balkons, daudzdzīvokļu ēka
Foto: Shutterstock
Pavasaris ir īstais laiks, lai apsekotu ēkas un apkārtējās teritorijas apsekošanu veiktu ne tikai privātmāju īpašnieki, bet arī daudzdzīvokļu ēku iedzīvotāji. Par to, kādi pienākumi balstās uz pārvaldnieka pleciem, bet ko aplūkot savām acīm, pastāsta "Civinity" Dzīvojamo ēku pārvaldīšanas daļas vadītājs Gatis Roze.

Daudzdzīvokļu ēku pārvaldniekam katru pavasari jāveic teritorijas/apstādījumu sakopšana, zaru griešana, segumu apsekošana un bojājumu fiksēšana, kā arī atjaunošana, paskaidro Roze. Tikpat svarīgi ir veikt jumta un notekcauruļu apsekošanu, tīrīšanu un, vajadzības gadījumā, arī labošanu. Teritorijā nepieciešams veikt laistīšanas krānu apsekošanu un pārbaudi, kā arī apsekot fasādes un bruģa stāvokli, nepieciešamības gadījumā tos remontēt un mazgāt. Tāpat nepieciešams pārbaudīt un noregulēt ventilācijas sistēmas.

Tā kā apkures sezona tuvojas beigām, jāsāk gatavoties tīrīt un pārbaudīt skursteņus, lai varētu saplānot un īstenot nepieciešamos remontdarbus līdz rudenim.

Ko apsekot un savest kārtībā

Pēc ziemas sezonas katram daudzdzīvokļu mājas iedzīvotājam ir svarīgi apsekot terases, balkonus un lodžijas, lai saprastu, vai nav redzami bojājumi hidroizolācijā. Ja tajos ir ieklāts flīžu segums, tad vispirms jāaplūko šuves – vai tās nav izdrupušas. Ja tā ir noticis, tad šuves obligāti jāatjauno, jo pretējā gadījumā starp flīzi un šuvi iekļūst ūdens un laika gaitā tā atlīmēsies.

Ja ir dēļu klājs, tad to vajadzētu atjaunot (eļļot un beicēt) vismaz reizi divos gados. Kad šis darbiņš tiek veikts, vēlams atskrūvēt pāris dēļus un paskatīties, kādā stāvoklī ir ruberoīda klājums – vai šuvju vietas nav atlīmējušās.

Svarīgi no apakšas palūkoties arī uz kaimiņu balkoniem, terasēm un lodžijām, lai novērtētu to stāvokli. Ja rodas šaubas par drošību, tālāku objektu apsekošanu uztici mājas pārvaldniekam.

Vērts apsekot arī margu stāvokli, pārbaudot, vai nav sarūsējuši stiprinājumi pie sienas, apšuvuma paneļi turas savās vietās un vai zem kādiem paklājiņiem nav plaisas balkona segumā un mitrums neiekļūst balkona konstrukcijā, to bojājot. Ja pret bojājumiem izturēsies bez ievērības, tad paneļi kādu dienu var vienkārši izkrist. Piemēram, ja uz balkoniem ir paklājiņi, tad tie visu laiku ir mitri. Tas savukārt nav labi betonam, kas laika gaitā sāk drupt un tālāk atsedzas armatūra, kura sāk rūsēt. Nokrist nekas tur nevar, bet var nākties attīrīt armatūru un atjaunot betona segumu. Virsmai ir jābūt ventilējamai.

Tikpat svarīgi pārbaudīt arī puķu kastu stiprināšanas vietas. Jāpārliecinās, vai tās ir stabilas un zem margām nav sarūsējušas un to koka daļas nav satrupējušas un nedraud aizlidot.

Pavasaris ir arī īstais laiks, lai apsekotu logus – pārbaudi, vai, verot tos ciet, nekas nekur neķeras un vizuāli aplūko blīvgumijas – vai tās nav saplaisājušas vai saplīsušas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!