Vīnogu stādījums rudenī
Foto: Dzintra Dēķena
Ja pavasarī ir izlauzti visi liekie rezerves pumpuri, veikta dzinumu retināšana un izlauzti liekie dzinumi, turpinām augļzaru piestiprināšanu pie stieplēm. Šogad vīnogas aug spēcīgi, tādēļ svarīgi ir veikt visus nepieciešamos vasaras darbus vīnogu kopšanā, lai vīnkoks nepārvērstos par džungļiem. Šādā krūmā arī ogas būs sīkākas. Visus šos vasaras darbus sauc par zaļajām operācijām.

Līdz jūnija beigām bija vēlams vairāk pievērst uzmanību lieko dzinumu izlaušanai. Tie ir dzinumi, kas izauguši uz stumbra daudzgadīgajiem un viengadīgajiem dzinumiem no snaudošajiem pumpuriem. Kādu uz stumbra augošo dzinumu var atstāt vainaga atjaunošanai. Uz diviem līdz trijiem dzinumiem ar ziedpumpuriem atstāj vienu dzinumu bez ziedpumpuriem, lai palielinātu lapu virsmu. Ja nav paspēts šo darbu izdarīt, labāk to izdarīt tagad, nevis atstāt visu, kā ir. Ja uz iepriekšējā gada dzinumiem veidojas dubultdzinumi, kas izauguši no aizvietotājpumpuriem, tad atstāj spēcīgāko. Visus vārgos, sīkos dzinumus izlauž. Tas īpaši svarīgi ir tieši spēcīgi augošām šķirnēm, kam ir tendence sabiezināt krūmu. Vāji augošām nevajadzētu pārcensties ar dzinumu izlaušanu, lai pārāk nesamazinātu apgaismoto lapu virsmu un būtu vairāk barības vielu.

Jāveic arī dzinumu galotņošana, lai novērstu ziedu nobiršanu un ķekars saņemtu vairāk barības vielu. Zinot šķirni un ķekaru lielumu, jāizvērtē, cik lapas aiz ķekara jāatstāj. Šķirnēm ar vidēja lieluma ķekariem tās būtu astoņas lapas, šķirnēm, kas veido lielus ap kilogramu smagus ķekarus, atstāj vairāk lapu un galotni nokniebj. Galotni nekniebj dzinumiem bez ķekariem, tiem jāļauj augt un attīstīties nākamā gada ražai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!