narcises bez ziediem
Foto: Shutterstock
Ilgi gaidītais ziedēšanas laiks ir klāt! Taču ne visiem tas sagādā prieku un sajūsmu, dažiem ziedonis ir atnesis vien skumjas nopūtas. Parasti šīs nopūtas ir veltītas neuzplaukušajām narcisēm. Tāpat kā daudzām citām, ar ziediem saistītām problēmām, arī narcišu neziedēšanai var būt vairāki cēloņi, sākot no nepareizas stādīšanas tehnikas līdz pat nepiemērotai augsnei.

Stādīšana nepareizā laikā

Narcises, tāpat kā citi pavasarī ziedošie sīpolaugi, jāstāda rudenī. Tas ir nepieciešams, lai saknes nostiprinātos un dotu spēcīgu pamatu augšanai.

Ja narcises iestāda pārāk vēlu, to dabiskais augšanas cikls tiek pārtraukts. Tām nebūs pietiekami daudz laika, lai izveidotu spēcīgu sakņu sistēmu, pirms augsne sasilst un sākas veģetācija.

Nepareizs sīpolu stādīšanas dziļums

Neziedēšanu var izraisīt arī nepareiza stādīšanas tehnika. Narcišu sīpoli jāstāda diezgan dziļi, lai būtu pietiekami daudz vietas sakņu sistēmas attīstībai un augšanai, kas sekmēs arī ziedēšanu. Ieteicamais stādīšanas dziļums lielajiem sīpoliem ir 15 līdz 25 centimetri, bet mazajiem – 10 līdz 15 centimetri. Vairāk par to, kā pareizi stādīt tulpes un narcises lasi šeit.

Ja sīpoli tika iestādīti nepietiekami dziļi, narcises var sākt koncentrēties uz vairošanos zem augsnes, tāpēc neveidosies ziedu aizmetņi. Turklāt jaunveidotie sīpoli būs nepietiekami lieli, kas nozīmē, ka tie, visticamāk, neziedēs vēl gadu vai divus.

Nepiemērota augsne

Augsnei ir liela nozīme augšanas un ziedēšanas procesā, tāpēc ir tikai pašsaprotami, ka nepiemērota augsne var negatīvi ietekmēt arī narcišu ziedēšanu.

Narcisēm nepieciešama bagātīga un barības vielām piepildīta augsne. Tāpat augsne nedrīkst būt pārāk mitra, jo tā sekmēs nevis ziedu plaukšanu, bet gan sīpola puvi. Rezultātā nebūs ne lapu, ne ziedu. Savukārt pārāk sausa augsne novārdzinās saknes, un par skaistiem ziediem var aizmirst.

Barības vielu trūkums

Ziedēšana ir sarežģīts process, kas prasa daudz resursu, tostarp pietiekami daudz barības vielu. Ja narcisēm trūks barības vielu, tad visdrīzāk nekas vairāk par lapām neizaugs. Līdzīgi var notikt, ja barības vielas nav sabalansētas. Piemēram, pārāk daudz slāpekļa un pārāk maz fosfora un kālija, veicinās leknu lapu veidošanos, bet ziedu aizmetņi neveidosies. Jo slāpeklis ir atbildīgs par lapu augšanu, bet fosfors un kālijs ietekmē ziedēšanu.

Par blīvu

Ja narcises iepriekš ir ziedējušas kupli un krāšņi, ka visiem skauž, bet šogad nezied nemaz, tad problēma var būt pārāk blīvā stādījumā. Narcisēm ir liela sakņu sistēma, tāpēc lapu augšana bez ziediem norāda, ka sakņu sistēmas konkurē savā starpā par barības vielām. Rezultātā neviena no tām neuzņem pietiekami daudz barības vielu, lai varētu ziedēt. Tāpēc jāseko līdzi, lai narcises nebūtu pārāk blīvi saaugušas, citādi ziedu nebūs.

Pārāk agra lapu nogriešana

Ziedēšanas sezonas beigās narcišu lapotne sāk atmirt – lapas nodzeltē un izskatās nekoptas. Taču nedrīkst steigties ar lapu apgriešanu. Ir jānogaida aptuveni četras līdz sešas nedēļas, lai lapas nožūst pavisam. Jo tikai tad, kad lapas ir atmirušas, resursi pakāpeniski tiek novirzīti atpakaļ uz sīpolu, kas tam dos pietiekamu daudz enerģijas, lai varētu ražot ziedus nākamajā pavasarī.

Tāpēc, pirms ķerties pie lapu griešanas, jāuzgaida, kad tās ir pilnībā nožuvušas, pat ja pagalms tādēļ izskatās nedaudz nekopts. Šāda pacietība vainagosies ar daiļiem ziediem nākamajā gadā.

Kaitēkļi

Kaitēkļi vienmēr apdraud dārzu un jo īpaši sīpolus. Tāpēc jābūt ļoti uzmanīgiem, jo bojāta sīpola struktūra ne tikai negatīvi ietekmē ziedēšanu, bet arī veicina sīpola bojā eju.

Galvenie kaitnieki, kuriem būtu jāpievērš īpaša uzmanība, ir sīpolu mušas un sīpolu ērces, jo tās var izraisīt arī narcišu neziedēšanu. Turpretī kaitēkļi, kas barojas ar lapotni, visticamāk, neietekmēs ziedēšanu, ja vien to nekļūst pārāk daudz.

Mitruma un saules trūkums

Narcišu neziedēšanas iemesls lielākoties ir mitruma trūkums ziedpumpuru veidošanās laikā. Narcisēm vajadzīgais mitruma daudzums nedēļā ir 20 litri ūdens uz vienu kvadrātmetru. Tāpat narcises var neziedēt arī, ja ir iestādītas ēnainā vietā, tām tomēr vairāk patīk saulīte, skaidro LU Botāniskā dārza pārstāve Ilze Donova.

Varbūt uzziedēs vēlāk?

Nevajag pirmajās siltajās dienās parakstīt spriedumu – narcises šogad neziedēs. Īpaši, ja ir iegādāta jauna šķirne, kura iespējams ziedēs nedaudz vēlāk. Tāpēc ir nedaudz jānogaida, pirms meklēt neziedēšanas cēloņus.

Vai gaidīt ziedus nākamajā gadā?

Ja neziedēšanas cēlonis nav sīpola bojājums, tad narcises var uzziedēt nākamajā gadā. Taču jānovērš apstākļi, kas šogad izraisīja neziedēšanu.

Ja problēma ir saistīta ar stādīšanu, tad nākamo reizi jāizvēlas piemērota augsne, kurā ir pietiekami daudz barības vielu, protams, jāievēro arī laiks, kad stāda un dziļums. Un vienmēr jāseko līdzi, vai nav parādījušies kaitnieki, kas boja sīpolus un neļauj narcisēm plaukt un zelt!

Rakstam tika izmantota informācija no "Blooming Backyard".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!