Apskatot ēku no ārpuses, veidojas pirmās asociācijas un vizualizācijas par dzīvokļiem, kas sakārtojušies aiz nama ārējās sienas. Bieži vien tiek pieņemts – jo vecāks nams, jo arī senāks mājokļa interjers, taču patiesībā vēsturiskajos namos mēdz "sēdēt" arī patiesi moderni un mākslinieciski dzīvokļi.Nereti šāds pieņēmums veidojas, ieraugot Hruščova laika ēkas projektu jeb tautā saukto "hruščovku". Daudziem šķiet, ka aiz mūra sienas ļaudis mīt platībā mazos dzīvoklīšos, taču tik viennozīmīgi teikt nevarētu. Kā piemēru varam minēt divus stilīgus dzīvokļus Iļģuciemā, kuriem ir ne tikai izveidots vēl viens līmenis, bet kuri ierakstās arī "māksliniecisko pērļu" kategorijā.
Vietā teiciens "neskati vīru pēc cepures", jo ārējais skats var būt maldinošs. Turpinājumā iepazīsties ar četriem mājokļiem, kas moderni iekārtoti vēsturiskos namos, kā arī izlasi stāstu par namu ar senu vēsturi, kurā reiz dzīvojis Kārlis Ulmanis.
Augsto griestu burvība Iļģuciemā
Ja dzīvoklis atrodas ēkas pēdējā stāvā, augstie griesti bieži vien dod iespēju izveidot vēl vienu stāvu. Šoreiz pavērsim durvis kādam modernam divlīmeņu mājoklim Iļģuciemā, ko iekārtojusi pati dzīvokļa saimniece.Kā portālam "Tava Māja" skaidrojusi "Imperio Estate Latvia" aģente Karīna Matvejeva, divlīmeņu četristabu dzīvokli raksturo nepilnus piecus metrus augsti griesti, kā arī gaišs un mājīgs interjers. Viena no mājokļa "odziņām" ir plašie logi, kas aizņem teju veselu mājvietas sienu. Ņemot vērā, ka dzīvoklis atrodas Iļģuciemā, tur iespējams vērot ne tikai saulrietus, bet arī skatīt lidmašīnu pacelšanos un nolaišanos.Dzīvoklis paslēpies aiz ķieģeļotas "hruščovkas" fasādes. Tam ir trīs guļamistabas, viesistaba, kas apvienota ar virtuvi un ēdamzonu, kā arī vannasistaba, divas tualetes un neliela palīgtelpa. Mājīgumu telpās ienes ne tikai dažādu dizainu gaismekļi, bet arī sienu apdare un gleznas, kas atrodamas teju visās istabās.
Foto: Moderns un māksliniecisks dzīvoklis 'hruščovkā'
Pat šķietami necilu māju var pārvērst par sapņu paradīzi, ja vien ir kripatiņa radošuma, pietiekami daudz līdzekļu, degsme strādāt un būt neatlaidīgam sava sapņa piepildīšanā. Šāds dzīvoklis slēpjas kādā daudzstāvu namā Iļģuciemā, kur ikkatrā stūrītī virmo māksliniecisks pieskāriens un saimnieku radošums.Kā "Tava Māja" atklāj SIA "Knowhow Realty" pārstāvji, 81 kvadrātmetru lielais dzīvoklis piederējis mākslinieku pārim, kuri sestā stāva jumta dzīvokli izbūvējuši divos līmeņos. Dzīvoklis tika apvienots ar mākslinieka darbnīcu, tādējādi iegūstot mūsdienās aktuālo augšstāva dzīvokli jeb "loftu".Modernas vēsmas un dizaina elementi katrā telpas kvadrātmetrā – tā varētu raksturot šo mājokli, kuram dizainu izstrādājis Mareks Birznieks. Omulīgu gaisotni telpā rada pārdomātās mēbeles, gaismas ķermeņi, aizkari, telpaugi, paklāji un saskanīgās krāsas. Turklāt – šis dzīvoklis ir pierādījums tam, ka no melnās krāsas mājokļa iekārtojumā nevajag baidīties, bet tā telpā piešķir eleganci.
Vai lietoto mēbeļu veikalos, antikvariātos un labdarības veikaliņos ir iespējams atrast kaut ko mājai piemērotu? Šis četristabu dzīvoklis Olainē, kur ne tikai durvis pārtapušas par galdu, bet arī vairākkārt mainītas sienu, grīdu un griestu krāsas, ir tam acīm redzams apstiprinājums.Kā portālam "Tava Māja" pastāstīja dzīvokļa saimniece Zanda, 72 kvadrātmetru platībā ir trīs izolētas telpas, savukārt viesistaba – caurstaigājama. Viņa uzsver, ka mājai apkārt esošie koki nodrošina to, lai ceturtajā stāvā nebūtu jādomā par aizkariem kā obligātu nepieciešamību.Zanda atklāj, ka pēdējo 10 gadu laikā dzīvoklis mainījies vairākkārt – līdzko radusies jauna interjera ideja, tā ātri tikusi realizēta: "Piemēram, atrodot vecas durvis, tās kļuva par galdu. Arī sienu, grīdu un griestu krāsa bieži mainīta, pielāgojoties gadalaikiem, noskaņojumam vai aktuālajām tendencēm." Par interjera dizaina "likumiem" vai speciāli veidotu mājīgumu šeit īpaši nav domāts, jo saimniece uzticējusies intuīcijai un gaumei, dzīvokli iekārtojot atbilstoši savām sajūtām.
Mūsdienīgs šiks vēsturiskā telpā Rīgā
Miglainā decembra pēcpusdienā dodos ciemos pie dizainera Ingus Gustavsona, kas, kā jau tas gaidāms, pārsteidz ne vien ar saviem darbiem, bet arī dzīves telpu. Pats gan atzīst, ka dzīvoklī jau nav nekā īpaša, ko fotografēt, turklāt drīz jau par mājām sauks pavisam citu vietu, tomēr, kā zināms, nav nekā pastāvīgāka par pagaidu variantu, tāpēc palūkojam, kā mākslinieciskā dvēsele dzīvo starp pilsētas mūriem.Elegants dzīvoklis mājā, kur dzīvoja Kārlis Ulmanis
Ja allaž esi prātojis, kāda gan ir sadzīve kādā vēsturiski nozīmīgā namā, iepazīsties ar šo ēku, kuras trešajā stāvā savulaik ir dzīvojis Latvijas valsts un Ministru prezidents Kārlis Ulmanis. ''Knowhow Realty'' sniedz iespēju ''Tava Māja'' lasītājiem ielūkoties kādā šīs ēkas piektā stāva dzīvoklī, kurš iekārtots, respektējot mājas vēsturi.Šis Tērbatas ielas nams celts 1910. gadā pēc arhitekta Mārtiņa Nukšas projekta, kurš bijis arī Francijas dienvidos esošās Marseļas pilsētas arhitekta palīgs un apbalvots ar Triju zvaigžņu ordeni, Norvēģijas, Polijas, Rumānijas un Zviedrijas ordeņiem. Mārtiņš Nukša bija ne tikai labs arhitekts, bet arī godprātīgs diplomāts, savas karjeras laikā būdams pirmās šķiras sekretārs diplomātiskajā pārstāvniecībā Parīzē, karjeru turpinot, būdams sūtnis Polijā, Rumānijā, Austrijā, Zviedrijā, Dānijā, Norvēģijā, Čehoslovākijā un Dienvidslāvijā.Šajā stateniskā jūgendstila namā atradās bijušā valsts un ministru prezidenta Kārļa Ulmaņa privātais dzīvoklis (nams piederēja viņa brālim Indriķim un vēlāk viņa atraitnei Vilhelmīnei, tajā Ulmanis dzīvoja līdz 1934. gadam), kurā bijušas četras istabas, un dzīvoklis bijis iekārtots kā kādam vidēja ranga ierēdnim. Viesistabā atradušies pāris mīkstie krēsli un jau krietni nolietots dīvāns. Ēdamistaba bijusi iekārtota bez galda un krēsliem, bet ar iespaidīgu bufeti. Savukārt darbistabā, kur Ulmanis pavadījis dienas lielāko daļu, gar sienām novietoti brūni, krāsoti galdi, uz kuriem izkārtotas avīzes. Mājas iedzīvotāji atklājuši, ka dažreiz šeit jūtama Kārļa Ulmaņa klātbūtne.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi
šeit