Dārza darbu kalendārs: augļu un ogu dārzs februārī
Foto: Dobeles Dārzkopības institūts

Šī ziema un, izskatās, arī februāris būs īpašs. Īpašs ar to, ka ar piesardzību skatāmies uz ziemas pārvērtībām pavasarī, ziemas, kura tā arī beigsies nesākusies.

Bažīgu ikvienu dārzkopi dara tas, ka dārzā lielākajai daļai augļaugu dziļā miera periods ir beidzies. Dziļā miera periods ir tad, kad pozitīva temperatūra nevar izprovocēt augu uzsākt veģetāciju. Tā ilgums katram kultūraugam ir specifisks – citam īsāks, citam garāks. Lielai daļai augu to attīstībā ir vajadzīga zema temperatūra (tas nenozīmē, ka vajadzīga temperatūra zem 0°C). Šobrīd ikviens pumpurs gaida brīdi izsprāgt. Citus gadus un citādās ziemās tos notur zema temperatūra jeb piespiedu miera stāvoklis. Dažs labs agrīnāks, piemēram, sausserdis, jau sācis pumpuru zvīņu atvēršanu, plaukšanu. Arī saldajiem ķiršiem manīti zaļi pumpuru gali. Situācija dažādās Latvijas malās ir atšķirīga. Saliekot vāzē un plaucējot, saplauktu gan plūmes, gan saldie ķirši un krūmcidonijas. Situācija nelabvēlīgāka var vērsties, gaisa temperatūrai pazeminoties. Turklāt, jo tālāk uz pavasara pusi temperatūra ir zem nulles, jo vairāk varētu tikt bojāti ziedpumpuri, līdz ar to arī potenciālā raža "gļēvākām" kultūrām un šķirnēm būs aizvien mazāka. Ja augu mošanās būs agrāka, tie arī agrāk ziedēs – tad būs jāseko līdzi salnu prognozēm.

Tajā pašā laikā svarīgi ir ikvienam saprast, ka augu saknēm miera jau nav. Tās funkcionē un darbojas augsnē, kur, kā ierasts, temperatūra nav tik zema. Sakņu darbībai svarīga ir arī gaisa klātbūtne, ne tikai ūdens piesātinājums augsnē. Situācijā, kad ūdens iztvaikošana ir zema, bet ūdens krājumi augsnē nepārtraukti tiek papildināti ar ūdeni lietus veidā, būtu jāparūpējas, lai dārzā neuzkrātos ūdens. Tas jānovada uz zemākām vietām – grāvjiem un citām ūdens noteces vietām. To var darīt ikviens ar vienkāršiem paņēmieniem – arī ar lāpstu veidotiem maziem grāvīšiem. Tā kā augsne nav sasalusi, notiek ūdens ieskalošanās un augu barības vielu izskalošanās, arī augu saknes šos resursus praktiski neizmanto. Diemžēl izskatās, ka ūdens rezerves sniega un ledus veidā šogad neuzkrāsim. Tā tas būtu sniegotajās ziemās, kas nodrošinātu augsni ar mitrumu aprīlī, maijā un jūnija sākumā, kad ir mazāk nokrišņu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!