vīnkoks, vīnkoks rudenī, vīnogulājs, vīnogas
Foto: Shutterstock
Šogad vīnogu ienākšanās aizkavējās, vēlāka bijusi arī dzinumu nobriešana un vīnogulāju sagatavošanās ziemai. Tomēr veicamie darbi, lai vīnogulājus sagatavotu ziemas miegam, ir gana.

Ja stādījumā bijušas slimības – īstā un neīstā miltrasa –, kas šogad bija problēma ne vienā vien stādījumā, ieteicams novākt bojātās lapas. Stādījumos var būt arī antraknozes bojāti dzinumi un ogas. Tie izskatās kā iegrimuši brūni plankumi uz jaunajiem dzinumiem, vai, ja bijušas bojātas ogas, – ar melniem plankumiem. Tādā gadījumā visus bojātos dzinumus nogriež jau rudenī. Bojātās lapas un dzinumus nevajag likt kompostā, bet labāk būtu sadedzināt vai aizvākt no dārza. Vēlā rudenī apdobes ieteicams apstrādāt ar piecu procentu karbamīda šķīdumu. Var izmantot arī trīs procentu vara vitriolu un rudenī nosmidzināt vīnogas.

Kad lapas nobirušas, dzinumi kļuvuši brūni un nobrieduši, vīnogulājus atbrīvo no stieplēm, noņem stiprinājumus, apgriež arī ūsas, lai netraucē. Rudenī vīnogulājus nepieciešams apgriezt, jo nenobriedušie zari tāpat nosalst. Neapgrieztam vīnogulājam pavasarī nevajadzīgo pumpuru plaucēšanai tiek patērēta daudz vairāk enerģija.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!