Zaļi tomāti uz lauka: kāpēc negatavojas un ko ar tiem iesākt
Foto: Shutterstock
Šajā sezonā laikapstākļi dārzniekiem bijuši kā liels izaicinājums – te vienu brīdi termometra stabiņš pakāpjas līdz +30 grādu atzīmei, bet jūlija sākumā pārsteidz "zaļā ziema" ar visai drēgnu laiku, nerunājot nemaz par maija salnām, kas būtiski ietekmējušas ražu. Arī uz lauka un siltumnīcās augošie tomāti negrib sārtoties, kā rezultātā ir jādomā – ko ar tiem iesākt?

Arī "Tavs Dārzs" uzrunātie tomātu selekcionāri neslēpj – šis gads laikapstākļu dēļ tomātu audzēšanā bijis izaicinājumiem pilns. Tomāti negrib sārtoties arī profesionāļu siltumnīcās vai laukos, kā arī tiem uzglūn dažādas slimības. Un arī pie zaļajiem tomātiem ir vainīgs neviens cits kā...laikapstākļi!

Kā atzīst tomātu kolekcionāre Natālija Zeltiņa, viņa jau tomātus novākusi pagājušajā nedēļā. Novākti arī tie, kas vēl ir zaļi un nav nogatavojušies. "Tagad ir tāds laiks, ka tomāti sāk slimot. To sagaidīt nav nepieciešams. Augusts jau ir pusē, ārā tie vairs nav jātur," uzskata audzētāja. Viņa tomātus rūpīgi salikusi kastītēs – sarkanie un gatavie novākti kā ierasts, bet zaļie tomāti ar visu ķekaru salikti kastītē vienā slānī, lai nav cits uz cita virsū. Kolekcionāre arī pamāca – zaļos tomātus ar visiem ķekariem vēlams likt tā, lai ķekars nav viens uz otra, kā arī tie nesaskaras kopā. Var pat likt pamīšus, proti, ķekars vienā kastes malā, tad nākamais ir otrā." "Deguntiņiem" jābūt uz augšu, bet ķekaram jābūt lejā," piebilst audzētāja. Tomāti arī kastēs visu laiku jāuzpasē. Ja kāds no tomātiem kastē sāk bojāties vai tam parādās slimības pazīmes, tas jānokniebj nost ar visu kātiņu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!