koka soliņš, koka krēsls, krēsls
Foto: Shutterstock
Koka soliņš ir ne tikai noderīga mēbele kapos, kur var piesēst pie savu tuvinieku kapu kopiņas, bet arī mājas pagalmā. Kas jāņem vērā, lai koka sols ilgāk kalpotu, "Tava Māja" padomos dalās Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta (KĶI) Koksnes bionoārdīšanās un aizsardzības laboratorijas vadītājs Bruno Andersons.

Kā atgādina speciālists, koka priekšmeti āra apstākļos pakļauti gan mitrumam un saules starojumam, gan mikroorganismiem. Viņš arī iesaka krāsot tos priekšmetus, kuri nebūs tiešā kontaktā ar augsni, jo krāsa pasargās no vides iedarbības.

"Pirmajai kārtai izmanto grunti, kas iesūcas dziļāk koksnē, bet otro un, vislabāk, arī trešo uzklāj plānā kārtiņā. Izvēlēties var gan plēvi veidojošās, gan "caurspīdīgās", koksnes tekstūru saglabājošās krāsas," padomos dalās speciālists. "Plēvi veidojošo krāsu atjaunošanai jānoņem vecais pārklājums, tādēļ mazāk pūļu prasa plēvi neveidojošās krāsas." Kā atgādina eksperts – svarīgi darbiņu veikt rūpīgi, jo tieši akurāts darbs nodrošinās pietiekami labu aizsardzību vairāku gadu garumā gan alkīda, gan lineļļas krāsām. "Par ilgizturību krāsām uz ūdens bāzes ir gan pozitīvas, gan ne tik labas atsauksmes," atzīst Andersons. "Izvēloties un pērkot krāsu, ieteicams prasīt padomu pārdevējam – konsultantam par āra apstākļiem piedāvātajiem produktiem koksnei."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!