sieviete, dārzs, lāpsta, dārzkopība
Foto: Shutterstock
Lai augi tiktu galā ar mitrumu un neslimotu, ir svarīgi laikus parūpēties par augsni. Līdzko raža novākta, ir īstais laiks, lai audzētu zaļmēslojumu, tādējādi ne tikai uzirdinot augsni un veicinot ūdens caurlaidību, bet arī bagātinot to ar barības vielām.

Kā rakstā "Mitrais augusts bojā ražu – kā saglābt kabačus, tomātus un citus labumus" skaidroja Dārzkopības institūta vadošā pētniece Līga Lepse, lai uzlabotu augsnes caurlaidību, ārkārtīgi svarīga ir tās apstrāde pirms sēšanas darbiem. "Ir ļoti svarīga augsnes struktūra. To mēs varam veidot, laiku pa laikam augsni apstrādājot ar dziļirdinātājiem. Kam nav nekādu iebildumu pret aršanu, var arī dziļāk tīrumu apart. Augsne ik pa laikam ir jāapstrādā dziļāk, lai zemākos slāņus uzirdinātu, tas palīdz ūdenim iesūkties un aiztecēt. Ja to nevēlamies darīt, varam audzēt kādu zaļmēslojumu ar dziļām saknēm. Ļoti labs augsnes irdinātājs ir lielsakņu redīsu šķirne 'Structurator', kas tieši ir domāta zaļmēslojumam. Var audzēt arī daikonus, kas beigās gan dos dārzeņus, gan labi uzirdinās augsni."

Kā Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra mājaslapā norādījis vecākais eksperts dārzkopībā Māris Narvils, zaļmēslojuma spēcīgā sakņu sistēma ne tikai irdina augsni, tādējādi uzlabojot tās struktūru, bet arīdzan nodrošina pēcāk augus ar barības elementiem (piemēram, audzējot tauriņziežu zaļmēslojumu (pupas, zirņi) tiek piesaistīts slāpeklis un arī citi barības elementi). To stiprā sakņu sistēma no augsnes apakškārtas spēj pacelt jaunus barības elementu krājumus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!