spuldze, LED spuldze, spuldzes nomaiņa, spuldzīte
Foto: Shutterstock
Spuldžu nomaiņa mājās nereti sagādā problēmas, jo nākas izlemt par to, kāda spilgtuma spuldzītes nepieciešamas, turklāt arī to veidi un arī izmaksas ir ļoti dažādas. Tāpat nereti spuldžu nomaiņu apvij virkne mītu, kas cilvēkiem liek bažīties par izvēles izdarīšanu.

Šoreiz aplūkosim mītus, kas skar tieši LED spuldzes, kurām veikalos ir ļoti plašs piedāvājums. Noteikti esi dzirdējis to, ka tās nav tik spožas, spuldzītēm ir zilgani blāva gaisma, tās ir pārāk dārgas un daudz ko citu. Lasi rakstā tālāk "elektrumveikals.lv" speciālistu atspēkotos mītus par LED spuldzītēm, kas, iespējams, nedaudz mainīs domas par gaismekļu izvēli:

Nepalīdz samazināt elektrības rēķinu


Speciālisti norāda, ka vidēji viena LED spuldze patērē astoņas reizes mazāk elektrības nekā viena kvēlspuldze un piecas reizes mazāk elektrības nekā viena halogēnspuldze. Piemēram, ja kādreiz lustrā bija ieskrūvēta 42 vatu halogēnspuldze, mēneša laikā, to lietojot četras stundas dienā, patērēja 5,04 kWh elektrības. Bet, kā norāda speciālisti, to var aizvietot ar līdzvērtīgu LED spuldzi, kuras jauda ir astoņi vati un patēriņš mēneša laikā 0,96 kWh. Kā uzsver speciālisti, LED spuldze patērēs 5 reizes mazāk elektrības.

Pārāk dārgas un neatmaksājas


Vēl viens mīts, kas apvij LED spuldzes, ir to dārgums, ja to salīdzina ar, piemēram, halogēnspuldzi. Produkta cena cilvēkiem ir ne mazāk svarīga, tāpēc tie labprāt dos priekšroku kādam lētākam variantam. Tomēr eksperti uzsver, ka LED spuldze jau uzreiz pēc tās ieskrūvēšanas patērēs mazāk elektrības nekā vecā spuldze, ko varēs redzēt jau nākamajā elektrības rēķinā. Kā apgalvo speciālisti, elektrības ietaupījums, ko iegūsi, nomainot halogēnspuldzi, LED spuldzes izmaksas nosegs pat ātrāk nekā pusgada laikā. Mīts aplams – LED spuldze atmaksājas, un pat diez gan ātri.

Nav tik spožas


Kā skaidro eksperti, LED spuldzes izstaro tikpat daudz gaismas kā citu veidu spuldzes – gan kvēlspuldzes, gan halogēnspuldzes un spirālveida luminiscences spuldzes.

Jāliek aiz auss arī tas, ka LED spuldzēm pie izvēles jāņem vērā virkne citu parametru, piemēram, jāzina, cik daudz lūmenu (gaismasintensitāte) un Kelvina grādu (gaismas nokrāsa) nepieciešams, tāpat jāzina arī daudzi citi faktori. Cilvēki nereti apmulst, jo viena ierastā lieluma – vatu (W) – vietā ir citi parametri, jo LED spuldzes spožumu norāda lūmenos jeb lm, nevis vatos. Mulsuma dēļ arī nereti pirkuma laikā sanāk iegādāties spuldzi ar mazāku spožumu nekā izdegušajai spuldzei, kā rezultātā gaisma mājoklī būs krietni blāvāka.

Speciālisti arī sniedz vērtīgus padomus, proti, lūmeniem vienmēr ir jābūt norādītiem uz iepakojuma. Taču, ja lūmenus nevari atrast, šādu spuldzi neizvēlies. Tāpat jāliek aiz auss vienkāršs padoms – jo vairāk lūmenu, jo spožāka spuldze.

Zilgani baltā gaisma


Noteikti daudzi ir dzirdējuši arī vēl vienu mītu, kas tiek piedēvēts LED spuldzēm – zilgani baltā gaisma. Kā salīdzina eksperti, kvēlspuldzes un halogēnspuldzes izstaro tikai vienu gaismas krāsu – silti baltu jeb dzeltenīgu, bet tajā pašā laikā LED spuldzes var izstarot gaismu ar dažādu nokrāsu, piemēram, dzeltenīgu, baltu un pat zilganu.

Eksperti mudina arī pievērst uzmanību uz spuldzes iepakojuma norādītajai gaismas krāsas temperatūrai, kuru mēra Kelvina grādos un apzīmē ar burtu K. Kā norāda eksperti, jo mazāk Kelvina grādu, jo dzeltenāka gaisma, jo vairāk – jo zilganāka. Savukārt silti balta gaisma atbilst 2700 – 3200 K, balta gaisma 3200 – 4000 K, bet zilgani balta 4000 – 6000 K.

Kādas spuldzes labāk izvēlēties dažādām telpām?

Speciālisti iesaka dzīvojamo un atpūtas telpu izgaismošanai izvēlēties spuldzes ar silti baltu jeb dzeltenīgu gaismu. Savukārt virtuvē, darbistabā un citās vietās, kur nepieciešams darboties, var izvēlēties spuldzes ar baltu nokrāsu. Kāpēc tieši baltā krāsa? Kā skaidro eksperti, tā radīs mundru sajūtu, uzlabos koncentrēšanās spējas un produktivitāti, bet dzeltenīgā gaisma radīs nomierinošu un atslābinošu sajūtu. Tāpat viņi norāda, ka gaismas krāsas ietekmi uz cilvēka organismu var izskaidrot, paskatoties uz mūsu ideālo gaismas avotu – Sauli, proti, tā no rīta tā izstaro zilganu un intensīvu gaismu, pa dienu – baltu un intensīvu, bet uz vakarpusi silti baltu jeb dzeltenīgu gaismu ar zemāku intensitāti.

Ātri izdeg


Eksperti atzīst, ka LED spuldzes sastāv no vienām un tām pašām sastāvdaļām, tiesa, atšķiras to kvalitāte – jo kvalitatīvākas tās ir, jo ilgāk spuldze kalpos un kvalitatīvāku gaismu izstaros.

Iegādājoties LED spuldzi, jāņem vērā:

  • izvēlies atpazīstamu ražotāju;
  • pārbaudi, vai uz spuldzes iepakojuma ir norādīti dažādi spuldzes parametri ;
  • pārbaudi, vai ir norādīts korekts CE marķējums, nevis viltojums. Kā atgādina eksperti –kvalitatīva LED spuldze kalpo vidēji 20 000 stundu, savukārt halogēnspuldze tikai 2 000 stundu.

Šajā rakstā varēsi izlasīt vēl citus ieteikumus, kas jāņem vērā, izvēloties LED spuldzi mājām.

Nepieciešams uzsilšanas laiks


Kā atzīmē eksperti, nereti LED spuldzes tiek sajauktas ar spirālveida luminiscences spuldzēm, kurām patiešām ir uzsilšanas laiks, līdz tās sasniedz maksimālo gaismas atdevi. Savukārt LED spuldzēm tāds nav, jo tās, kā uzsver eksperti, uzreiz pēc ieslēgšanas izstaro 100 % gaismas.

Spuldzes satur bīstamas vielas

Tā kā nereti LED tiek sajauktas ar luminiscences spuldzēm, tad izplatās arī citi mīti, piemēram, tas, ka LED spuldzes satur bīstamas vielas. Eksperti norāda, ka luminiscences spuldzēs patiešām ir dzīvsudrabs, kas izdalās tikai tad, kad spuldzi saplēš, tiesa, LED spuldzēs nav dzīvsudrabs vai citas bīstamas vielas, kas varētu apdraudēt cilvēku. Tāpat speciālisti uzsver arī vēl vienu LED spuldžu priekšrocību – tās ir krietni izturīgākas pret triecieniem nekā citu veidu spuldzes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!