saules paneļi, elektroenerģija, jumts, saules enerģija
Foto: Shutterstock
Tie, kuri saviem īpašumiem saules paneļus jau uzstādījuši, var priecāties par saulaino pavasari un saules ražoto atjaunojamo elektroenerģiju un sava mājokļa vērtības paaugstināšanu tirgū, bet tie, kuri vēl domā par uzstādīšanu – daži padomi no "Tet" saules paneļu eksperta Oskara Pundura par to, kad un kāpēc vislabāk uzstādīt saules paneļus.

Pavasaris, un tieši aprīlis, ir labākais laiks, kad savam īpašumam uzstādīt saules paneļus, jo laikapstākļi beidzot ir pietiekoši labvēlīgi – ir minimāls nokrišņu daudzums (sniegs, lietus) un saules spīdēšanas laiks kļūst ilgāks. Uzstādot paneļus šajā laikā, ieguvumi būs vairāki:

  1. Maksimāli izmantots saules spīdēšanas laiks. Kopumā Latvijā gadā saule spīd vidēji 1700–2000 stundas, visvairāk jūlijā – aptuveni 300 stundas. Uzstādot saules paneļus aprīlī, tiek "noķerts" saules sezonas sākums, izmantojot gada gaišākās stundas, lai saražotu saules enerģiju visam gadam.
  2. Laicīga sagatavošanās nākošajai apkures sezonai. Liekas, ka pavasaris ir īstais laiks, kad atviegloti aizmirst par apkures sezonu, taču – ja saules paneļi tiks uzstādīti jau pavasarī, būs iespēja daudz efektīvāk uzkrāt saules enerģiju nākošajai apkures sezonai, tādējādi samazinot rēķinus par enerģiju un atkarību no fosilā kurināmā.
  3. Izvairīšanās no garajiem uzstādīšanas termiņiem. Atnākot vasarai, daudzi attopas, ka saule silda un varētu uzstādīt saules paneļus, tāpēc tieši vasarā ir ilgākie uzstādīšanas termiņi. Pagājušā gada prakse rādīja, ka pie dažiem tirgotājiem rindas sasniedza pat sešu mēnešu gaidīšanas termiņu jau vasaras vidū. Aprīkojot savu īpašumu ar saules paneļiem jau pavasarī, izvairīsies no aktīvās vasaras sezonas burzmas.
  4. Ilgtermiņa finansiālais ietaupījums. Jo ātrāk uzstādīsiet saules paneļus, jo ātrāk sāksiet ietaupīt. Populārākās 6 līdz 8 kW saules paneļu sistēmas var ietaupīt līdz pat 74 procentus no elektrības rēķiniem.
  5. Ilgtermiņa finansiālais ieguvumus. Saules paneļu efektivitātes garantija ir 25 gadi, bet realitātē tie kalpo daudz ilgāk, tādēļ to īpašniekam ir lielāka stabilitāte attiecībā elektroenerģijas cenām mājsaimniecībai turpmāko gadu garumā.

Lūk, praktiski piemēri saules paneļu īpašniekiem:

Uzliekot 6 kW sistēmu (jeb 15 saules paneļus), tie saražo apmēram 5700 kWh enerģijas gadā. Lai uzvārītu ūdeni krūzei melnas kafijas, tējkanna vai kafijas aparāts patērē vidēji 30 Wh elektrības. Uzliekot saules paneļus aprīlī, gada laikā var saražot tik daudz elektrības, lai uzvārītu ūdeni 190000 kafijas krūzītēm.

Ar to pašu daudzumu – 5700 kWh saules paneļu ražotās elektrības iespējams pārvietoties ar energoefektīvu elektroauto (braukšanas patēriņš ap 18 kWh/100 km) vairāk nekā 31000 kilometrus gadā, kas ir līdzvērtīgi ceļojumam no Rīgas uz Madridi un atpakaļ vairāk nekā četras reizes.

Tādēļ, ja apsver saules paneļu uzstādīšanu, pavasaris ir piemērotākais laiks, lai iegūtu maksimālu efektivitāti gan gada nogrieznī, gan ilgtermiņam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!