Pelēkzaļais miera un draudzības simbols mājās – olīvkoks
Foto: Shutterstock
Olīvkoks mūsu klimatiskajos apstākļos dārzā neaug, bet to var audzēt iekštelpās. Pelēkzaļo lapu skaistulis ir iecienīts ne tikai pasākumu dekorēšanā un ziedu kompozīcijās, bet arī uzturā. Kā audzēt olīvkoku, portālam "Māja&Dārzs" stāsta Latvijas Universitātes (LU) Botāniskā dārza Tropu un subtropu laboratorijas vadītāja Ingūna Gudrupa.

Olīvkoks (Olea europaea) ir sens Vidusjūras reģiona kultūraugs, kas pazīstams vismaz 6000 gadu. Šie mūžzaļie koki ar pelēkzaļo lapojumu ir lēnaudzīgi un izturīgi. To vidējais mūža ilgums ir ap 500 gadu, bet vecākajam olīvkokam ir ap 2000 gadu. Olīvkoka zariņš simbolizē mieru, draudzību, uzvaru un cerības.

Mūsu klimatā olīvkoku audzē telpās, ļaujot tam pagozēties saulē vien vasaras sezonā. Olīvkoku podos var nopirkt ziedu salonos, gan augu bāzēs, gan lielajos dārzu centros. Olīvkokam telpā jāatvēl gaišākā vieta, dienvidaustrumu, dienvidu, dienvidrietumu puses palodzes. Augu laista mēreni, lai paliktnī neuzkrātos lieks ūdens. Vasaras karstumā augs ūdeni patērē vairāk, kā arī siltumā augsne izžūst ātrāk. No pārlaistīšanas jāuzmana tikko pārstādīti augi. Olīvkokus stāda irdenā, trūdvielām bagātā augsnē. Substrātu augam gatavo no komposta, bagātinātas kūdras un grants, pievienojot nedaudz māla. Svarīgi, lai poda apakšā tiktu iebērts drenāžas slānis – keramzīts, grants, oļi. Substrāta irdenumu, gaisa caurlaidību nodrošina grants sīkie akmentiņi un perlīts.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!