olu čaumalas, olas, čaumalas, telpaugi, telpaugu mēslošana, Lieldienas
Foto: Shutterstock
Lieldienas godam nosvinētas, bet – ko iesākt ar olu čaumalām, kas vēl palikušas pēc kārumu gatavošanas vai olu kaujām? Tām, protams, var atvēlēt vietu atkritumu tvertnē, bet ir vēl kāda iespēja, proti, tās lietderīgi izmantot mājā un dārzā.

"Tava Māja" par čaumalu pielietojumu dārzā konsultē Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vecākais dārzkopības eksperts Māris Narvils.

Viņš atgādina, ka pirms smalcināšanas olu čaumalas rūpīgi noskalo, tiesa, tas neattiecas uz vārīto olu čaumalām. Savukārt pirms jēlu olu čaumalu smalcināšanas – tās vispirms jāizžāvē. Kā skaidro dārzkopības eksperts, olu čaumalu pamata sastāvdaļa ir kalcija karbonāts. "Ar dabiskām krāsvielām krāsotās Lieldienu olu čaumalas var izmantot dārzam. Ja vēlas, lai kalcijs ātrāk nonāktu apritē, čaumalas smalcina smalki, ja vēlama ir pakāpeniska iedarbība, tad daļiņām ir jābūt vidēja izmēra," padomos dalās LLKC eksperts.

"Ar ķīmiskām krāsvielām krāsotās olu čaumalas nav izmantojamas dārza mēslošanai," uzsver Narvils.

Lūk, dārzkopības eksperta padomi, kā izmantot olu čaumalas dārzā:

  • Izmantojot augsnes substrātus, kalcija nodrošināšanai olu čaumalas sajauc ar augsni un iepilda stādu podos apakšā. Sevišķi vēlams tādiem dārzeņu stādiem kā baklažāni, saldā paprika un tomāti. Olu čaumalām pamazām noārdoties, kalcijs kļūs pieejams augiem.
  • Veselās olu čaumalas var izmantot kā podiņu, nelielo dēstu kā kāpostaugiem, sīpoliem, puraviem. Iesēj pa divām sēkliņām, kad dēsts sasniedz vajadzīgos izmērus, tos izstāda dārzā. Pirms izstādīšanas čaumalu viegli saspiež. Šeit vari aplūkot dažādas neparastas idejas dēstu audzēšanas traukiem, tajā skaitā arī ar čaumalām.
  • Dārzos, kur ir lielas problēmas ar gliemežiem kā čaulu, tā kailgliemežiem, izmanto rupji saberztas, ne samaltas čaumalas. Tās nober gar dobju malām. Asās čaumalas liedz gliemežiem nokļūt dobē un kalpos kā augsnes ielabotājs.
  • Smalki samaltas olu čaumalas var izkliedēt pirms dobju uzrakšanas vai frēzēšanas. Nejaukt kopā ar organiskiem mēslošanas līdzekļiem. Mikroorganismiem nepatīk pārāk liela minerālvielu koncentrācija.
  • Pavasarī olu čaumalas var iestrādāt apdobēs augļu kokiem un ogulājiem.
  • Ja dārzā mājo daudz putnu, tad smalki samaltas čaumalas var pievienot putnu barībai. Vislabāk tās pievienot dažādām sēklām.
  • Ir viedoklis, ka sasmalcinātas olu čaumalas saberot kurmju ejās, tie no dārza var aizvākties. Kā vēl cīnīties ar kurmjiem dārzā, lūko šeit.
  • Istabas augiem vidēji smalcinātas čaumalas var sekmīgi kalpot kā drenāža podu apakšējā daļā.
  • Lai sasmalcinātās olu čaumalas kalpotu kā augsnes skābuma mazināšanas līdzeklis, tās jāiestrādā vismaz 50-100 g/m2, skābās augsnēs pat līdz 500 g/m2.

Savukārt rakstā zemāk vari aplūkot vēl citas idejas, kur mājā un dārzā izmantot čaumalas! Vai zināji, ka tās var pagatavot pulverī un pat pievienot maltītēm, jo čaumalas ir lielisks kalcija avots?

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!