Savdabīgais tauriņu un bišu magnēts – 'kovidkrūms' jeb Rietumu cefalants
Foto: LVM Kalsnavas arborētums
Rietumu cefalanta ziedi ir kā mīkstas bumbas smalkiem "radziņiem", kas tagad, vasaras beigās, dārzu ievij viegli saldā aromātā. Krūms ir tik izteiksmīgs, ka tam nevar paiet garām neatskatoties, tāpēc mazliet vairāk par to, kā to audzēt, noskaidrojām pie LVM Kalsnavas arborētuma dendroloģes Lienes Opincānes.

Rietumu cefalanta (Cephalanthus occidentalis) krūmu nevar nepamanīt tā skaisto, izteikti dekoratīvo ziedu dēļ, kas arī ir iemesls, kādēļ tas ieguvis iesauku "kovidkrūms" vai "kovidpuķe" – tā neparastie ziedi atgādina bēdīgi slaveno Covid-19 vīrusu. Liene atminas, ka laikā, kad bija pandēmijas noteiktie ierobežojumi un cilvēki ierobežotā skaitā varēja apmeklēt Kalsnavas arborētumu, viņi ievēroja dekoratīvos Rietumu cefalanta ziedus un nevilcinājās tos šādi iesaukt. Turklāt daži, paņēmuši plaukstā baltās bumbas ar "radziņiem", esot jokojuši, ka, rau, notvēruši kovidu.

Krūms ir ļoti skaists un, lai gan Kalsnavas arborētumā tieši augustā atrāda savu pilno daili, citviet Latvijā pilniem ziediem zied jau jūlijā. Izteiksmīgie ziedi ne tikai papildina dārza ainavu, bet izmantojami arī floristikā dekorāciju veidošanā, taču tādā gadījumā tie savlaicīgi jānovāc, pirms ziedu bumbulīši noziedējuši.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!