Mājas svētību jeb dižo aspidistru (Aspidistra elatior) viennozīmīgi var pieskaitīt pie vecmodīgajiem telpaugiem, kas savulaik rotāja katru māju. Mode mūsdienās ik pa laikam "nāk atpakaļ", un arī šis telpaugs nepaliek nepamanīts.
"Tavs Dārzs" šoreiz ir sarūpējis padomu rakstus tieši par mājas svētības audzēšanu un kopšanu. Runājot par šo telpaugu, vienmēr tiek uzsvērts – mājas svētību ir teju neiespējami nokaltēt, tāpēc šis augs būs piemērots tiem, kuri ir diezgan aizmāršīgi. Mājas svētību nereti šī iemesla dēļ dēvē pat par čuguna augu (cast iron plant).
Skaidrs gan ir viens – augu gluži bez laistīšanas nevajadzētu atstāt. Tāpat to nevajadzētu pārlaistīt, jo tad auga lapas sāks mainīt krāsu, tas nejutīsies labi un sāks nīkuļot.
Kas jādara, lai mājas svētība allaž telpās priecētu ar savu skaistumu, lūko rakstā tālāk!
Nenokaltējamā dižā aspidistra jeb mājas svētība un tās kopšana
Telpaugu klāsts ir plašs un daudzveidīgs, un labi, ka tā, jo tad katrs savai telpai var piemeklēt to piemērotāko, jo kā cilvēkiem, tā arī augiem katram labpatīk savi klimatiskie apstākļi. Ja meklē augu, kas neprasa daudz rūpes un skaisti izskatās arī kādu laiku atstāts novārtā, izvēlies dižo aspidistru jeb mājas svētību.
Dižā aspidistra (Aspidistra elatior) jeb plašāk pazīstamā mājas svētība nākusi no Ķīnas, kur aug gluži kā neiznīcināms – augam nekaitē nedz karstums, nedz aukstums, un tā tas ir arī ar telpaugu – pacietīs gan sausas, gan mitras telpas, gan ilgstošu sausumu, gan mitrumu. Izturības dēļ augu dēvē pat par čuguna augu (cast iron plant), tamdēļ tas ir pat ļoti piemērots telpām, kurās reti kurš augs jūtas labi.
Vairumam radies priekšstats, ka šis augs ir vecmodīgs un neinteresants, taču radītas neskaitāmas šķirnes, kas katra īpaša ar interesantajām pazīmēm, taču populārākā joprojām ir tieši dižā aspidistra. Augam raksturīgas cietas, zaļas lapas, kas atkarībā no šķirnes, var būt ar dzelteniem un baltiem laukumiem un svītrām.
Dzeltē un kalst lapas – par ko cenšas pasūdzēties mājas svētība
Mājas svētība ir daudzu iemīļots telpaugs, kas pieprasīts gan vieglās kopšanas, gan dailes dēļ. Ja auga lapas, izrādot protestu, sāk dzeltēt, tā noteikti ir zīme, ko nevajadzētu ignorēt, jo kaut kas tomēr mājas svētībai īsti nav pa prātam.
Kāda mājas svētības īpašniece Latvijas Radio 1 raidījumā ''Kā labāk dzīvot'' viešņām Zanei Purnei (Nacionālā botāniskā dārza oranžērijas augu nodaļas vadītāja) un Ingūnai Gudrupa (LU Botāniskais dārzs, telpaugu speciāliste) vaicāja, par ko liecina auga dzeltenās un nokaltušās lapas.