Izvēloties kokus maziem dārziem, ir svarīgi pirms tam veikt nelielu izpēti. Būtiski noskaidrot, cik ir maksimālais koka augstums un cik ilgs laiks nepieciešams, lai to sasniegtu. Piemēram, dažas sugas aug ļoti lēni un tāpēc sākotnēji var perfekti iederēties dārzā, taču laika gaitā tās var kļūt tik lielas, ka bloķēs saulesstarus un var pat sabojāt mājas pamatus. Taču par laimi ir pietiekami daudz koku sugu un šķirņu, kas ideāli piemērotas maziem dārziem.
Japāņu kļava
Japāņu jeb vēdekļa kļava aug lēni un Latvijas teritorijā parasti neizstiepjas garāka par 2–3 metriem. Tās lapotne ir krāšņa ne vien rudenī, kad lapas iekrāsojas uguns toņos, bet arī vasarā. Japāņu kļavas lapas spēlējas ar krāsām, tādēļ to krāsojums eleganti pāriet no tumši zaļa uz piesātināti violetu.
Vislabāk japāņu kļavu audzēt vietā, kur nav tiešu saulesstaru vai arī iestādīt to podā, kas dos iespēju koku pārvietot pēc vajadzības.
Mazā magnolija
Kaut arī magnolijas ir patiesi grandiozi augi, tomēr ir arī tādas šķirnes, kas iederēsies nelielā dārzā. Piemēram, 'Magnolia stellata', 'Magnolia wilsonii', 'Alexandrina' un 'Sayonara'.
Zemie ķiršu koki
Ziedēšanas laikā ķirši jebkuru dārzu pārvērtīs īstā pasaku valstībā. To ziedu krāšņums un smarža ir nepārspējama, bet gardie augļi ir iemīļotākais vasaras sezonas našķis, protams, ja tos neapēd negantie strazdi. Arī mazo dārzu īpašnieki var bez bažām audzēt ķiršus, tikai jāizvēlas pareizā šķirne. Piemēram, 'Latvijas zemais' (Leišu), 'Nord Star', 'Keleris 16' un 'Novella'.
Ābeles
Ir vairākas ābeļu šķirnes, kuras derēs arī maziem dārziņiem. Piemēram, 'Beforest' šķirnes ābele neizaugs liela, taču tā mīl siltumu, tāpēc vidzemniekiem tā nebūs piemērota. Izturīgāka ir 'Laila', kura priecēs arī ar gardiem rudens āboliem.
Mazo dārzu īpašnieki var eksperimentēt arī ar špaleru ābelēm. No tām ierasti veido veselu dzīvžogu, tādējādi iegūstot ne tikai iespaidīgu ziedoni pavasarī un augļus uz rudens pusi, bet arī mūri, kas dārzu aizsegs no kaimiņiem un ielas.
Rakstam tika izmantota informācija no "Gardeners World".