Foto: Shutterstock

Gadsimtiem ilgi cilvēki ir tiekušies gūt labumu no dažādām procedūrām, sākot no pirtīm un beidzot ar karsto akmeņu masāžām un peldēm minerāliem bagātos ūdens baseinos. Šīs metodes ir vispazīstamākās un populārākās, taču ir vēl viena labsajūtas procedūra, kas ilgstoši bijusi piemirsta – peldēšanās smiltīs jeb psammoterapija.

Tā ir sena, nedaudz biedējoša prakse, kas burtiski nozīmē sevis apglabāšanu karstās smiltīs no kakla uz leju. Šī metode sastopama dažos Tuvo Austrumu un Āfrikas tuksneša reģionos, kā arī dažās Japānas pludmalēs, taču Rietumos tā ir salīdzinoši nezināma.

Pirmie raksti par šo rituālu ir datēti ar Senās Ēģiptes laikiem, kur karsto smilšu vannas izmantoja, lai ārstētu iekaisuma slimības, piemēram, artrītu. Galu galā šī prakse izplatījās arī dažās Grieķijas, Marokas un Turcijas daļās. Mūsdienās to piekopj Marokā, Ēģiptē, Lībijā, Alžīrijā, kā arī Ķīnā un Japānā. Prakse atšķiras arī atkarībā no reģiona, jo katrā vietā smiltis ir atšķirīgas. Piemēram, Ziemeļāfrikā un Ķīnā tās ir sausas, bet Japānā tās ir mitras un vulkāniskas.

Kā tas notiek? Pirmais posms (ārsta uzraudzībā!) ietver indivīda "ķermeņa apglabāšanu" karstās smiltīs 10 līdz 15 minūtes, laika posmā no pulksten 11:00 līdz 13:00 vai pēcpusdienā no 16:00 līdz 17:00. Šie laika nogriežņi ir izvēlēti, lai samazinātu risku apdedzināties. Pēc nepieciešamības, lai novērstu dehidratācijas riskus, apraktajam piedāvā padzerties ūdeni. Pabeidzot šo procedūru, ķermenis tiek ietīts segā uz aptuveni 30 minūtēm un cilvēku aicina dzert ūdeni, tēju vai sulu. Procedūra noslēdzas ar remdenu dušu.

Kāpēc? Ārsts Abdeltifs Hanaoui, kurš piedāvā smilšu procedūru Marokas ciematā Merzougā, izdevumā "The Zoe Report" izklāsta procedūras priekšrocības: sirds un asinsrites sistēmas darbības uzlabošana, nervu sistēmas ārkārtēja relaksācija, labāks miegs, kā arī locītavu un muskuļu sāpju mazināšana. Tomēr, ja procedūra tiek veikta karstos klimatiskajos apstākļos, pastāv arī riski, tostarp karstuma dūriens. Tāpēc grūtniecēm peldēšanās smiltīs nav ieteicama. Turklāt šī prakse var sarežģīt noteiktas hroniskas slimības, piemēram, diabētu, sirds ritma traucējumus, kā arī nieru un sirds slimības.

Tie, kas ir gatavi notraust putekļus no pasēm un iegādāties lidojumu uz Marokas tuksnešiem, lai izbaudītu šo procedūru, būs priecīgi uzzināt, ka "National Geographic" to ierindojusi ceturtajā vietā kā labāko relaksācijas veidu jeb "Svētlaimīgo aizbēgšanu". Pārējiem atliek apglabāties Latvijas jūrmalas smiltīs un priecāties, ka apdegšanas vietā var trenēt roņu izturību pret aukstumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!