topinambūrs, topinambūri, Jeruzalemes artišoks
Foto: Shutterstock

Topinambūrs (Helianthus tuberosus) vieniem var būt krāšņa rudens puķe ar dzelteniem ziediem, bet citiem tas var būt lielisks dārzenis, kuru var izmantot dažādu ēdienu pagatavošanā. "Tavs Dārzs" šoreiz atsaucīgā audzētāja Gunta Karitone no Jaunraunas dalās padomos par topinambūra audzēšanu un izmantošanu savā labā. Tāpat padomus par topinambūra izmantošanu veselībai sniedz fitoterapeits un ārstniecības augu pazinējs Artūrs Tereško.

Kā atgādina Gunta, viņa padomos sniedz tikai par tiem augiem, ko pati audzē un lieto uzturā, un šoreiz viņa padomos dalās par topinambūra audzēšanu un lietošanu uzturā.

Topinambūra ceļš līdz Baltijas valstīm un tā audzēšana


Topinambūrs tiek saukts arī par Jeruzalemes artišoku un zemes bumbieri, bet Latvijā tomēr daudzi priekšroku dod tā klasiskajam nosaukumam, proti, topinambūram. "Šie vārdi gan pie mums nav valodā iecienīti, un, lielākoties, šo lielisko pārtikas augu sauc par topinambūru. Vārds it kā cēlies no senas indiāņu cilts, taču par tā patiesumu varam tikai minēt," norāda audzētāja. "Augs Eiropā parādījās 17.gadsimtā kā ieceļotājs no Amerikas, kuru ieveda franču jūrnieki. Bet tuvāk mums, Baltijas valstīs, nokļuva no Vācijas, kur tas tika kultivēts jau labu laiku iepriekš."

Gunta informē, ka topinambūrs ir daudzgadīgs kurvjziežu dzimtas lakstaugs, kurš labos augšanas apstākļos, var sasniegt trīs metru augstumu. "Pie saknēm, līdzīgi kartupeļiem, veidojas bumbuļi viegli iedzeltenā krāsā, ar viena bumbuļa svaru no 10 līdz pat 150 gramiem," norāda audzētāja.

Kā stāsta Gunta, bumbuļi ir iegareni, nedaudz pat atgādina ingvera sakni. Lapas zaļas, palielas, apakšpuse – nedaudz asa. Ziedi izteikti dzeltenā krāsā, apmēram 3 līdz 5 centimetru diametrā, ļoti līdzīgi mazām saulespuķēm, zied vasaras otrajā pusē. Der pat kā grieztie ziedi vāzēm – izskatās glīti un saglabājas ilgi, norāda audzētāja.

Foto: Shutterstock
Topinambūru ziedi ļoti krāšņi izskatīsies arī vāzēs kā grieztie ziedi.


Topinambūrs, kā raksta Gunta, ir ilgmūžīgs (atjaunojas ar bumbuļiem) un ļoti mazprasīgs augs. Viņa atzīmē, ka topinambūram vislabāk patiks saulaina vieta un caurlaidīga, augsne, taču augs jebkurā augsnē. Tos regulāri nenovācot, veido lielu, blīvu audzi. Pārtikai tos vāc oktobrī, kad ir nobrieduši. Ievieto vēsā pagrabā kastēs ar smiltīm vai kūdru. Taču tos var vākt arī ziemā, ja vien zeme nav sasalusi vai pavasarī. Topinambūrs iztur ļoti zemas augsnes temperatūras.


"Tā kā cilvēkos atmodusies apziņa, ka jāatgriežas, cik vien iespējams pie dabīgas pārtikas, tad Topinambūrs noteikti ir viens no šādiem pārtikas augiem. Un šeit būs slavas dziesma tam, jo ar savu pieticīgo augšanu, bet brīnišķīgajām īpašībām, tas patiešām ir unikāls!" tā Gunta.

Foto: Shutterstock

Topinambūrs ārstniecībā

Foto: Shutterstock
"Topinambūrs ir ļoti vērtīgs pārtikas produkts, kuru mēs nepietiekami izmantojam pārtikā," uzskata fitoterapeits un ārstniecības augu pazinējs Artūrs Tereško. Viņš atzīmē, ka šis augs neprasa īpašu kopšanu, turklāt vienā vietā tas var augt vairākus gadus. "Šogad ir brīnumaina ziema! Var droši rakt ārā topinambūrus!"

"Topinambūra ziediņus var savākt un lietot asinsspiediena pazemināšanai (tāpat kā lielās saulespuķes)," iesaka Tereško. Saujiņu topinambūra ziedu ir jāaplej ar pāris glāzēm karsta ūdens, jāatstāj ievilkties un dienas laikā jāizmalko dzēriens. Tāpat var lietot arī pašus topinambūra sakneņus, kas, kā norāda fitoterapeits, palīdz cīņā ar cukurslimību (2. tipa), jo tie samazina cukura līmeni asinīs. Augu pazinējs arī atzīmē, ka topinambūri satur ļoti vērtīgo inulīnu, tāpat tie uzlabo zarnu mikrofloru, neuzpūšas vēders, nav arī caurejas. "Nav daudz tādu augu, kas labi ietekmē vielmaiņas procesus. Galvenais – uztur pareizu cukura līmeni," uzsver fitoterapeits. Vaicāts par to, vai tiesa, ka topinambūrs mazina skābumu kuņģī, Tereško atzīst, ka par to nav interesējies, nav arī pats pārbaudījis. "Skābumu labāk mazina kartupeļu sula – agrāk lietoja, kad vēl "Omeprazola" nebija, bet no atlikušās masas cepa kartupeļu pankūkas," papildina Tereško, "topinambūra sula arī satur daudz C vitamīna, tajā ir vērtīgi mikroelementi."

Tereško arī atklāj gardu recepti topinambūru izmantošanai, kuru arī pats gatavo. Viņš topinambūrus nomazgā, izgriež tiem melnos punktiņus, tad sarīvē uz rupjās rīves ar visu mizu. Pievieno klāt krējumu, sojas mērci un sāli pēc garšas, visu samaisa un ēd nost. Reizēm viņš salātiem pieliek klāt arī kāpostus. "Ļoti gardi salāti bez vārīšanas! Arī vēders tos uztver draudzīgi," tā fitoterapeits.

Audzētāja Gunta izmanto visas auga daļas, ne tikai sakneņus. Arī viņa uzsver, ka topinambūrs (īpaši tā saknenis) ir ļoti vērtīgs pārtikas produkts, kurš satur B1, B2 un C vitamīnus, vērtīgo inulīnu, šķiedrvielas un minerālvielas, turklāt tas palīdz uzlabot zarnu mikrofloru un ir labs palīgs pret citām kaitēm. Savukārt tautas medicīnā, kā stāsta audzētāja, svaigi spiestu topinambūra sulu lieto pret galvassāpēm.Topinambūrs, kā praksē pārbaudījusi audzētāja, palīdz mazināt kaulu un locītavu sāpes, tāpēc viņa mājās ir gatavojusi īpašas topinambūru uzlējumu vannas. Kā stāsta audzētāja, jāpiepilda spainis ar sasmalcinātiem stublājiem kopā ar lapām. To jāaplej ar 90 grādu karstu ūdeni. Pēc tam uzlējums jāpatur, lai tas ievelkas, bet tad šķidrums jāpievieno siltai vannai. Tāpat viņa no topinambūriem gatavo masku un losjonu, kuru receptes varēsiet izlasīt zemāk. Kā iesaka audzētāja – topinambūru nevajag lietot kopā ar melisu un salviju.

"Pareizs uzturs – veselības pamats. Dabas dāvanas nevar aizstāt ar mākslīgajiem izgudrojumiem. Tāpēc šo augu noteikti vajadzētu ieviest savā ēdienkartē," uzskata Gunta. "Topinambūra sakneņi ir ļoti sulīgi, grumbuļaini. Miziņa plāna, lietojot uzturā, tos vajadzētu izmantot ar visu mizu, vien kārtīgi bumbuli nomazgājot. Lai nezaudētu krāsu, notīrītu bumbuli, ja tas ir mizots, pirms ēdiena gatavošanas var iemērkt aukstā, vieglā etiķūdenī." Kā norāda Gunta – topinambūra izmantošanai ēdienu gatavošanā ir plašs spektrs, proti, to var lietot pie zivju, gaļas ēdieniem. Tāpat topinambūru var sautēt, cept, pievienot smūtijiem, biezzupām, salātiem un mērcēm. Var arī ēst svaigā veidā –graužot. "Izmanto kā piedevas citu dārzeņu vietā. Izžāvējot un samaļot, var pagatavot topinambūru miltus, kurus pievienot pie dažādiem ēdieniem, vitamīnu un šķiedrvielu uzņemšanai. Šādi topinambūru milti ir jau redzēti eko veikaliņos, " novērojusi Gunta.

Topinambūru izmantošana skaistumam

Gunta dalās ar divām skaistuma receptēm, kuras arī pati ir izmēģinājusi.

Maska
Sablendē notīrītus topinambūra bumbuļus viendabīgā masā. Šo masu uzklāj uz tīras sejas ādas, pleciem, dekoltē zonas. Pēc pusstundas nomazgā ar siltu ūdeni.

Losjons
Izspiež sulu no topinambūra lapām. Atšķaida ar ūdeni 1:1. Ar to tīra seju no rīta un vakarā.

Topinambūru receptes

Foto: Shutterstock

Četru salātu receptes ar topinambūru
  • Uz rupjās rīves sarīvē topinambūru, pievieno sasmalcinātu olu, skaidiņās sarīvētu svaigu gurķi un sakapātu sīpolu. Pēc garšas pievieno sāli, piparus, svaigus zaļumus, pārlej ar olīveļļu vai skābu krējumu.
  • Uz rupjās rīves sarīvē topinambūru, sarīvē svaigus burkānus un ābolus. Pievieno klāt skābus kāpostus, zaļumus, sāli pēc garšas un pārlej ar olīveļļu.
  • Uz rupjās rīves sarīvē topinambūru, kubiņos sagriež svaigu gurķi, salmiņos sagriež redīsu, sakapā dilles un lociņus, pievieno sāli pēc garšas. Salātus pārlej ar skābu krējumu.
  • Uz rupjās rīves sarīvē topinambūru, daikonu (balto redīsu), sakapā zaļumus, pievieno linsēklas un sāli pēc garšas, salātus pārlej ar olīveļļu.


Topinambūrs kā piedeva

Bumbuļus sagriež sloksnēs, aplej ar verdošu ūdeni, patur 10 minūtes. Uz sieta notecina un nosusina papīra salvetē. Cep eļļā uz pannas. "Lielisks aizstājējs kartupeļiem," uzsver Gunta.

Topinambūru sautējums

Gunta iesaka arī pagatavot ļoti gardu topinambūru sautējumu. 10 lielus topinambūrus sarīvē uz rīves. Pievieno 2 olas, 4 ēdamkarotes miltus, 4 ēdamkarotes mannu, 2 ēdamkarotes pienu. Samaisa un cep cepeškrāsnī 180 grādos pusstundu.

Topinambūru pankūkas

Ne mazāk gardas būs arī topinambūru pankūkas! Tām nepieciešams:

  • 600 grami smalki rīvēts topinambūrs;
  • 400 grami smalki rīvēts burkāns;
  • 2 olas;
  • 2 ēdamkarotes miltu;
  • zaļumi;
  • sāls pēc garšas;
  • olīveļļa cepšanai.


Uz rupjās rīves smalki sarīvē gan topinambūru, gan burkānu, pievieno olas, miltus, sasmalcinātus zaļumus un sāli. Masu samaisa, pankūkas cep zeltaini brūnas.

Topinambūrs ar sieru

Ļoti viegla topinambūru recepte, kas neprasīs stundām ilgu stāvēšanu pie plīts. Tām nepieciešams:

  • 500 grami topinambūra;
  • 100 grami cietā siera
  • 100 grami skābā krējuma;
  • sasmalcināti zaļumi;
  • sāls un pipari pēc garšas;
  • olīveļļa cepšanai.

Notīrītu topinambūru sagriež kubiņos, vāra sālsūdenī 15 minūtes. Uz sieta notecina. Liek uz pannas sakarsētā eļļā. Izlīdzina pa pannu un pārkaisa ar rīvētu sieru, sāli, pipariem, zaļumiem un pārlej ar skābu krējumu. Cep krāsnī 10 līdz 15 minūtes.

Zemāk vari lūkot Guntas Karitones vērtīgos padomus un pieredzes stāstus par citiem augiem, kuri tiek loloti arī viņas dārzā un mājā:

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!