malka pagales apkure
Foto: Shutterstock

Apkures sezona uzņem apgriezienus, tāpēc tiem, kuriem ir privātmājas – darba ir pilnas rokas! Lai gan šķiet, ka mūsdienās daudzi dod priekšroku briketēm vai granulām, klasiska vērtība ir un paliek malka.

"Tava Māja" šoreiz ir sarūpējusi stāstu krājumu par malku, tās uzglabāšanas knifiem ne tikai iekštelpās, bet arī ārā, kā arī esam aplūkojuši to, kādu malku vislabāk izvēlēties un kas būtu jāņem vērā tās izmantošanā.

Piekritīsiet – kvalitatīva kurināmā izvēle nav no vienkāršākajām. Ja vēlies izmantot alkšņa malku, tad liec aiz auss, ka tā it nemaz nedūmo, bet priedes vai egles malka rada lielu darvas un sodrēju daudzumu. Savukārt bērza malkai ir laba siltumatdeve, nemaz nerunājot par to, cik labi, ja ir sarūpētas arī bērza tāsis, kas ir lielisks palīgs krāsns iekurināšanā. Kvalitatīvas malkas viens no galvenajiem priekšnoteikumiem ir arī pareiza tās uzglabāšana, tāpēc ņem vērā, ka malkai vienmēr jābūt labi izžuvušai. Kā intervijā "Tava Māja" atgādināja skursteņslaucītājs Guntis Brakmanis, "svarīga ir malkas sagatave – ziemā tu gādā malku, pēc tam to sagatavo, bet pēc Jāņiem malciņai jau vajadzētu būt zem jumta. Kurināt šo malku var pēc gada, jo, lai malka būtu kārtīgi izžuvusi, jāpaiet diviem gadiem. Tad malka ir sausa."

Ja arī tev ir kāds padoms par kurināmā izvēli vai uzglabāšanu, padalies ar to komentāru sadaļā vai arī raksti e-pastā: maja@delfi.lv.

Kādu malku vislabāk izvēlēties un kas jāņem vērā tās izmantošanā

Gribam mēs to vai nē, bet apkures sezona ir sākusies un tiem, kas mājokļus silda ar malkas apkuri, noteikti aktuāla malkas iegāde, lai kurināšanas process būtu viegls un siltums labi saglabātos. Apkopojot informāciju no dažādiem malkas piegādātājiem, portāls "Tava māja" noskaidroja, kādu malku izvēlēties attiecīgām situācijām un kas noteikti jāzina par katru veidu.
Savulaik malka bija vienīgais kurināmais veids, taču arī mūsdienās tas saglabājies kā viens no ekoloģiski nekaitīgākajiem un populārākajiem veidiem, pat neskatoties uz to, ka apkures sistēmas ir dažādas.

Kā raksta portāls "Iekuram.lv", tad malkas siltumatdeve ir ļoti atkarīga no tā, kāda ir koka suga un kādā vietā tas audzis. Sausa malka mazāk izdalīs darvu un uzturēs augstāku temperatūru kurināšanas laikā, kā arī atdos vairāk siltuma apkures sistēmai, taču jāņem vērā, ka pārāk sausa malka ātri izdeg, tāpēc kaut nelielam mitruma daudzumam malkā tomēr ir jābūt. Savukārt pārlieku mitra malka vienmēr būs grūti aizdedzināma, un tā arī slikti atdos siltumu un veidos kondensātu dūmvadā.

Lasīt vairāk

Kāpēc briketes ir labākas par malku – kā izvēlēties kvalitatīvākās

Foto: Shutterstock


Tiem, kam aktuāla malkas apkure, vai nu ir apsvēruši kurināšanai izmantot briketes vai arī to jau piekopj. Ja esi starp tiem, kas tā arī nav tikuši skaidrībā, vai briketes ir pateicīgs kurināmais materiāls un kā to izmantošana atšķiras no malkas, šis raksts palīdzēs tikt skaidrībā.
Brikešu piedāvājums, šķiet, ar katru gadu palielinās un parādās arvien jauni to veidi, taču pēc būtības kokskaidu briketēm ir viens skaidrojums – tas ir ekoloģisks un energoefektīvs kurināmais materiāls. Pateicoties brikešu blīvumam un mazajam mitruma procentam, kas tām piemīt, briketēm ir daudz lielāka siltumietilpība nekā malkai. Jāmin arī tas, ka briketes kā cieto kurināmo var izmantot gan kamīnos, gan ilgdegšanas krāsnīs un apkures sistēmās. Taču šajā visā ir būtisks ''bet'', skaidro ''Ošukalns'' pārstāvis Dāvis Dāboliņš. Ja ar briketēm vēlies kurināt plītī vai krāsni, jāatceras, ka briketes ir daudz blīvākas, līdz ar to izdalās lielāks siltums un jābūt uzmanīgiem ar pārkurināšanu. Brikešu skaits kurināšanas laikā ir atkarīgs no krāsns vai kamīna, kurā tās tiek kurinātas, tāpēc pirmajā reizē noteikti nepārspīlē ar to daudzumu.

Lasīt vairāk

Iedvesmas deva: 10 radošas idejas malkas uzglabāšanai ārā

Foto: instagram.com/halifaxnoiseathome/ ; instagram.com/evajensendesign


Lēnām jāsāk domāt par to, lai rudens drēgnajos mēnešos mājoklī būtu silti. Citi jau sāk laicīgi pasūtīt kurināmās briketes, bet daži vasaras laiku izmanto, lai veiktu remontarbus mājokļos, tajā skaitā arī krāsns uzlabošanu vai radiatoru nomaiņu. Šoreiz "Tava Māja" ir sarūpējusi iedvesmojošas idejas malkas uzglabāšanai ārā, kas var kalpot kā dekoratīvs elements dārzā!

Starp citu – šeit vari lasīt interesantu stāstu par Rimantu Ziedoni, kura māja ir kā malkas glabāšanas paraugs. Viņš arī dalās padomos, kā pareizi sakraut malku. Savukārt šajā rakstā atradīsi malkas ABC, kur ne tikai ir izskaidrota ieteicamākā izvēle, bet arī atklāti malkas uzglabāšanas knifi.

Atceries arī skursteņslaucītāja sniegto ieteikumu – par skursteņu tīrīšanu jādomā vasarā. "Nevajadzētu gaidīt puteni, jo no skursteņslaucītāju viedokļa tie ir jāiztīra vasaras mēnešu laikā, kad beidzas apkures sezona. Nevajadzētu gaidīt septembri vai oktobri," tā intervijā "Tava Māja" pērn uzsvēra SIA "Skursteņmeistars" vadītājs Guntis Brakmanis.

Lasīt vairāk

Interjera odziņa: sešas radošas idejas malkas krāvumiem mājoklī

Foto: Shutterstock


Aukstajā un lietainajā laikā par omulību mājoklī gādā ne tikai sveces, bet arī krāsnis un kamīni. Pie tiem kaudzītē stāv nolikta malka, kas allaž ir pa ķērienam, lai mājā radītu siltumu. "Tava Māja" piedāvā dažādas radošas variācijas malkas krāvumiem, kas telpā var kalpot kā skaists dizaina elements.
Kamēr vieni mājoklī malku nes ar speciāliem groziņiem, citi izvēlas izveidot stūrīti, kur tā ir salikta visu laiku. Iedvesmojoties no "Instagram" lietotājiem, piedāvājam radošas idejas malkas novietošanai telpās. Iespējams, ka kāda no tām kalpos par iedvesmu, lai arī savā mājā izveidotu acīm tīkamu stūrīti vai malkas novietni.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!