Bulduru Dārzkopības vidusskola - 51
Foto: DELFI
Ciklamena jeb Alpu vijolīte mājokļos ienes košumu tad, kad dabā viss šķiet tik vienmuļš un pelēcīgs. Tās ar saviem trauslajiem ziediem ziemas padara krietni skaistākas.

"Tavs Dārzs" šoreiz no sava stāstu krājuma ir sarūpējis rakstus par Alpu vijolītēm, to audzēšanu, kopšanu un pat stādīšanu dārzā.

Ziedu veikalu piedāvājums nudien ir bagātīgs, jo Alpu vijolītes var iegādāties visdažādākajās krāsās – maigi rozā, koši rozā, sarkanas un vēl citu krāsu. Turklāt šos augus var mājoklī radoši novietot lielākās un mazākās kastēs, dekoratīvos podiņos un ne tikai. Šajā rakstā atradīsi idejas radošai ciklamenu pasniegšanai.

Kā rūpēties par ciklamenām, ko noteikti nevajadzētu darīt un kā tām izdabāt – lūko rakstā zemāk!

Speciālists iesaka: Alpu vijolīšu kopšanas ABC

Foto: Shutterstock

Zinot dažus kopšanas knifus, par ciklamenas ziedu skaistumu var priecāties ne tikai dažus mēnešus, bet pat vairākus gadus. Turklāt ir vērts pamēģināt pašam izaudzēt sev jaunas ziedētājas. Citu ziedošo augu pulkā ciklamena ir viena no tām, kas vislabāk pielāgojusies dzīvei cilvēku mājās.

Ziema un agrs pavasaris ir ciklamenu jeb Alpu vijolīšu ziedēšanas laiks. Jācenšas priecāties par to ziedu krāsu un formu skaistumu, mudina Nacionālā botāniskā dārza vadošā dārzkopības speciāliste Silvija Rožkalne. Botāniskā dārza kolekcijā ir aptuveni 40 ciklamenu šķirņu, sešas no tām radītas Latvijā.

Lai ciklamenas ziedētu tikpat skaisti kā botāniskā dārza siltumnīcās, svarīgi tām visu augšanas laiku ik pēc divām nedēļām dot mēslojumu. Daudzi ir izbrīnīti un Silvijai pārmet – ziemā taču puķes nav jāmēslo. Taču šīs ir gan! No kā tad lai augs ņem spēku bagātīgajai ziedēšanai, kuru visi gaida, ja nedos ēst? – aizdomāties mudina speciāliste. Mājas apstākļos piemērots būs universālais mēslojums ''Vito''.

Lasīt vairāk

Kā pareizi laistīt Alpu vijolīti jeb ciklamenu podiņā

Foto: Shutterstock

Ja augu klāstu esi papildinājis ar graciozajām Alpu vijolītēm jeb ciklamenām, svarīgi zināt ne vien to, kur podiņu vislabāk novietot, kāda ir ieteicamā temperatūra, bet arī to, kā pareizi laistīt, jo tieši šī priekšnoteikuma neievērošana visbiežāk noved pie tā, ka stāds diez ko ilgi nedzīvo.

Kā jau pavasara puķēm tas piedienas, arī Alpu vijolītes jeb ciklamenas labi jutīsies vēsumā. Tā kā ziemas sezonā saule nav tik intensīva, derēs arī palodze, bet pavasarī gan tieši saules stari nenāks par labu. Vairāk par to, kādi apstākļi piemēroti šim augam un kādas ir tam raksturīgākās īpašības, uzzini šeit.

Taču auga kopšanā vislielāko ietekmi atstāj tieši laistīšana. Pareizi laistīta Alpu vijolīte ilgi glabāsies un skaisti ziedēs. Bulduru Dārzkopības vidusskolas mācību siltumnīcu vadītāja Ilzes Briģe ''Tavs Dārzs'' pastāstīja, ka mitrums šim augam ir ļoti svarīgs, īpaši ziedēšanas laikā. Laistīt augu vajadzētu bieži, ik reizi, kad augsnes virspuse ir sausa, nepieļaujot auga iekaltēšanu. Jāievēro, lai viss liekais ūdens būtu notecināts. Tas nozīmē, ka vislabāk ziedošo podiņu nolikt uz apakštasītes vai kāda paliktņa, kur satecēt ūdenim, un pēc tam to noliet. Augsnei jābūt mitrai, bet ne slapjai, un to vislabāk pārbaudīt ar pirkstu. Taču tad, kad auga lapas nokalst un puķe dodas miera periodā (2-3 mēneši), to tikpat kā nelaista.

Lasīt vairāk

Vai ciklamenas var stādīt arī dārzā?

Foto: Shutterstock

Vai ciklamenas spēj augt un ziedēt dārzā? Vēlos tās tur iestādīt. Kā šos augus pavairot? Tā žurnālam "Praktiskais Latvietis" vaicā lasītāja Jana no Tukuma novada.

Paliekošā vietā ilgi (pat vairāk nekā 20 gadu) audzētas ciklamenas veido bagātīgu ziedu paklāju. Mūsu klimatam piemērotas vairākas sugas ar baltiem, sārtiem, pat purpurkrāsas ziediem. Augi pārziemo ar lapām, kas saglabā zaļumu līdz pat jūnija beigām. Vēlāk tās nodzeltē un nokalst.

Kosas jeb pavasara ciklamenai (Cyclamen coum) pirmie ziediņi plaukst tūlīt pēc sniega nokušanas. Dažkārt šī āra ciklamena uzzied jau februārī atkušņu laikā un, labi pārciešot atgriezušos ziemu, turpina ziedēt līdz pat aprīļa beigām. Kosas ciklamenai smalkie ziediņi ir purpurrozā tonī ar tumšāku plankumu pie ziedlapiņu pamatnes, kas paceļas līdz 8 cm garos, tumši brūnos kātos. Apaļās lapas ir tumši zaļas ar sudrabainu zīmējumu. Šai sugai ļoti līdzīga ir ziemcietīgā Kuzņecova ciklamena (Cyclamen kuznetzovii), kas savvaļā izplatīta Krimā.

Lasīt vairāk

Ciklamenai mīksti un jēli kāti – kas kaiš augam

Foto: Shutterstock

Nopirku divas ciklamenas. Viena aug labi, otra sāk nīkuļot – kātiņi kļūst mīksti, jēli un izgāžas. Kāpēc tā? Abas stāv uz palodzes blakus, laistu vienādi, vaicā Andīna Rīgā.

Ja abas puķes tiek koptas vienādi, bet viena iet bojā, šajā gadījumā, visticamāk, būs vainojams nekvalitatīvs augs, skaidro uzņēmumā "Pulksteņa ezers", kas nodarbojas arī ar telpaugu kopšanu. Arī uzņēmumā ir līdzīga pieredze, kad dažas ciklamenas zied ilgāk, citas pavisam ātri noļūk. Vairs nav tādu ciklamenu, kā bija vecajos laikos, kad augs ziedēja mēnešiem ilgi un pēc tam to varēja uzziedināt arī nākamajā ziemā. Uzņēmuma speciālistu pieredze liecina, ka no 50 augiem ilgdzīvotājas būs tikai dažas. Viens no iemesliem ir lielais stress, kas augiem jāiztur, kamēr nonāk līdz pircējam. No dzīves ideālos apstākļos pēkšņi puķes nonāk tumsā, kur ceļo nedēļām ilgi. Tad tās uzkavējas noliktavās, kādu laiciņu pastāv veikalu plauktos. Šajā posmā tās var gan apsalt, gan iekalst.

Lasīt vairāk

Sprigano alpu vijolīšu sezona – idejas radošai to pasniegšanai

Foto: Shutterstock

Ar alpu vijolīšu parādīšanos esam soli tuvāk pavasarim, tāpēc šo eleganto augu klātbūtne mājās vai uz darba galda ir gluži vai nepieciešamība, jo, galu galā – apziņa, ka pavasaris tuvojas, noteikti padara mūs priecīgākus. Tieši tāpēc piedāvājam ielūkoties oriģinālās idejās no
Instagram.com
.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!