Ziemassvētku eglītes demontāža, lai arī nav pats jautrākais un tīrākais darbiņš, ir pēcsvētku sakopšanas tradīcija, kas piešķir nedaudz struktūras un atgriež ikdienas ritmā.
Daži cilvēki no eglītes atbrīvojas tiklīdz kalendārā iestājas 26. decembris, bet citi sagaida Jauno gadu un dažkārt pat pavasari. Neatkarīgi no pārliecības, to nevajadzētu turēt telpās ilgāk par mēnesi, jo izžuvušās skujas rada nopietnu ugunsbīstamību. Protams, uz mākslīgajām eglītēm šādu ierobežojumu nav, un to novākšanas laiks atkarīgs no paša izvēles.
Bet vai eksistē viens pareizs laiks, kad atbrīvoties no svētku centrālā rotājuma? Saskaņā ar kādu tradīciju – jā.
Kad beidzas Ziemassvētki?
Lai gan 24. decembra vakars un 25. decembris ir diena, kad neskaitāmas ģimenes visā pasaulē svin Ziemassvētkus, kristīgā tradīcija nosaka, ka svētki ilgst 12 dienas pēc Ziemassvētkiem, līdz 6. janvārim, kad tiek svinēti Triju ķēniņu svētki (Zvaigznes diena). Šajā dienā Trīs Austrumu gudrie, sekojot zvaigznei, apmeklēja mazuli Jēzu, kas piedzimis Betlēmē. Ar šo dienu arī sākas baznīcas "Epifānijas laiks", kas beidzas pirms Pelnu trešdienas, kad sākas gavēnis. Daudzi kristieši jau no 4. gadsimta uz šo 12. nakti raugās kā uz oficiālu Ziemassvētku sezonas noslēgumu.
Kad vajadzētu atbrīvoties no Ziemassvētku eglītes?
Tā kā divpadsmitā nakts iezīmē oficiālās svētku sezonas beigas, svinētājiem ir tradīcija novākt rotājumus, tostarp silītes un eglītes. Daži pat uzskata, ja pēc Ziemassvētku sezonas beigām pārāk ilgi gaidīsiet, lai atbrīvotos no eglītēm, tas var nest nelaimi.
Tomēr dažas tradicionālās katoļu ģimenes Ziemassvētku eglītes tur līdz 2. februārim – 40 dienas pēc Ziemassvētkiem –, lai godinātu Kunga prezentāciju svētnīcā jeb Sveču dienu.
Bet pat ja mīlestībai pret Ziemassvētkiem nav nekā kopīga ar to izcelsmi, drošības labad būtu lieliska ideja eglīti iznest no telpas 6. janvārī.