Nākotnes mājas, kas var glābt pasauli: vai ir iespējams būvniecības 'zaļais' virziens
Foto: Shutterstock
Kaut arī tā ir nepatīkama, tomēr patiesība – lielākā daļa mūsdienu māju ir kaitīgas apkārtējai videi. Izejmateriāli, degviela un būvgruži. Tie ir vien daži aspekti, kas māju būvniecību padara kaitīgu dabai. Tādēļ arvien biežāk tiek meklētas alternatīvas, kā var uzlabot ne vien būvniecības procesus, bet arī mājokļu energoefektivitāti. Kas būtu, ja māja pati spētu ražot enerģiju un mūža galā pēc sevis neatstātu tonnām būvgružu?

Pat neskatoties uz ēku energoefektivitātes uzlabošanos, 2021. gadā būvniecības radītās oglekļa emisijas sasniedza visu laiku augstāko līmeni. Būtu ambiciozi domāt, ka acumirklī iespējams mainīt būvniecības tradīcijas, tomēr vairs nav iespējams nedomāt par ilgtspējīgāku arhitektūru.

Kortnijas Smitas (Courtney Smith) un Šona Topema (Sean Topham) grāmatā "Houses That Can Save the World" tika apkopoti 150 inovatīvi būvniecības projekti no visas pasaules. Daži no tiem ir atjaunojuši pamestas ēkas vai vietas, piemēram, "Ensamble Studio" Menorkā (Spānijā) ir pārveidojuši alu par dzīvojamām telpām. Turpretī citi pievērsās senām būvniecības metodēm, piemēram, "Zav Architects Adobe" Irānā uzbūvēja mājas no māla. Savukārt daži metas pretējā virzienā un pievēršas mūsdienu tehnoloģijām. Tostarp 3D drukātām mājām, kas ir uzbūvētas Ziemeļamerikā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!