virtuve, Ziemassvētki, dekorācijas
Foto: Shutterstock
Tuvojas Ziemassvētki, kas nozīmē, ka lēnām jāpucē mājoklis, lai radītu svētku sajūtu! Lai arī veikalu plaukti mirdzēt mirdz ar skaistiem dekoriem un jau iepirktie rotājumi šķiet bezgala garlaicīgi, ir gana daudz metodes, kā tos atkal padarīt interesantus. Turklāt daļu no dekoriem vari izveidot savām rokām, izmantojot viegli pieejamus materiālus. Iedvesmojies!

Ļauj vaļu izdomai

Par adventi dēvē četru nedēļu periodu pirms Ziemassvētkiem. Nosaukums cēlies no latīņu valodas vārda adventus – atnākšana. Parasti advente saistās ar mieru, klusumu un gada gaišāko svētku tuvošanos. Pirmās adventes datums katru gadu mainās, jo advente sākas četras svētdienas pirms Ziemassvētkiem. Kaut arī lielākā mājokļa rotāšana, pušķojot eglīti, klājot svētku galdu un greznojot telpas, parasti notiek Ziemassvētku vakarā, arī adventes laiku var padarīt brīnumainu un neparasti skaistu, izvēloties gaismas caurstrāvotus, ilgmūžīgus rotājumus.

Pat izmantojot vienus un tos pašus rotājumus vairākus gadus pēc kārtas, tos var izvietot dažādās telpās un dažādos veidos, tādējādi tie iegūs jaunu noskaņu un nešķitīs garlaicīgi, portālam "Māja&Dārzs" pastāsta tirdzniecības tīkla "Kesko Senukai Latvia" eksperti.

Telpu dekorēšanai var pieiet arī radoši, piemēram, sakārtojot grāmatas, virtenes vai jebkurus citus priekšmetus eglītes formā, apvijot ar krāsainu gaismiņu virtenēm saliekamās kāpnes vai izgatavojot uz stieples vai diega uzveramus rotājumus no nevajadzīgiem papīriem.

Foto: Shutterstock

Savukārt balti sadzīves priekšmeti – interjera dekori, trauki, spilveni, segas, kas atgādina vieglas sniega pūciņas, – palīdzēs radīt sajūtu, ka mājās ienākusi ziema, tomēr ir silti un patīkami.

Tāpat atceries, ka rotāt vari arī pagalmu. Šajā "Delfi" rakstā uzzināsi, kā pagatavot krāšņas ledus rotas, ar kurām rotāt eglīti vai jebkuru citu kociņu pagalmā, taču dzīvokļa saimnieki tās varēs izkarināt balkonos. Varbūt ir laiks izveidot savu puzuri? Procesa izgatavošanā ieskatu "Mājai&Dārzam" sniedza Latvijas Valsts mežu speciālisti – uzzini darba gaitu un nepieciešamos materiālus šeit.

Sveces – mīlīgam gaišumam tumšā vakarā

Adventes laiks ir arī sveču laiks. Laiks, kad savu mājokli pārvērst maigas gaismas pielietā pasaku valstībā. Šim nolūkam noderēs ne tikai tradicionālie svečturi, bet arī greznāki un īpaši dekoratīvi risinājumi.

Sveces lieliski izskatīsies uz metāliskas paplātes vai liela šķīvja, tikai būtu ieteicams tās novietot uz paliktnīšiem, lai tās kūstot neiztecētu uz virsmas. Oriģināls risinājums būs arī dažādu izmēru metāla vai koka laternas, kurās ielikta viena vai vairākas sveces. Baltas sveces kristāla svečturos izgaismos mājokli kā saules stari, bet krāsainos stikla trauciņos atgādinās košas puķes vasaras vidū – atkarīgs, kādu efektu savā mājoklī vēlies sasniegt.

Neparastu efektu iegūsiet, paplātes vietā izvēloties spoguli, kas radīs skaistas gaismu rotaļas un padarīs telpu gaišāku. Starp citu, uz spoguļiem un stikla traukos brīnišķīgi izskatās arī LED lampiņu virtenes.

Foto: Shutterstock

Šķīvjus un paplātes, uz kuriem adventes laikā sakārtotas sveces, pēc tam ikdienā var izmantot saimniecībā, bet nākamajos svētkos atkal likt goda vietā, radot mājās svinīgu noskaņu. Savukārt no sveču atlikumiem, it īpaši vaska svecēm, var pašrocīgi izliet jaunas sveces. Tās var rotāt ar krāsainiem akmentiņiem, kristāliem, gliemežvākiem, sausiem ziediem.

Eksperti atgādina – svarīgi atcerēties par drošību un neatstāt degošas sveces bez uzraudzības, kā arī izvērtēt, cik droši ir tās dedzināt, ja mājās ir mazi bērni vai mājdzīvnieki. Vēl daudzus citus svarīgus padomus, kurus ņemt vērā pirms sveču dedzināšanas, uzzināsi šajā rakstā.

Lai virtenes mirdz kā zvaigznes ziemīgās debesīs

Brīnišķīgs rotājums, ko gadu no gada atkal likt lietā, ir LED lampiņu virtenes. Kaut arī iegādes brīdī tās var būt nedaudz dārgākas par kvēlspuldžu virtenēm, lietošanā tās parasti ir visekonomiskākās.

LED virtene izstaro vairāk gaismas no viena patērētā vata un kalpo vismaz trīs reizes ilgāk nekā pārējie gaismekļi – tās mūžs ir vidēji 10 000–30 000 stundu. LED virtenes pieejamas ar dažāda izmēra diodēm, spožāku vai siltāku gaismu, kā arī ar dažādu krāsu un biezuma vadiem.

Lai noteiktu spuldzīšu virtenes pielietojumu, uzmanība jāpievērš iepakojumam. Vairumā gadījumu ražotājs norāda spuldzīšu pielietojuma veidus – lietojama iekštelpās vai ārā.

Marķējumu IP nozīme:

  • IP20 Jālieto sausās telpās, nav mitruma izturīgs.
  • IP44 Der lietošanai ārā, izturīgs pret mitrumu un laika apstākļu maiņu, bet nav paredzēts iemērkšanai ūdenī.
  • IP67 Der lietošanai ārā, mitruma un ūdens izturīgs.

Ja gribi, lai virtenes kalpotu pēc iespējas ilgāk, ir svarīgi ievērot ražotāja norādījumus. Piemēram, virtenes, kuras paredzētas iekštelpām, nedrīkst izvietot ārā. Jāņem vērā, ka ar baterijām darbināmas LED spuldzīšu virtenes parasti ir paredzētas tikai iekštelpām.

Izveido savu adventes vainagu

Adventes galvenais simbols ir adventes vainags ar četrām svecēm, kas simbolizē četras svētdienas līdz svētkiem. Ik svētdienu vainagā iededz vienu jaunu sveci. Adventes vainagu tradīcija aizsākās 19. gadsimtā Vācijā, taču mūsdienās tā kļuvusi populāra visā pasaulē.

Sākotnēji šos vainagus darināja no egļu zariem, vēlāk – arī no citu skujkoku un mūžzaļo dekoratīvo augu zariņiem. Bet, ja negribas slaucīt nobirušās skujas, var iegādāties mākslīgo adventes vainagu, kas kalpos gadiem ilgi, vai pagatavot adventes vainaga pamatni un katru gadu rotāt to ar jauniem dekoratīviem elementiem – eglīšu bumbiņām, sausiem ziediem, augļiem un čiekuriem, dažādiem spīguļiem un LED lampiņu virtenēm. Svētku laikam piemērota izvēle ir svētku vainags, kas piestiprināts pie mājokļa ieejas durvīm, vai skaisti svečturi, kas novietoti uz priekšnama kumodes.

Foto: Shutterstock

Ja vēlies pagatavot savu adventes vainagu, bet nezini, ko tieši vēlies – nebēdā. "Māja&Dārzs" šogad apkopojis 50 idejas adventes vainagiem un dekoriem, atliek vien izvēlēties, uz kuru pusi vēlies doties. Tāpat nebēdā, ka advente jau teju klāt – daudzi no tiem neprasa ne daudz laika, ne pūļu. Lūko pēc idejām, klikšķinot šeit.

"Kesko Senukai Latvia" eksperti iesaka izmēģināt pavisam vienkāršu adventes vainaga izgatavošanas veidu: iegādāties parastu mākslīgo skuju vainagu bez dekoratīviem elementiem vai savīt vainaga pamatni no kailiem, elastīgiem zariem un ievīt tajā LED lampiņu virteni, kā arī dažas koši sarkanas mākslīgas ogas vai mirdzošus ziedus.

Prieks arī bērniem

Vēl viens būtisks adventes simbols ir adventes kalendārs. Mūsdienās ierasts, ka tas ir košs kalendārs ar mazām durtiņām katrai dienai, aiz kurām slēpjas dāvaniņas – saldumi un dažādi nieciņi.

Šīs tradīcijas pirmsākumi meklējami 19. gadsimtā Vācijā, kad ļaudis mēdza ar krītu atzīmēt katru decembra dienu, kas vēl palikusi līdz Ziemassvētkiem. Adventes kalendārs pašiem mazākajiem palīdz sagaidīt svētkus, ik dienu saņemot patīkamu pārsteigumu. Bet tas priecēs arī pieaugušos un ienesīs svētku sajūtu katrā mājā.

Adventes kalendāru var pagatavot paša rokām – no koka, no auduma, no kartona kārbiņām, galvenais ir ļaut vaļu fantāzijas lidojumam, turklāt nākamajā gadā to varēs izmantot atkal.

Ziemassvētki ir laiks, kad pavadīt laiku ar ģimeni, tādēļ darini rotājumus kopā ar bērniem. Kā izveidot ledus laternas, uzzināsi šeit, savukārt šajā rakstā gūsi iedvesmas devu vairākām dekorācijām, kuras gatavot kopā ar savu atvasīti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!