Foto: DELFI
Konservēšanas sezonā virtuvē krājas ar vasaras labumiem piepildītas burciņas ziemai. Trauki tiek rūpīgi mazgāti un karsēti, lai ziemai sagatavotie krājumi nesabojātos. Neatņemams un visnotaļ ķēpīgs konservēšanas laika darbiņš ir arī veco etiķešu atmiekšķēšana un tīrīšana no burkām.

Līmes mēdz būt itin stipras, tīrīšana – grūta. Tīmeklī un dažādos padomu krājumos aprakstītas dažādas metodes, tāpēc "Tava Māja" nolēma ķerties pie eksperimenta – izmēģināt populārākās, lai noskaidrotu, kura no tām būtu efektīvākā.

Ja arī tev ir zināma kāda efektīva metode, kā nomazgāt etiķetes no burkām, padalies ar to komentāros vai raksti mums uz e-pasta adresi maja@delfi.lv.

Dzeramā soda un eļļa

Foto: DELFI

Nepieciešams:
  • dzeramā soda 2 ĒK;
  • rapšu eļļa 2 ĒK;
  • neliels trauks, kurā sajaukt dzeramo sodu un eļļu.

Eksperimenta ilgums: 30 minūtes

Foto: DELFI
Traukā ber 2 ēdamkarotes sodas, pielej 2 ēdamkarotes rapšu eļļas un visu samaisa putriņā. Maisījumu smērē uz burkas un notur vismaz 30 minūtes.
Foto: DELFI

Rezultāts un secinājums: šī metode ir visnotaļ ķēpīga. Jābūt arī ļoti uzmanīgam, lai burka neizslīdētu no rokām. Etiķete nāk nost lieliem gabaliem, bet pilnībā notīrīt ar šo metodi nav iespējams.

Foto: DELFI

Nagu lakas noņēmējs

Foto: DELFI

Nepieciešams:
  • gumijas cimdi;
  • nagu lakas noņēmējs;
  • vates plāksnītes.

Eksperimenta ilgums: 20 minūtes

Lai nekaitētu roku ādai, kā arī nesabojātu manikīru, izmanto gumijas cimdus. Vates plāksnīti bagātīgi piesūcina ar nagu lakas noņēmēju, bet pēc tam ar to samitrina etiķeti. Ar līdzekli samitrina vairākas vates plāksnītes un ar tām pilnībā noklāj etiķeti. Virsū uzlej vēl nedaudz nagu lakas noņēmēja. Pagaida 20 minūtes, tad noņem vates plāksnītes un arī atmiekšķēto etiķeti.

Foto: DELFI

Rezultāts un secinājums: etiķete nāk nost lieliem gabaliem, tomēr līme ir tik spēcīga, ka nagu lakas noņēmējs ar to pilnībā nav ticis galā. Šī metode ir diezgan dārga, jo vienai burkai iztērēju puspudelīti nagu lakas noņēmēja. Turklāt arī jārēķinās ar specifisko aromātu, kas izplatās pa visu telpu.

Foto: DELFI

Trauku mazgājamā mašīna

Foto: DELFI

Nepieciešams:
  • trauku mazgājamā mašīna.

Eksperimenta ilgums: aptuveni trīs stundas (trauku mazgājamās mašīnas režīma ilgums)

Trauku mazgājamajā mašīnā kopā ar visiem traukiem ieliek arī burku. Tai iepriekš nav veikta speciāla apstrāde, proti, mērcēšana. Gaida, kad trauku mazgājamā mašīna beigs savu darbu.

Foto: DELFI
Etiķetei mazgāšanās laikā jau ir atlipusi viena mala.

Rezultāts un secinājums: etiķete nāk nost pārsteidzoši labi un viegli! Vien viena maliņa ir nedaudz grūtāk noņemama, bet tas noteikti tāpēc, ka traukus neizņēmu uzreiz pēc mazgāšanas cikla beigām. Trauku mazgājamā mašīna beidza darboties naktī, kad jau gulēju. Eksperimentālo burku no ierīces izcēlu vien no rīta, kā rezultātā eksperiments kopumā tika veikts aptuveni astoņas stundas. Iespējams, ja trauku izņemtu uzreiz, tad nebūtu problēmas ar to vienu maliņu.

Foto: DELFI

Kopumā – šī metode ir pieskaitāma pie maniem favorītiem. Un trauku mazgājamā mašīnā ir tik daudz vietas burkām!

Foto: DELFI

Mērcēšana ūdenī

Foto: DELFI

Nepieciešams:
  • bļoda;
  • karsts ūdens;

Eksperimenta ilgums: aptuveni deviņas stundas

Burciņas liek bļodā, pārlej ar karstu ūdeni un atstāj mērcēties – līdz pat nākamajai dienai.

Rezultāts un secinājums: par šīs metodes efektivitāti biju jau dzirdējusi. Varu apstiprināt – tā ir lieliska! Ūdens pamatīgi atmiekšķējis etiķeti, tāpēc tā ir notīrāma bez piepūles.

Foto: DELFI

WD 40

Foto: DELFI

Nepieciešams:

  • līdzeklis WD 40;
  • gumijas cimdi;
  • trauku mazgājamais sūklis.

Eksperimenta ilgums: 10 minūtes

Šo eksperimentu sadalīju divās daļās – vienā mēģināju ar WD40 notīrīt visu etiķeti, bet otrs mēģinājums bija notīrīt līmi, kas palikusi jau no daļēji notīrītām burciņām.

Uzvelk cimdus, bagātīgi nopūš etiķeti ar WD 40, noliek trauku "atpūsties" aptuveni 10 minūtes.

Tikmēr ņem citu stikla burku, kurai vairs nav etiķetes, taču palikuši līmes nospiedumi, uzpūš līdzekli un ar sūklīti noberž. Darīju gluži kā "Youtube" publicētajā video.

Rezultāts un secinājums: šo metodi viennozīmīgi var pieskaitīt pie "nav vērts". Burka ir eļļaina, māja smako. Etiķeti nav iespējams noplēst. Savukārt ar sūkli ir pamatīgi jāberž, lai varētu atbrīvoties no līmes traipiem.

Foto: DELFI

Etiķis

Foto: DELFI

Nepieciešams:
  • 1 "šotu" glāze 9 % etiķa;
  • 1 litrs silta ūdens;
  • bļoda.

Eksperimenta ilgums: 15 minūtes

Burkas, kas jātīra, liek bļodā, ko piepilda ar ūdeni un etiķi. Ļauj miekšķēties vismaz 15 minūtes.

Foto: DELFI

Rezultāts un secinājums: etiķeti nācās kasīt ar nagiem. Iespējams, ka ar 15 minūtēm ir par maz, lai tā paspētu atmiekšķēties.

Foto: DELFI

Matu laka un fēns

Foto: DELFI

Nepieciešams:
  • matu laka;

Eksperimenta ilgums: aptuveni 10 minūtes

Etiķeti bagātīgi nopūš ar matu laku. Burkai ļauj "atpūsties" aptuveni 10 minūtes.

Rezultāts un secinājums: par šo metodi jau no sākta gala biju skeptiska, jo stipras fiksācijas matu laka diezin vai varēs atmiekšķēt līmi. Etiķete līp pie pirkstiem, ar grūtībām nāk nost. Bezjēdzīga metode.

Atbrīvošanās no uzlīmēm ar fēnu

Foto: DELFI

Nepieciešams:
  • matu fēns;

Eksperimenta ilgums: 1 minūte

Stikla burku karsē ar fēnu vismaz 1 minūti. Pēc tam etiķetei būtu salīdzinoši viegli jānonāk nost. Kāds "Youtube" lietotājs no uzlīmes atbrīvojās 32 sekundēs.

Rezultāts un secinājums: etiķete stāv kā stāvējusi, pilnīgi nekādu izmaiņu! Ja vēlies šķiest laiku vējā, tad šī metode viennozīmīgi būs īstā!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!