dobe, dārzeņu dobe, samtenes
Foto: Shutterstock
Reizēm dārzā vietas ir maz vai tā ir izteikti ierobežota, tādēļ nav telpas plašiem apstādījumiem un daudzveidīgām dobēm. Ne viss jāstāda atsevišķi, ierādot katrai kultūrai savu vietu. Puķu, dārzeņu un garšaugu stādīšana līdzās veido labvēlīgu bioloģisko daudzveidību, kā arī var samazināt kaitēkļu un slimību rašanos. Stādīšanas mākslu apraksta portāls "House and Garden", norādot, kuras kultūras harmoniski sadzīvo un pat aizsargā no kaitēkļiem, tāpēc stādāmas blakus.

Simbiotiskā harmonijā kultūras audzēja simtiem gadu senā pagātnē. Piemēram, Ziemeļamerikas indiāņi kopā stādīja kabačus, pupiņas un kukurūzu, šo trīsvienību dēvējot par "trīs māsām" – pupiņas augsnei deva skābekli, kukurūzas stublāji bija balsts pupiņām, savukārt kabači ar savām platajām lapām samazināja mitruma iztvaikošanu un neļāva augt nezālēm. Francijā vīnogulāju rindu beigās stāda rozes, jo tās piesaista laputis, pirms kaitēkļi sasniedz vīnogulājus. Rozes arī pirmās uzņem sēnīšu slimības, piemēram, miltrasu, pirms tā pārņem vīnogulājus, tādēļ šāds kultūras tandēms strādā kā agrīnās brīdināšanas sistēma lauksaimniekiem.

Stādot saderīgas, bet atšķirīgas kultūras, var panākt to, ka tās viena otru pasargā. Ir daudz ieteikumu par stādīšanas kompanjonu kombinācijām, no kurām lielākā daļa nav zinātniski pārbaudītas, taču "House and Garden" apkopojis tādus, kas, šķiet, darbojas vislabāk.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!