Klāt augusts un arī tomātu brūnā puve – iemesli un rīcības plāns
Foto: Shutterstock
Augusts iesācies ar lietainu un mākoņainu laiku, kas ir labvēlīgs laiks, lai attīstītos fitoftora jeb tomātu augļu brūnā puve. Šī augu slimība bojā visas auga virszemes daļas, taču visvairāk – tieši augļus.

Kā norādīts Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) informatīvajā materiālā "Tomātaugu slimības un kaitēkļi", pirmās pazīmes uz augļiem ir brūngani, izplūduši, sausi, cieti un glumi plankumi. Zem mizas ir cieti un nobrūnējuši audi un brūnējums izplatās dziļi auglī. Plankumi bieži parādās tieši pirms augļu nogatavošanās, bet mitrumā uz plankumiem attīstas arī smalka, balta apsarme. Agras infekcijas gadījumā augļi deformējas, savukārt stipras infekcijas gadījumā – plankumi paplašinās un aptver teju visu augli, kas kļūst nederīgs lietošanai uzturā.

Uz lapām (galvenokārt gar lapu malām) parādās lieli, brūni plankumi ar baltu, vāji izteiktu apsarmi lapas iekšpusē. Lapas laika gaitā nobrūnē, sačokurojas un drīz atmirst. Lapu kātu un stublāju infekcijas gadījumā veidojas brūni, iegareni plankumi, un arī stublāji ar laiku nobrūnē un atmirst.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!