspīlēšana un neizslēgšana naktī
Kļūdu saraksta augšgalā minama arī pārcenšanās ar rotājumiem, tādēļ noteikti nevajadzētu mājas uz plauktiem, pie sienām un uz jebkurām citām virsmām izlikt dekorus, kuri gadi no gada sakrājušies skapī. Jāsaprot, ka Ziemassvētku rotājumi ir ciemiņi telpas interjerā, tāpēc, gribot kā labāk, var pārcensties un radīt nesakārtotu un piebāztu sajūtu. Ieteikums ir vienā mājvietas telpā izlikt un rast vietu trim vai četriem gadalaikam atbilstošiem dekoriem.
Lai arī gaismiņas un sveču dekori vislabāk izskatās dienas tumšajā laikā, uz nakti tos vajadzētu slēgt ārā. Tā kā ziemas laikā satumst salīdzinoši agri, arī liesmu un spuldzīšu spīdēšanais laiks ir diezgan ilgs, tāpēc nav jēgas tos turēt ieslēgtus nakts laikā, kad par skaistumu paši nevarat priecāties, bet elektrības rēķins aug griezdamies. Starp citu, ja tavi mājās logi ir tuvu kaimiņa logiem, viņš var būt visnotaļ neapmierināts, ka spožās gaismiņas neļauj iemigt kā cerēts.
Dekorējot mājokli svētkiem, nedrīkst aizmirst par mazajiem ķipariem, kuri grib aptaustīt un reizēm arī ielikt mutē priekšmetus, kas ir viņu acu līmenī. Jau laicīgi saproti, kas viņiem varētu būt par roku galam, lai jau saknē izvairītos no šādas iespējamības.
Nedomāšana par nākamo gadu
Ja tavu šī gada dekorēšanas prieku apslāpē samudžinātas virtenes, saplēstas bumbiņas un citas likstas ar rotājumiem, būs pašam vien jāvaino sevi, ka tos kārtīgi nesaliki kastēs. Kad pieņemsi lēmumu rotājumus novākt, padomā, cik ļoti nākamgad atvieglosi sev darbu, jo nebūs jācenšas vērst par labu savu pagājušā gada slinkumu.
Protams, visi rotājumi nav jānovāc jau pirmajā dienā pēc svētkiem, taču der jau savlaicīgi sagatavot dažādus priekšmetus, kuri noderēs mantu glabāšanai. Kādi ir vienkārši un parocīgi veidi rotājumu uzglabāšanai, lūko šeit.
Apzinies arī to, ka pēc svētkiem mājās būs nepieciešama kārtīga ģenerāltīrīšana. Lai arī cik uzmanīgi Ziemassvētku rotājumi būtu izkārtoti, uz paklāja tāpat bieži vien pamanās nopilēt svece, pēc svētkiem jālauza galva, kā savākt smalkās stikla lauskas un kā vislabāk satīrīt sabirušās egļu skujas īpaši grūti aizsniedzamās vietās. Atbildes uz problēmjautājumiem rodamas šajā rakstā, kurā apkopotas biežākās pēcsvētku problēmas mājas.