Pašam savas baravikas un dzērvenes: padomi meža velšu stādīšanai dārzā
Foto: Shutterstock
Pastaigām mežā ir ļoti daudz bonusu, jo tā ne tikai var krūtīs ievilkt krietnu devu svaiga gaisa, bet arī to laikā var salasīt dažādas meža veltes –brūklenes, dzērvenes, sēnes, mellenes un citas ogas. Vai zināji, ka meža veltes var izaudzēt arī savā piemājas dārziņā? "Tavs Dārzs" šoreiz no padomu enciklopēdijas ir sarūpējis rakstus par dzērveņu, brūkleņu un sēņu audzēšanu dārzā.

Brūklenes, dzērvenes un sēnes piemājas dārzā – tā nav nekāda neiespējamā misija! Tomēr meža velšu stādīšana dārzā prasa arī zināmu sagatavošanos, jo ir dārzā ir jāpielāgo vieta, kur tās audzēt.

Piemēram, ja dzērvenes mēģinās audzēt vietās, kas nav dabiski piemērotas, nekāda vieglā augu kopšana nesanāks, nemaz nerunājot par ražu. Dzērvenēm ir nepieciešams izveidot mazpurviņu. Tāpat augsne jāpielāgo arī brūklenēm un sēnēm. Kā savulaik "Tavs Dārzs" pastāstīja sēņu audzētājs Imants Urpens, lai sēnes dārzā vai piemājas mežā izaugtu, ir svarīga "sadarbība" ar kokiem, proti, baravikas nevarēs ieaudzēt tur, kura aug apšubekas un otrādi. To portālam "Delfi" apstiprināja arī Latvijas Dabas muzeja mikoloģe Inita Dāniele, kura skaidroja, ka baravikas un apšubekas ir mikorizas sēnes, un tas nozīmē, ka priekšnoteikums sēņu izaugšanai ir, ja blakus ir konkrēta koka suga. "Ja tā ir egļu baravika, tā aug zem eglēm. Ja tā ir priežu baravika, tad zem priedēm, ja parastā apšu beka, tad tikai zem apsēm, ja dzeltenbrūnā apšubeka, tad kopā ar bērzu," norādīja sēņu pazinēja.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!