"Ne vienmēr dokumentus var sašķirot vienā piegājienā," norāda organizēšanas konsultante un sertificēts koučs Dana Gulbe. Piekritīsiet, ka papīru un čeku šķirošanai parasti ikdienā neatliek laika, bet der saņemties, lai beidzot tiktu vaļā no papīru kalniem, kas mājoklī aizņem tikai vietu.
Portāls "Tava Māja" sadarbībā ar zīmola "Dana ar kasti" radītāju, sertificētu kouču, organizēšanas konsultanti un kārtošanas iedvesmotāju Danu Gulbi sāk rakstu sēriju, kurā stāstīsim, kā sakārtot savu māju. Šīs nedēļas laikā Dana portāla "Tava Māja" lasītājus vedīs aizraujošā ceļojumā kārtības pasaulē, kura laikā varēsi gūt vērtīgus padomus mājas kārtošanā.
Dokumentu sakārtošana
- Pirms ķeramies klāt mājokļa kārtošanai, vispirms saliekam visas lietas vienkopus, piemēram, kaudzē uz grīdas, galda, gultas, vai aiznesam kaut vai uz citu istabu, kur tās novietojam uz grīdas. Tā varēsim ieraudzīt visus vienas kategorijas priekšmetus vienkopus (šajā gadījumā – dažādus dokumentus un čekus), varēsim paraudzīties uz lietām no cita skatpunkta.
- Nežēlīgi atbrīvojamies no visa liekā! Kā to izvērtēt? Katram cilvēkam būs atšķirīgi kritēriji. Piemēram, vari sev uzdot jautājumu: vai man šis dokuments, papīrs vai čeks ir vajadzīgs? Jāsaprot arī tas, ko mēs definējam ar vārdu "dokuments". Vai tās būs medicīniskās izziņas vai kādi līgumi?
- Dokumentus un čekus grupējam vairākās kaudzēs, neiedziļinoties termiņos. Tos liekam visaptverošās kategorijās, piemēram, bērnu medicīna, līgumi, auto dokumenti, garantijas čeki utt. Katrai kaudzītei klāt pielīmējam līmlapiņu ar nosaukumu, lai būtu ātrāka šķirošana.
- Pirmajā dokumentu un čeku kārtošanas posmā dokumentus nelasām! Saprotam tikai kategorijas, piemēram, bērnu medicīna.
- Izvairāmies no kaudzes – dažādi!
- Tikai tad, kad visi dokumenti sadalīti pa kategorijām, ķeramies klāt to lasīšanai!
- Nevajadzīgos dokumentus liekam kaudzē, saplēšam, sadedzinām vai arī liekam iekšā dokumentu smalcinātājā.
- Kad dokumenti izšķiroti, tikai tad var sākt domāt par dokumentu mapes iegādi! Tagad varēs saprast, cik lielu mapi vajadzēs.
- Uz dokumentiem vēlams skatīties kā uz arhīvu, tāpēc vēlams uz mapēm uzrakstīt, kas tur atrodas. Ja izlem par labu dokumentu kastei, tad to arī nomarķē.
- Dokumentu mapēs vēlams atstāt tukšās kabatiņas. Caurspīdīgās kabatiņas liekam tikai mapēs ar spirāli.
- Dokumentu mapes jātur vertikāli.
- Dokumentu mapes var pielāgot mājokļa dizainam, piemēram, visas baltā krāsā utt.
Vēl citus vērtīgus knifiņus mājokļa kārtības organizēšanai vari izlasīt arī šajā rakstā un rakstos zemāk, kur organizēšanas konsultante Dana Gulbe dalās ar saviem ieteikumiem. Savukārt šeit vari izlasīt plašāku interviju ar Danu – par to, kā viņa sākusi aizrauties ar mājokļa kārtošanu, kāpēc nolēma savu hobiju nosaukt par "Danu ar kasti", atklājot, vai pašai ikdienā mājokļa kārtošanas darbi rit kā pa diedziņu.