Krokusi zied arī rudenī
Foto: Privātais arhīvs

""Krokusi zied pavasarī, bet vēlziedes vēlu rudenī," apgalvos liela daļa Latvijas iedzīvotāju. Jā, protams, bet zinātāji piebildīs, ka ir arī pavasara vēlziedes (Colchicum) un rudenī ziedošie krokusi (Crocus). Tā nav nekāda brīnumaina dabas parādība, bet piemērošanās dzimtās vietas klimatam, lai pagūtu uzziedēt, izmantotu augsnes mitruma periodu un nobriedinātu sēklas," stāsta Guna Rukšāne, sniedzot ieskatu par īpašajām krokusu šķirnēm, kas kalpo kā krāšņi rudens vēstneši dārzos. Selekcionāru Gunas un Jāņa Rukšānu ģimenes saimniecībā katru pavasari uzplaukst pasaulē lielākā krokusu kolekcija.

"Man vienmēr ir šķitis neparasti, ka visus krokusus stāda augustā, un rudenī ziedošajiem, sākot no septembra otrās puses un oktobrī, jau parādās ziedi, bet pavasarī ziedošie krokusi gaida līdz martam. Kā noteikt, vai tā ir vēlziede vai krokuss? Vēlziedes pieder liliju dzimtai un tām ziedos ir 6 putekšnīcas, bet krokusi ir īrisu dzimtas augi un to ziedos ir tikai 3 putekšnīcas.

Latvijas apstākļos ziemcietīgas ir vien dažas rudenī ziedošās sugas un to hibrīdi: krāšņais krokuss (C. speciosus), ieplaku krokuss (C. vallicola) un jaukais krokuss (C. pulchellus). Tiesa, tie nav tik izteiksmīgi un krāsām bagāti kā pavasarī ziedošie, tāpēc arī nav ieguvuši tādu popularitāti. Krāsu palete ir ar viegli zilganu nokrāsu, violetzili, purpurvioleti un balti. Sliktos laikapstākļos trauslie ziediņi cieš no lietavām un zied pavisam īsu brīdi, un izmanto katru saules stariņu, lai sagaidītu kādu ziedmušu, kameni vai citu kukaini, kas to apputeksnētu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!