Foto: Shutterstock
Pavasarī daudzi steidz ienest svaigas vēsmas savā mājoklī, veicot ģenerāltīrīšanu, pārveidojot telpu iekārtojumu un izskatu. Viens no veidiem, kā pašu spēkiem pārvērst mājokli līdz nepazīšanai, ir pārkrāsot sienas. Taču pirms ņemt otu vai rullīti un ķerties pie darba, vērts ielūkoties ieteikumos, ko sagatavojuši krāsu eksperti no "Vivacolor" un mājokļu attīstītāja "Bonava Latvija".

Gatavojoties sienu krāsošanai, vērts padomāt ne tikai par toņiem un interjera dizaina tendencēm, bet arī par izvēlēto krāsu sastāvu. Mūsdienās apdarei izmanto divu veidu krāsas – veidotas uz šķīdinātāja vai ūdens bāzes. Šķīdinātāja bāzes krāsās kā atšķaidītāju izmanto lakbenzīnu jeb vaitspirtu, kas, izgarojot telpā, var nedaudz ietekmēt cilvēku pašsajūtu. Savukārt ūdens bāzes krāsās atšķaidītāja vietā izmanto ūdeni, tādēļ tās ir ne tikai draudzīgākas apkārtējai videi, bet arī ātri žūstošas, noturīgas, un siena pēc tam ir vieglāk tīrāma.

Lai krāsas uz ūdens bāzes nodrošinātu gaidīto rezultātu, ir vairāki svarīgi soļi, kurus nepieciešams ievērot, gan gatavojoties, gan veicot krāsošanu.

Pareizā toņa izvēle


Izvēloties apdares krāsu, jāņem vērā telpu un paredzamo sienas nodilumu. Dzīvojamās istabās un guļamistabās vislabāk iederēsies bēšie toņi, jo tie rada neuzbāzīgu atmosfēru, vienlaikus paslēpjot nelielas sienu nepilnības. Savukārt telpās, kur sienas jātīra biežāk, piemēram, gaitenī vai virtuvē, viedāk ir izvēlēties krāsu ar satīna spīdumu, kas būs noturīgāka un ar intensīvāku toni.

Foto: Shutterstock

Telpas sagatavošana darbiem


Vispirms mēbeles jāpārvieto uz telpas vidu, lai nodrošinātu brīvu vietu krāsošanai. Tad jānoklāj grīda ar krāsu necaurlaidīgu papīru. Ja līstes, elektrības rozetes un gaismas slēdžus nav iespējams noņemt, tos rūpīgi jāaplīmē ar kvalitatīvu līmlenti. Savukārt pēc krāsošas līmlente uzreiz jānoņem, lai izvairītos no krāsas atplēšanas vai robotām malām.

Virsmas sagatavošana un gruntēšana


Ja sienas jau iepriekš ir krāsotas, tās vispirms jānomazgā ar šim mērķim paredzētu līdzekli. Jānotīra no virsmas visus netīrumus un taukus, tas nodrošinās labāku saķeri ar jauno krāsu. Jebkurus caurumus un skrāpējumus jāaizšpaktelē ar piemērotu špakteļtepi. Ļaujiet špaktelei nožūt, noslīpējiet to un noslaukiet slīpēšanas putekļus.

Uzklājot gruntskrāsu vienā līdz divās kārtās, var panākt, ka krāsas virskārta labāk pieķersies pie sienas un radīs vienmērīgāku rezultātu. Augsta gaisa temperatūra un zems gaisa mitrums telpā ievērojami paātrinās krāsas žūšanas laiku. Ja iespējams, krāsošanas laikā jāsamazina gaisa temperatūra telpā.

Piemērots aprīkojums


Krāsotas sienas visbiežāk ir gludas. Lai to panāktu, jāizvēlas krāsošanas rullis ar īsu plūksnu, piemēram, gludām virsmām paredzētu filca rulli ar mikrošķiedru.

Krāsošana


Vispirms izmantojiet otu vai mazu rulli, lai nokrāsotu sienu stūrus un malas. Akcentu vietas griestos vai sienu stūros visvieglāk ir iezīmēt ar marķēšanas rīku vai līmlenti. Izmantojiet līmeņrādi, lai pārliecinātos, ka līmlente ir pielīmēta taisni. Krāsojiet pa vienai sienai, lai krāsojuma malas neizžūtu.
Foto: Shutterstock

Vienmēr sāciet krāsot no stūra un riņķojiet pa virsmu, pabeidzot sākuma punktā. Izmantojot pietiekami daudz krāsas, ar rulli pakāpeniski ejot uz priekšu un atpakaļ, no grīdas līdz griestiem. Uzreiz pēc krāsošanas izlīdziniet klājumu, rullējot no augšas uz leju un pārejot pāri arī tikko krāsotajai daļai, kamēr krāsa ir mitra. Lai iegūtu vienmērīgu, skaistu apdari, rūpīgi jāuzklāj divas kārtas.

Pirms pārbīdāt atpakaļ vietā mēbeles un iekārtojat telpu, pārliecinieties, ka sienas ir nožuvušas un telpa rūpīgi izvēdināta.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!