Par tūju kopšanu allaž ir dažādi jautājumi – gan par to, kad ir piemērotākais laiks to apgriešanai, gan arī par to, kā tās pareizi stādīt un laistīt. Šoreiz pastāstīsim par tūju brūnēšanu, kas arī ir viens no aktuālākajiem dārzkopju jautājumiem. Padomos par tūju brūnēšanu dalās dārzniece, "Agrimatco Latvia" konsultante-agronome, mikrobioloģe, bloga "Dārzniece" un "Augueksperts.lv" veidotāja Jūlija Vilcāne.
Kāpēc brūnē tūjas? Iemesli var būt dažādi. Piemēram, ja ciemojies kāds dzīvnieks, kas "iezīmējis" tūju ar urīnu, kas pēc būtības ir koncentrēts mēslojums. Urīns ir koncentrēts šķīdums, kas izraisa līdzīgu efektu kā pārsālīta zupa, sanāk par daudz mēslojuma vienā reizē. Dažkārt brūnē, ja piemetas sēņu slimības, kas ir daudz un dažādas. Tomēr ne vienmēr iemesli ir tik nopietni.
Šogad viens no tūju brūnēšanas biežākajiem iemesliem ir sausums un vasaras karstais laiks. Šogad mums bija rekordkarstums un sausums. Lai arī augustā lija, augusta lietutiņš ne visur ir ticis, zem biezajiem tūju vainagiem vēl arvien ir sauss. Ūdens aprite skujkokiem ir citādāka nekā, piemēram, gurķiem – ja gurķis apvīst, to aplej, un no rīta tas jau atkal spirgts! Skujkokiem ūdens trūkuma pazīmes parādās lēnām, bieži pat pēc tam, kad sausums jau beidzies, un liekas, ka to jau nevar vainot.