Latvija ir bagāta ar senām pilīm un romantiskām muižām, kurās var ne tikai doties ekskursijā vai pastaigāties pa pilsdrupām, bet arī iejusties pils iemītnieka lomā. Dzīvesstila kopiena "riga.neighborhood" atlasījusi deviņas interesantākās pilis, kuras apmeklēt jau šajā vasarā.
Dundagas pils
Viena no vislabāk saglabātajām Kurzemes reģiona pilīm atrodas Dundagas ciemā. Pirmās ziņas par tās celtniecību datējamas ar 12. gadsimtu. Gadu simtiem ilgajā vēsturē tā, tāpat kā citas pilis Latvijā, ir vairākkārt nopostīta, nodedzināta un pārbūvēta. Pēdējā nozīmīgā rekonstrukcija notika 1905. gadā.
Tagad šeit atrodas muzejs, kuru var apmeklēt tikai pēc iepriekšēja pieraksta. Pils teritorijā atrodas arī informācijas centrs, kurā var iegādāties dažādus vietējos suvenīrus. Daži no tiem var pat ļoti pārsteigt – uz T-krekliem, krūzītēm un citām lietām ir attēlots krokodils. Tā nav nejaušība, ka šis, Latvijā reti sastopamais dzīvnieks, ir nonācis tieši šeit.
Arvīds fon Blumentāls, plašāk pazīstams kā krokodils Harijs, dzimis Dundagas apkaimē 1925. gadā. 1951. gadā viņš devās uz dzīvi Austrālijā, kur nogalināja tūkstošiem krokodilu. Leģenda vēsta, ka viņš kalpojis par prototipu filmas "Krokodils Dandijs" varonim. Arvīds tiek pieminēts ar krokodila skulptūru (kopā ar unikālajām precēm).
Pils interjers un fasādes ir labi saglabājušās. Visapkārt ir ūdenstilpnes un skaists parks. Šādā brīnišķīgā atmosfērā var pārnakšņot vienā no ērtajiem numuriņiem. Pils telpas ir iespējams arī iznomāt saviem pasākumiem.
Jaunmoku pils
Šīs pils krāšņā arhitektūra atgādina viduslaiku celtnes ar senu vēsturi, lai gan tā būvēta pašā 20. gadsimta sākumā kā bagāta Rīgas tirgotāja medību pils. Pilij ir īpaša vieta starp Latvijas arhitektūras šedevriem, tās neogotiskā stila formas apvienojušās ar jūgendstila elementiem. Jaunmoku pils muižas apbūve ar parku ir iekļauta Valsts nozīmes arhitektūras pieminekļu sarakstā.
Jaunmoku pils viesnīcu var uzskatīt par vienu no romantiskākajām Latvijā. Tā atrodas tālu no pilsētas trokšņa, Kurzemes līdzeno lauku vidū, un ap to ir 9,8 hektārus plašs parks.
Šeit pieejamas arī izglītojošas aktivitātes un ekskursijas, notiek dažādi pasākumi un svinības, kā arī šovasar tur ir ierīkota vasaras dārza terases kafejnīca, kurā omulīgā atmosfērā var baudīt maltītes un svinēt īpašus notikumus.
Jaunpils pils
Šī vieta pirmo reizi vēsturiskos avotos minēta 1411. gadā. Pils atpazīstamākais elements – cilindriskais tornis – tika uzcelts 15. gadsimtā. Pils vairākas reizes ir piedzīvojusi ievērojamas pārbūves. Pilī 18. gadsimtā tika piebūvēts trešais stāvs, padarot to par labi aizsargājamu muižu.
1905. gada revolūcijas laikā pils un muiža tika nodedzinātas, bet pēc diviem gadiem tās atjaunoja un daļēji pārbūvēja pēc jauna projekta. 20. gadsimtā interjers daudz cieta: vispirms 20. gadsimta 20. gados, kad šeit tika uzbūvēts lopkopības komplekss, un pēc tam okupācijas laikā, kad šeit atradās kultūras centrs.
Tagad pilī ir viesnīca ar deviņiem numuriem. Darbojas arī restorāns, var doties organizētā ekskursijā pa ēku un parku vai iznomāt telpas.
Ēdoles pils
Nav zināms precīzs pils rašanās datums, taču tiek pieņemts, ka pirmās ēkas parādījās 14. gadsimta pirmajā trešdaļā. Tā 17. gadsimta otrajā pusē zaudēja savu cietokšņa šķautni un tika pārbūvēta par muižas kompleksu. Tagadējam neogotiskajam izskatam pils sāka līdzināties tikai starp 1835.-1840. gadu.
Tajā laikā no Lielbritānijas izplatījās viduslaiku mantojuma pārvērtību mode, un arī Latvija netika saudzēta. Tad arī ap pili izveidoja ainavu parku.1905. gada revolūcijas laikā pils tika stipri bojāta, bet pēc tam aptuveni desmit gadus (ar Pirmā Pasaules kara norisi fonā) tā tika atjaunota.
Ēdoles pils zināma ne tikai kā vēstures piemineklis, bet arī kā laikmetīgs objekts, kur var baudīt koncertus, izstādes un svinēt kāzas vēsturiskajā aurā. Tāpat arī var nakšņot pils viesnīcā. Pils viesiem arī ir pieejams "Pilskrogs" – krodziņš ar gardiem ēdieniem, kurus baudīt senlaiku atmosfērā.
Abgunstes muiža
Abgunstes muiža ir tipiska Latvijas muiža ar neparastu mūsdienu vēsturi. Tā ir "tipiska", jo ir izturējusi visus tos pašus laika pārbaudījumus, kā daudzas citas muižas valstī: tā celta 1780. gados, 1905. gada revolūcijas laikā nodedzināta gandrīz līdz pamatiem, pēc tam piedzīvojusi daudzas pārbūves, zaudējot autentiskās interjera un fasādes detaļas un, pēc Latvijas izstāšanās no PSRS, pakāpeniski un metodiski atjaunota.
Šīs vietas savdabība ir tā, ka 20. gadsimta otrajā pusē šeit sāka apmesties mākslinieki. Ap 2017. gadu muižu iegādājās Avotnieku ģimene, kas kopā ar duci kaķu tagad saimnieko muižā. Ģimene šeit ir izveidojusi keramikas, tekstila un koka darbnīcas. Šobrīd te ir gaidīts ikviens, lai baudītu tās radošo gaisotni, koncertus, notikumus. Muižas viesiem ir iespēja izvēlēties no vairākiem oriģināliem apartamentiem un telpām priekš pasākumiem bijušajā klēts ēkā.
Vecgulbenes muiža
Muižas sastāvā ir vairākas ēkas, no kurām lielākā daļa savu pašreizējo arhitektonisko veidolu ieguva 19. gadsimtā. Īpaši izteiksmīgas ir restaurētās laukakmeņu ēkas, kurās tagad atrodas viesnīca ar restorānu un spa komplekss.
Starp citu, viesnīca atrodas bijušajā zirgu manēžā. Pastaigas attālumā atrodas liels parks, gleznainas galvenās muižas pilsdrupas, vecā baznīca un pieejamas arī pilsētas ērtības: veikali, kafejnīcas, kultūras centri un daudz kas cits.
Lūznavas muiža
Ceļš no Rīgas uz šejieni aizņem vairākas stundas, taču muižas krāšņā arhitektūra un vietējā daba būs ilgā ceļa vērta. Galvenā ēka celta 1911. gadā tolaik populārajā jūgendstilā. Tās dizainā apvienoti Latvijai raksturīgie laukakmeņu elementi ar sarkano ķieģeļu mūri un daudz oriģinālu detaļu, kas attālināti atsaucas uz viduslaiku piļu stilu.
Šeit atrodas mākslinieku rezidence, viesnīca un radošās darbnīcas. Pēc pieprasījuma var pasūtīt arī ekskursijas. Pilī regulāri notiek koncerti un citi pasākumi. Netālu atrodas viens no lielākajiem un tīrākajiem ezeriem Latvijā – Rāznas Ezers.
Liepupes muiža
Viens no vislabāk saglabātajiem muižu kompleksiem Latvijā, kas celts baroka stilā 18. gadsimta vidū. Līdz pat 2004. gadam tā bija bēdīgā stāvoklī, bet pēc dažiem gadiem tā tika kvalitatīvi un rūpīgi atjaunota, un tajā darbojas skaista, autentiska viesnīca, restorāns un spa komplekss. Muižas kungu mājā ir izvietoti desmit divvietīgi numuri.
Izcila vieta romantiskām brīvdienām un kāzu svinēšanai, pie muižas ierīkots plašs dārzs, kuru pavasara, vasaras un rudens sezonā rotā krāšņi puķu stādījumi. Muižas kompleksā ierīkots peldbaseins un baseina māja, kurā iespējams atveldzēties un izbaudīt Vidusjūras kūrorta cienīgu atpūtu.
Berķenes muiža
Viena no senākajām muižām Zemgalē, Berķenes muiža – romantiska muiža ar plašu spa, autentisku vidi, ārkārtīgi viesmīlīgiem saimniekiem. Muižas izpētītā vēsture sākas ar 1462. gadu, kad ordeņa mestrs Johans fon Mengede iznomāja zemi Jelgavas apgabalā Klavam fon Medeheimam, paredzot to muižai. Muižā, kas atrodas starp Tērveti un Eleju, piedāvā viesiem mierpilnu atpūtu īpašā atmosfērā – siltā, omulīgā mājā, kur saimnieku ieguldītais darbs jūtams katrā vissīkākajā detaļā.
Muižā iespējams baudīt privātu atmosfēru un justies patiesi kā mājās. Pieejami četri numuri maksimums 10 viesiem ar vai bez iekļautām vakariņām.
Berķenes muiža izceļas ar plašo un bagātīgi aprīkoto individuālo SPA centru, kas atrodas muižas kungu nama pagrabstāvā. SPA darbojas sauna un turku/tvaika pirts, burbuļvanna, kāju kontrastvanna un baseins ar pretstraumi, kaskādi, zemūdens pēdu un muguras masāžām.