Īves
Īves ir mūžzaļi koki un krūmi ar skaistām, mīkstām skujām. Taču jāņem vērā, ka īves ir indīgs augs, indīgas ir gan skujas, gan stumbrs, gan sēklas, kas gatavas iekrāsojas spilgti sarkanā krāsā. Tādēļ kārtīgi jāapsver, ja īves grib stādīt dārzā, kurā spēlējas bērni un atrodas mājdzīvnieki.
Īves aug gana lēni, taču augšanas ātrums atkarīgs arī no augsnes atbilstības. Ja augsne ir atbilstoša, īves augs ātrāk. Tās vislabāk stādīt lielu koku paēnā, nevis tiešā saulē, un vietā, kas pasargāta no valdošajiem vējiem.
Rietumu tūjas
Tūjas, šķiet, ir teju katrā dārzā. Ja ne dzīvžoga dēļ, kas no tām sanāk brīnišķīgs, tad kā kociņš, kurš ar savu mūžīgo zaļumu dārzu padara dzīvu kā vasarā, tā ziemā. Ja dārzā tūjas aug atsevišķi, kādēļ gan tās nepārvērst mākslā? Tūju šķirnes ir daudz un dažādas, turklāt daudzas no tām skaistu formu veido pašas, atliek tikai piefrizēt.
Egles
Ja gribas dārzā skaistu skuju koku, neaizmirsti par eglītēm. Lai arī acu priekšā uzreiz ir egles, kas sasniedz trīs un vairāk metru augstumu, ir gana daudz šķirņu, kuras iederēsies arī pilsētas dārzos un skaisti izskatīsies ne tikai Ziemassvētku laikā, lampiņu un bumbuļu izrotātas, bet arī vasarā, esot kā centrālais elements kādā no dārza stūriem.
Ja gribas kaut ko neierastāku, jāizvēlas kāda no egļu šķirnēm ar nokarenu zarojumu. Tāda ir Kanādas hemlokeglei 'Jeddeloh', kura augstumā un platumā sasniedz apmēram pusotru metru.
Bukši
Bukši ir kā radīti, lai eksperimentētu un mēģinātu no mūžzaļās lapotnes izveidot kādu skaistu formu. Krūmu var veidot bumbveida, piramidālu vai pat spirālveida formā. Galvenais, ko atcerēties un ņemt vērā – augus nevar veidot karstā un sausā laikā, labāk izvēlēties noēnotas dienas vai vakara pusi, kad saules stari vairs nav tik intensīvi. Bukšus dārzā var stādīt arī ēnainākās vietās.
Kadiķi
Vismaz viens kadiķis ir gandrīz katrā sētā. Savvaļā Latvijā aug Zviedrijas kadiķis, tas atrodams priežu silu pamežos, izcirtumos, norās, kāpās un kaļķainās pļavās. Mājās vari mēģināt dārzā iestādīt arī savvaļas kadiķi – ja apstākļi būs pateicīgi, tad tas var izaugt prāvs. Lai uzlabotu kadiķa vainaga izskatu, kociņš jāformē aprīļa beigās vai maija sākumā.
Spirejas
Pavasarī (lai gan ir arī šķirnes, kuras zied vasarā) spirejas izskatās kā baltas sniega kupenas, īpaši, ja aug saulainā un gana sausā vietā, nevis ēnā. Spirejas ir ļoti dažādas, tādēļ sev vēlamo šķirni atradīs ikviens. Turklāt tās var audzēt gan kā akcentu dārzā, gan brīvi augošos un arī formētos dzīvžogos.
Grimoņi
Grimoņi ir ātraudzīgs krūms, kuru droši var apgriezt, turklāt tas jāveic katru pavasari, tādējādi veicinot spēcīgu jauno dzinumu veidošanos, turklāt tieši jaunie dzinumi izceļas ar spilgto krāsu daudzveidību. Arī no grimoņiem var izveidot skaistu dzīvžogu.
Raksta tapšanā izmantota informācija no portāla "Better Homes&Gardens", kokaudzētavu "Baltezers" un "Blīdene" mājaslapām.