skapis, mantas
Foto: Shutterstock
Mājsaimniecību radītie sadzīves atkritumi ik gadu veido gandrīz vienu desmito daļu no visiem Eiropas Savienības atkritumiem, tāpēc biedrības "Latvijas Korporatīvās sociālās atbildības platforma" valdes loceklis Artūrs Jansons aicina pirms iegādāšanās vairakkārt pārdomāt, vai konkrētā lieta tiešām nepieciešama.

Aicinām iepazīties ar padomiem, kurus eksperts sniedza Latvijas Televīzijas raidījumā "Revidents", lai ikdienā samazināt tēriņus dažādām mantām un pakalpojumiem.

Liela daļa no patērētajām mantām ikdienā ir dažādi tekstilizstrādājumi. Vidēji eiropieši katru gadu iegādājas gandrīz 26 kilogramus tekstilzstrādājumu, no kuriem gandrīz pusi izmet. Lai samazinātu tekstilizstrādājumu patēriņu un tā ietekmi uz vidi, aizvien populārāka gan pasaulē, gan Latvijā kļūst tā sauktā kapsulas garderobes veidošana. Tās princips ir vienkāršs – laba, kvalitatīva apģērba pamatkārta, kuru iespējams pielāgot dažādām dzīves situācijām. "Arī kāzu uzvalku noma ir tipiskais piemērs. Kādēļ pirkt uzvalku vienam vai vairākiem gadījumiem dzīvē, ja vari to iznomāt?" Jansons uzskata.

Viņš iesaka samazināt pakalpojumu patērēšanu, biežāk dodot priekšroku dodot tādiem, kas ir koplietošanas. Par piemēru viņš min pakalojumu, kas Latvijā gan nav iedzīvojies – kad vienatnē braucot ar savu auto noteiktā virzienā ieraksti to konkrētā sistēmā un tā informē citus, kas var pievienoties braucienam. Tāpat viņš par piemēru min ar draugiem vai kaimiņiem veidot kopīgu saimniecībā noderīgo mantu krātuvi. Viņam pašam un kaimiņam ir kopējā darba instrumentu krātuve: "Mums ir viens elektriskais skrūvgriezis – mēs to noliekam telpā, kurā vienojāmies, ka tas stāv, un katrs tos lietojam. Ja kāds salauž, tad vietā nopērk jaunu, bet būtībā mēs savu instrumentu patēriņu esam samazinājuši uz pusi."

Arī vairākās Latvijas pilsētās atklāti dažādi bezmaksas un vietējai sabiedrībai koplietojami grāmatu skapji, lai nebūtu jāpērk grāmatas pašiem, un telpas, kurās var gan nodot sev nevajadzīgās mantas, gan saņemt lietas, kas nepieciešamas.

Jansons pauda, ka, lai samazinātu dažādu lietu patēriņu, jāmaina sava domāšana, un latvieši vēl esot ceļā uz to, bet pirms jaunu lietu iegādes viņš aicina pārdomāt, vai tā tiešām būs vajadzīga un tiks lietota regulāri. Ja nē, labāk aizņemties vai iznomāt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!