Dārza ienaidnieks – Spānijas kailgliemezis. Kā tos apkarot vasaras izskaņā un rudenī
Foto: Shutterstock
Spānijas kailgliemezis dārzā ir gluži kā galvenais varonis šausmu filmā, jo uz kārā zoba liks teju visu, kas pavasarī ar mīlestību sēts un stādīts kā dobēs, tā siltumnīcā. Pašlaik sācies periods, kad kailgliemeži visaktīvāk dēj olas, tādēļ to apkarošana jāveic ar divkāršu sparu.

Spānijas kailgliemezis ir ierindots starp 100 visinvazīvākajām sugām Eiropā. Latvijā pirmo reizi tas konstatēts 2009. gadā, un kopš tā laika gliemji strauji iekaro visu valsts teritoriju. To galvenokārt veicina stādu tirdzniecība, kā arī tas, ka ceļmalās, grāvjos un ūdenstilpņu piekrastēs gliemežu skaists ierobežots netiek, – līdz ar to izplatīšanās iespējas tiem nav traucētas. "Tas ir tikai laika jautājums, līdz tie ieņems visu Latviju," tā portālam "Māja&Dārzs" reiz paudusi malakoloģe un Dabas aizsardzības pārvaldes eksperte Iveta Jakubāne. "Katru gadu situācija pasliktinās – atradņu skaits pieaug. Metodes ir tādas, kādas tās ir, un superlīdzeklis, lai ar vienu ierobežošanas metodi vai līdzekli suga tiktu iznīcināta, nav izdomāts. Turklāt iznīcināt to pilnībā arī nebūs iespējams – to iespējams ierobežot tikai līdz tādam līmenim, kas ir zem būtiska kaitīguma sliekšņa." Malakoloģe uzsver – pret Spānijas kailgliemežiem jācīnās kopā gan individuālā, gan pašvaldību, gan valsts līmenī.

Pavasarī, kad palielinās gaisa temperatūra, gliemeži kļūst aktīvi un intensīvi barojas – tie strauji aug līdz vasaras otrajai pusei, jo īpatņiem īsā laika periodā ir jāsasniedz dzimumbriedums un jāatstāj pēc iespējas vairāk pēcnācējus. Pieaugušie īpatņi dzīvo tikai vienu gadu – pēc olu izdēšanas rudenī tie iet bojā, taču ir bijuši gadījumi, kad arī pieaugušie gliemji izdzīvo līdz pavasarim. Olu dēšana var sākties no jūnija beigām un turpināties līdz pat decembrim, ja vien temperatūra nav pārāk zema. Taču visintensīvāk kailgliemeži olas dēj no augusta līdz septembrim. Viena dējuma olas ir izvietotas vienkopus un tajā var būt pat vairāk nekā 250 olu. Vidēji vienā reizē gliemeži izdēj līdz pat 67 olām. Tā kā viens īpatnis sezonas laikā izdēj vairākus dējumus, ir bijuši gadījumi, kad sezonas laikā viens gliemezis izdēj līdz pat 500 olām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!