dārzs
Foto: Unsplash
Dārza veidošana, iekopšana un pilnveidošana ir process, ko pavada gan veiksmes, gan kļūdas un, līdzīgi kā Rīga, šķiet, tas nekad nav gatavs, jo vienmēr var ar kaut ko papildināt, kaut ko ielabot. "The Spruce" apkopojis četru profesionālu dārznieku komentārus par detaļām, ko viņi pamana amatieru iekoptos dārzos un kas var noderēt turpmāk plānojot un iekārtojot teritoriju.

Attālums starp augiem


Vajadzīgs laiks, lai ar augiem aizpildītu teritoriju un vēl ilgāks laiks, lai tie izaugtu pilnā apmērā. Tāpēc, lai gan sākumā var šķist, ka augi jāstāda tuvu viens pie otra, patiesībā tiem vajadzīga papildus telpa. Augi ir dzīvi – tie meklē resursus, lai izdzīvotu, tāpēc, sastādot tos cieši vienu pie otra, tie mazā platībā cīnās par resursiem.

Augu un mājas izmēru attiecība


Gan priekšpagalmā, gan piemājas dārzā jāpatur prātā augu un mājas izmēra attiecība, lai panāktu līdzsvarotu ainavu. Ja ir divstāvīga māja, laba izvēle ir koki un augsti krūmi, ja vienstāvu māja, tad nelieli augi – puķes un zemi košumkrūmi.

Foto: Unsplash

Vai pievērsta uzmanība augu prasībām pret apgaismojumu


Augi jāstāda tiem piemērotākajās vietās, ievērojot ne tikai to prasības pret augsni, bet arī apgaismojumu, jo ir tādi, kuri zeļ un plaukst pilnā saulē un tādi, kas labāk jūtas pusēnā.

Piemēram, ja augs, kuram patiks ēnaināka vieta atradīsies saulē, tas cietīs no apdegumiem. Tāpēc jāvelta laiks un jāpapēta, kura vieta būs atbilstošākā, nestādot un nesējot, kur pagadās.

Foto: Unsplash

Unikālu šķirņu izlase


Pārbaudītas šķirnes ir drošākais risinājums, taču unikālas ziedu un dārzeņu šķirnes dobes un apstādījumus padarīs īpašākus un izcels uz citu fona. Turklāt eksperimentēt un izmēģināt ko jaunu var būt interesanti, jo tā var atklāt, piemēram, dīvaina izskata, bet gardus tomātus, neparastākas krāsas īrisus un košumkrūmu, kāda nav tuvākajā apkaimē.

Foto: Unsplash

Cik daudz tiek izmantota mulča


Mulča ir ļoti vērtīga, taču reizēm tiek pārspīlēts ar to, cik daudz tā tiek izmantota. Vietas, kur mulča lietota pārmērīgi, profesionāļi iesaukuši par "mulčas kalniem". Īpaši bieži cilvēki kļūdās, noklājot kokus un krūmus. Mulča palīdz uzturēt augsnē mitrumu un novērš nezāļu augšanu, taču, sakrauta desmit centimetru biezā kārtā, var kaitēt augiem, jo samazina skābekļa līmeni augsnē un izraisa sakņu nosmakšanu.

Cik labi izravēts


Profesionāli dārznieki pievērš uzmanību augsnei un uzreiz pamana, cik čakls nezāļu ravētājs esi. Un nevis tāpēc, ka nezāles padara apstādījumus un dobes neglītas un nesakoptas, bet tādēļ, ka tās ietekmē "dārza veselību". Ja nezāļu daudz, tas atņem augiem nepieciešamos resursus un barības vielas, īpaši, ja platības pārņem invazīva suga.
Foto: Unsplash

Apgriešanas kvalitāte


Vainagu veidošana un dzīvžogu apgriešana reizēm var šķist kā pilnas slodzes darbs, bet, kas interesanti, profesionāļi pamana nevis to, vai dzīvžogs ir apgriezts, bet cik pareizi vai nepareizi tas izdarīts.

Nepareizi paveiktu darbu var ietekmēt neatbilstošu dārza instrumentu izvēle, piemēram, neass zāģis, zaru apgriešana pārāk tuvu stumbram vai lielākās daļas zaru izgriešana, atstājot tikai stumbru. Svarīgs ir arī laiks, kad tiek veikta apgriešana. Labāk to darīt ziemas beigās vai agrā pavasarī.

Apņēmība, ar kādu tiek ierīkots dārzs


Ja dārza ierīkošana ir vaļasprieks, kam tiek veltītas rūpes, tas ir acīmredzams, un rezultāts novērtējams kā smagā darba vērts. Vismaz profesionāli dārznieki noteikti būs tie, kas pamanīs, cik daudz laika un pūļu tiek ieguldīts, lai to uzturētu.
Pamanāms arī ir tas, ka cilvēki nevelta laiku savu dārzu kopšanai. Nereti uzsākts ir labi, ar interesantu plānojumu un risinājumiem, bet kādā brīdī viss tiek atstāts novārtā un augi sāk augt pašplūsmā. Pie vainas varētu būt tas, ka ar prātu gribas nodarboties ar dārzkopību, taču laiks to diemžēl neatļauj.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!