Skorpions Ēģiptē
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Parasti no ceļojumiem atvedam suvenīrus, bet ko darīt, ja nepamanīts līdzi atbraucis vēl kāds? Ar uzņēmuma "Pupuchi" līdzīpašnieces Zandas Ozolas piedzīvoto sociālajā tīklā "Facebook" dalījies Rīgas Zooloģiskais dārzs. Tāpat zoodārza speciāliste sniedz padomus, kā nepieļaut dažādu silto zemju radību nejaušu atgādāšanu pie sevis mājās.

Kā savā ierakstā norāda Rīgas Zoo, nākamajā dienā pēc atgriešanās no ceļojuma pa Centrālameriku Ozolas dzīvesdraugs uz grīdas ieraudzījis skorpionu. Domājot, ka tā ir rotaļlieta un viņš tiek izjokots, zvanījis Zandai, kura ātri vien apstiprināja, ka tas nav nekāds joks. Izrādījies, ka skorpions kustas un ir dzīvs, turklāt varētu būt indīgs. Tā kā mājās bijis vēss, dzīvnieks bijis diezgan neaktīvs. To viegli izdevies notvert burciņā, kurā skorpions devies uz Rīgas Zoo.

Kā informē Rīgas Zoo, šobrīd skorpions atrodas karantīnā zoodārza insektārijā. Tā ir mātīte, kura, iespējams, gaida mazuļus. Par tālāko tās likteni spriest gan ir pāragri – šāda ceļojuma radītais stress un apstākļu maiņa var negatīvi ietekmēt dzīvnieku veselību un spēju izdzīvot arī ilgāku laiku pēc tā noslēguma. Skorpiona sugu noskaidrot pagaidām nav izdevies – to izdarīt nav nemaz tik vienkārši. Tomēr "Centruroides" ģintī, kurai skorpions pieder, daudzas sugas ir indīgas, tāpēc šis dzīvnieks arī tāds varētu būt, skaidro zoodārzā.

Insektārija vadītāja Ilona Roma stāsta, ka, pamanot skorpionu starp atvestajām mantām, galvenais vispirms parūpēties par paša drošību. Uzreiz pēc ceļa tas, visdrīzāk, būs nosalis un ne pārāk aktīvs, un tas ir īstais brīdis dzīvnieku noķert slēgtā traukā un ielikt saldētavā – tas viņu humāni eitanazē, pasargājot cilvēkus no dzēlieniem, skaidro zoodārzā.

Lai gan nevar zināt, cik indīgs ir katrs skorpions, speciāliste min, ka vispārīgs rādītājs ir spīļu izmērs – jo tās šaurākas, jo inde parasti ir spēcīgāka, bet skorpions ar platām spīlēm būs mazāk bīstams. Tomēr svarīgi apzināties, ka inde ir visiem skorpioniem, tāpēc jāizvairās no jebkura dzēliena, uzsver Roma.

Tomēr zoodārza speciālisti uzsver, ka labākais variants ir neatvest līdzbraucējus mājās vispār. Kā to nepieļaut? Ceļojot uz vietām, kur telpās var būt kādi kustoņi, novietojiet somas un koferus uz krēsla vai galda, nevis grīdas, lai skorpioni, ķirzakas vai čūskas nevar tajos ielīst.

Savukārt pirms došanās ceļā drēbes derētu izkratīt, lai tālāk neaizvestu arī kādu, kurš tajās noslēpies. Visbeidzot, uzmanīgam jābūt ar apaviem, īpaši, ja tie atstāti ārā – pirms aušanas kājās jāpārbauda, vai tur nav ielīdis kāds skorpions vai zirneklis, iesaka zoodārzā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!