Pašiem savi pūkainīši: skaistāko pūpolkoku izlase
Ik gadu Pūpolsvētdienā mēs vāzēs liekam pūpolzarus un ar tiem rotājam māju Lieldienās, jo, līdzīgi kā pavasara puķes, arī pūpolzari ir pavasara un to svētku vēstneši. Dabā redzot ap zariem izkārtotos mīkstos bumbulīšus, ai, kā savā dārzā arī gribas izaudzēt savu "pūpolkoku"! Izrādās, tāda "pūpolkoka" nemaz nav, bet vītolu ģints koki. Turpinājumā "Latvijas Valsts mežu" Kalsnavas arborētuma dendroloģes Lienes Opincānes stāstījums, kurus vītolus stādīt, lai izaudzētu savus pūpolzarus, un kā par tiem rūpēties.

Pūpols nav koks ar baltajiem un pūkainajiem bumbulīšiem, bet gan vītolu ģints kokaugu ziedkopa, kas mēdz būt ļoti dažādas. Skaistie, lielie, gludie, mīkstie un pūkainie pūpoli ir vīrišķo kokaugu ziedkopas. Vītolu ģints kokveidīgos pārstāvjus saucam par vītoliem, bet krūmveidīgos – par kārkliem. Kopumā vītolu ģints kokaugu izpēte ir samērā sarežģīta, jo tie savvaļā savā starpā viegli krustojas un nepārtraukti veidojas dažādi jauni starpsugu hibrīdi un pēc klasiskajām pazīmēm nav iespējams vairs noteikt, kas ir kas.

Cilvēkiem šķiet, ka "īstie" pūpoli aug uz krāsaina dzinuma, vēlams sarkana, un pats pūpols ir liels, balts un spīdīgs. Tādi pūpoli agri pavasarī ir smaillapu vītolam un smilšu vītolam. Ir vēl viena suga, kas zied agri pavasarī pirms lapu plaukšanas, – pūpolvītols (Salix caprea), Latgalē saukta arī par blīgznu. Tas gan nav no populārākajiem Pūpolsvētdienas pūpolzariem, jo dzinumi ir pelēkā krāsā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!