Lai nākamgad stipri ziedi: kā ziemā uzglabāt gladiolu sīpolus
Foto: Shutterstock

"Gladiola Pluss" saimnieks un gladiolu kolekcionārs Modris Paegle pastāsta, ka visbiežāk cilvēki sūdzas par to, ka ziemā bumbuļsīpoli nesaglabājas, jo izkalst. Šajos gadījumos pie vainas būs glabāšana. Kā pareizi noglabāt sīpoliņus, lai nākamvasar varētu atkal priecāties par raženu ziedēšanu, lūko rakstā.

Gladiolu sīpoli jārok ārā, sākot no septembra vidus līdz oktobra vidum – atkarībā no laikapstākļiem. Taču Modris norāda, ka vissvarīgākais ir ļaut sīpolam vēl zemē nobriest, uzkrājot barības vielas. Ja vairākas nedēļas pirms norakšanas nolaužam visas jaunās ziedvārpas, sīpolu ziemas guļā liksim vismaz par trešo daļu lielāku un spēcīgāku, stāsta kolekcionārs. Savukārt tie sīpoli, kurus celsim laukā no augsnes nākamajā dienā pēc zieda nogriešanas, būs maziņi un plakani. Tādos gadījumos uz spēcīgiem ziediem nākamajā sezonā var necerēt.

"Ja ir saulains, silts laiks, pirmās trīs dienas sīpolus vēlams apžāvēt saulītē. Dzirdēts mūžīgais jautājums: mazgāt vai nemazgāt? Esmu dabūjis sīpolus mazgāt superslapjos rudeņos, kad sīpolus izvelku no zemes un pat nevaru tos saskatīt. Tad vēlams žāvēt paaugstinātā temperatūrā ar piespiedu ventilāciju (apmēram +30 grādiem). Piespiedu siltumā jātur nedēļas divas. Visu laiku jāpārbauda, kad no jaunā bumbuļsīpola viegli atdalīt veco sīpolu un saknes. Tas notiek ne agrāk kā pēc 10–14 dienām – tad vecais, sakaltušais bumbuļsīpols kopā ar saknēm atdalās no jaunā bumbuļsīpola," skaidro Modris. "Vēl dažas nedēļas sīpoli jāpatur istabas temperatūrā. Dažkārt izskatās, ka virsējās segzvīņas nožuvušas, bet var gadīties, ka dziļākās kārtas tomēr mitras. Tad glabājot mitrā segzvīņa sāks sīpolu pūdēt."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!