Nikolas atvilktne - 29
Foto: Publicitātes attēli
25. maijā mazais lācēns, kas aprīlī pēc dažu dienu klīšanas bez mammas gar Alojas–Limbažu ceļu tika nogādāts Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā, dodas uz savu jauno mājvietu zoodārzu–patversmi "La Taniere" Francijā, "Delfi" uzzināja Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP).

"Tā kā Latvijā visi lāčiem piemērotie voljeri jau ir aizņemti un jaunu voljeru būvniecība augsto izmaksu dēļ nedz Rīgas zoodārzā, nedz Līgatnes dabas takās nav plānota, šim lācēnam tika meklēta jauna dzīvesvieta ārpus Latvijas. Kopumā pieteicās trīs interesenti – Francijā, Itālijā un Grieķijā. Tos izvērtējot, priekšroka tika dota La Taniere zoodārzam – patversmei, kam ir nepieciešamā insfrastruktūra, kompetents personāls, kā arī iepriekšēja pieredze darbā ar dzīvnieku rehabilitāciju," skaidro DAP pārstāve Santa Biseniece.

"Karantīnas laikā noskaidrojām, ka šī ir lācenīte. Kopumā viņa jūtas ļoti labi, veselības problēmas vai netipiska uzvedība netika novērota. Lācenītei līdz minimumam samazinājām saskarsmi ar cilvēkiem, tostarp zvērkopjiem, lai tā nepierastu pie cilvēku aprūpes. Taču, vai lācenīte atgriezīsies savvaļā, atkarīgs no Francijas kolēģu sekmēm, strādājot ar šo lācīti," skaidro Rīgas zoodārza dzīvnieku kolekcijas departamenta vadītāja Guna Vītola.

La Taniere zoodārzs – patversme kopš tā izveides 2015. gadā jau ir uzņēmis 3000 dažādu dzīvnieku, nodrošinot tiem maksimāli dabiskus apstākļus un nepieciešamo aprūpi. Te daļa nožogojumu atrodas slēgtā zonā un nav pieejami publikai, kas dod iespēju bez problēmām izveidot piemērotus apstākļus dzīvnieka turēšanai un rehabilitācijas novietnei. Zoodārzam ir speciālistu komanda, kas labi pazīst lāčus, līdz ar to iespējams gūt panākumus šī lāča rehabilitācijā dabiskajā vidē.

"2019. gadā veiksmīgi īstenoju Francijas vadošās dabas aizsardzības institūcijas doto uzdevumu, kura laikā trīs mēnešu vecu bez mammas palikušu lācēnu izaudzināju un palaidu savvaļā. Nesen atrastais apspalvojums un tā DNS pārbaudes rezultāti apliecina, ka mūsu lācis ir veiksmīgi iedzīvojies savvaļā," par savu pieredzi stāsta "La Teniere" direktors Sebastien Muller.

Latvijā brūnie lāči (Ursus arctos) ir īpaši aizsargājami dzīvnieki, turklāt tie iekļauti arī CITES (Konvencijas par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām) apdraudēto sugu sarakstā. Lai lācenīte varētu doties uz jauno mājvietu, Dabas aizsardzības pārvalde (turpmāk – pārvalde) pirms atļaujas izsniegšanas tās pārvietošanai, ir sazinājusies ar Francijas CITES zinātnisko iestādi un saņēmusi apstiprinājumu piemērotiem turēšanas apstākļiem La Taniere zoodārzā – patversmē.

"Šāds gadījums, kad no Latvijas dodas prom kādas aizsargājamas sugas īpatņi, nav unikāls, jo valstu robežas pastāv tikai cilvēku pasaulē. Dzīvnieku un augu valstī sugu izplatības areāli ir daudz plašāki, tāpēc valstis savstarpēji sadarbojas, gan meklējot jaunu mājvietu kādas sugas īpatnim, gan arī palīdzot īstenot reintrodukcijas projektus. Piemēram, 2010. gadā 15 mazo ērgļu mazuļi devās uz Vāciju, lai palīdzētu tur atjaunot šo putnu kritiski sarukušo populāciju," stāsta pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode.

Lācenīte uz jauno mājvietu dosies ar lidmašīnu. Tai līdzi tiek sūtīti uzņemošajai pusei saistoši pavaddokumenti – noteikumi labturībai, apraksts par ēdienkarti un veselības stāvokli, lai jaunajā mājvietā viņa saņemtu kvalitatīvu un piemērotu aprūpi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!