Cik svarīgs ir siltumnīcas novietojums dārzā
Foto: Shutterstock
Straujiem soļiem tuvojas pavasaris, kas nozīmē tikai vienu – pavisam drīz varēs ķerties klāt darbiem sakņu dārzā. Un kas gan ir sakņu dārzs bez siltumnīcas? Ja siltumnīcas vēl nav vai šogad vēlies to uzbūvēt jaunu, raugies, lai izvēlētā vieta nekļūtu par iemeslu sliktai ražai vasaras noslēgumā.

Vispirms jāķeras klāt svarīgākajam jautājumam – vai siltumnīcas būvniecība ir jāsaskaņo būvvaldē? "Tas atkarīgs no konkrētās pašvaldības būvvaldes, jo atšķirības reizēm ir ievērojamas. Noteikti piezvaniet savai būvvaldei un pakonsultējieties! Lai nav tā, ka viņi konstatē faktu un pasaka, ka no siltumnīcas ir jāšķiras," iesaka Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra vecākais dārzkopības eksperts. Savukārt agronome, dārzeņkopības speciāliste Mārīte Gailīte mierina: "Nē! Amatieru mazās siltumnīcas nav jāsaskaņo. Tā nav kapitāla būve, tā ir maza pagaidu būve. Cita lieta ir lielajiem audzētājiem, kuriem ir iespaidīgas siltumnīcas, kas aizņem 100 vai 1000 kvadrātmetrus. Iedomājieties, ja visi amatieri tagad, pavasarī, par siltumnīcām sāks zvanīt būvvaldēm..."

Kas teikts likumos un ko par siltumnīcām saka būvvalde? Ministru kabineta noteikumos par ēku būvnoteikumiem teikts, ka būvniecības ieceres dokumenti siltumnīcām bez pamatiem nav nepieciešami, ja ekspluatācijas termiņš ir viens gads. "Siltumnīcas izvietošana ir jāsaskaņo, ja tā tiek ekspluatēta ilgāk par gadu. Un te pat īsti nav nozīmes, ar vai bez pamatiem. Ja cilvēks var pierādīt, ka pēc gada būvi (kaut vai uz vienu dienu) ir demontējis, bet pēc tam novietojis atpakaļ, ar būvvaldi neko saskaņot nevajag," skaidro Rīgas pilsētas būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!