Mulču pavasarī nevis novāc, bet papildini
Foto: Shutterstock
Viens no pirmajiem dārza darbiem pavasarī ir mulčas atjaunošana. To nevajag nogrābt un izmest kompostā, bet tieši otrādi – papildināt, lai radītu labvēlīgākus augšanas apstākļus un pasargātu augu saknes no temperatūras svārtībām un izsalšanas. Mulčēt vienmēr ir labāk nekā nemulčēt, un dārzs gluži vienkārši ir pelnījis mulču – tā uzskata Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Augkopības nodaļas vecākais speciālists dārzkopībā Māris Narvils.

Eksperts norāda – ja reiz apstādījumi mulčēti, nav iemesla, kādēļ to kādā brīdī vajadzētu ņemt nost, jo labās funkcijas, ko mulča pilda, tiks zaudētas un augšanas apstākļi tiks pasliktināti. Tādēļ, pirms sākušies lielie dārza darbi, pavasaris jāizmanto, lai papildinātu mulčas slāni un sagatavotu stādījumus jaunajai sezonai, nodrošinot tām apstākļus, kuros augi jutīsies daudz labāk, – komfortabls temperatūras režīms augsnē, nodrošināts mitrums, lielāka mikrobioloģiskā aktivitāte, un augiem būs mazāk stresa, tie retāk slimos un labāk pārcietīs kailsalus.

Svarīgi mulču papildināt pietiekami – slānim jābūt vismaz 7–12 cm biezam, jo tikai tad tā pilvērtīgi pildīs savas funkcijas. Reizēm to izmanto dekoratīviem nolūkiem 2–3 cm biezumā, taču tādā veidā mulča tiešām ir tikai dekoratīvs dārza elements, kas nesniedz papildu priekšrocības augsnes uzlabošanā. Papildinot mulčas slāni, vislabāk izmantot to pašu veidu, kas bijis iepriekš. Ja tāds vairs nav pieejams, protams, labāk izmantot citu, nekā neizmanot nemaz, bet tad jārēķiņas, ka atšķirsies to sadalīšanās laiki. Galvenais, kas jāievēro, – lai slāņa biezums ir pietiekams.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!