Jo tālāk no mājām, jo mazāk atbildības par sekām? Pēc Covid-19 pandēmijas ceļošana ir kļuvusi populārāka nekā jebkad agrāk, un rekordlielais tūristu skaits rada ne tikai peļņu, bet arī virkni incidentu. Lai pievērstu uzmanību nepiemērotai rīcībai, CNN ir sastādījis "nepaklausīgo tūristu" sarakstu, kurā iekļautas personas, viņu izdarītie pārkāpumi un motivācija – kā piemērs tam, kā nekad nerīkoties!
1. Lidmašīnā nekost, negrūstīt un nelamāt citus
ASV Federālā aviācijas administrācija 2024. gadā izmeklēja vairāk nekā 2000 pasažieru incidentus. Lai gan šis skaitlis ir mazāks par 2021. gada rekordaugsto līmeni, kad tika reģistrētas 5973 lietas, tas joprojām ir gandrīz divreiz lielāks nekā pirms pandēmijas.
Honkongas aviokompānija "Cathay Pacific" 2024. gada septembrī aizliedza lidojumus kādam pārim, kurš ceļojuma laikā no Honkongas uz Londonu strīdā par sēdekļa noliekšanu pārgāja uz ksenofobiskiem apvainojumiem un fizisku vardarbību.
2024. gada gada oktobrī aviokompānijas "United Airlines" lidojumā kāds pasažieris neizprovocēti uzbruka citam guļošam lidotājam. Kā norāda CNN, šis incidents ir netipisks, jo parasti uzbrukumu mērķis biežāk ir stjuarti.
2024. gada janvārī "All Nippon Airways" lidmašīna, kas devās uz Sietlu, ASV, bija spiesta atgriezties, jo kāds pasažieris sakoda stjuarti. Tajā pašā mēnesī "American Airlines" lidojums uz Montanu tika novirzīts atpakaļ uz Teksasu pēc tam, kad kāds pasažieris vairākas reizes iekaustīja stjuarti. Savukārt septembrī kāds Kalifornijas vīrietis lidojumā ar "Frontier Airlines" uz Sanfrancisko mēģināja nožņaugt stjuarti un draudēja "nogalināt visus".
Divi censoņi šogad mēģinājuši atvērt lidmašīnas avārijas izeju: februārī tas notika "American Airlines" lidojumā no Albukerkas, bet novembrī – ceļā uz Dallasu. Ķīnā lidojums aizkavējies uz četrām stundām, jo kāds pasažieris lidmašīnas dzinējā iemeta monētas kā "veiksmes" žestu.
2. Bagāžā neievietot dzīvniekus, narkotikas vai šaujamieročus
Kā jau ierasts katru gadu, lidostu darbinieki visā pasaulē ir pārtvēruši cilvēkus, kuri caur drošības kontroli mēģinājuši pārvest veselu dzīvnieku zvērnīcu.
Pieķerts vīrietis, kurš biksēs centies pārvest 100 dzīvas čūskas, kā arī kāds cits, kas uz ķermeņa piestiprinājis 300 tarantulas no Peru. Detroitā konfiscēti 90 milzīgi Āfrikas gliemeži, bet Bangkokā atklāts apdraudētās sarkanās pandas un 86 citu dzīvnieku kontrabandas mēģinājums.
Ir bijuši arī īpaši radoši mēģinājumi pārvadāt narkotikas. Piemēram, Losandželosas Starptautiskajā lidostā arestēts vīrietis, kura bagāžā atrastas ar narkotikām piesūcinātas drēbes, tostarp pidžamas krekls ar govs rakstu. Decembrī Kanādā tika aizturēta sieviete, kuras bagāžā atradās 10 kilogrami narkotiku, maskēti kā Ziemassvētku dāvanas.
Tikmēr Losandželosā cita sieviete gandrīz sarīkoja uguņošanu lidostā, jo viņas rokas bagāžā tika atklāti 82 uguņošanas līdzekļi, trīs naži, divas šaujamieroču kopijas un piparu gāzes baloniņš.
3. Izzināšana nav taustīšana un laušana
Itālija ir viens no pasaules populārākajiem tūristu galamērķiem, taču ne visi tās apmeklētāji ciena tās kultūras dārgumus un vēsturi. 2023. gada jūlijā Florences amatpersonas uzsāka meklēšanu pēc sievietes, kura sociālajos medijos publicēja fotogrāfijas, kurās redzama viņa, atdarinot seksuālas darbības ar vīna un jutekliskuma dieva Bakha statuju.
Senajā Pompejas pilsētā, kas ir sastingusi laikā kopš Vezuva izvirduma 79. gadā pēc mūsu ēras, kāds britu tūrists 2023. gada augustā tika pieķerts, grebjot iniciāļus vienā no tās 2000 gadus vecajām ēkām.
Japānā 2024. gadā tika reģistrēts rekordliels apmeklētāju skaits – vairāk nekā 33 miljoni cilvēku, ko daļēji piesaistīja salīdzinoši vājā jenas vērtība un tiešo lidojumu pieaugums. Tomēr tas nenotika bez problēmām. Kāda Japānas pilsēta uzlika barjeru, lai bloķētu populāru skatu uz Fudži kalnu pēc tam, kad to pārņēmuši tūristi, kuri atstāja atkritumus un radīja satiksmes problēmas. Kioto, bijušajā Japānas galvaspilsētā, vērsās pret "geišu paparaci", kas uzmācas tradicionālām izklaidētājām. Tūristi tika arestēti arī par tādiem noziegumiem kā svētnīcas vārtu sabojāšana un sekss svētnīcā.
4. Domā pirms publisko
3922 pakāpju Haiku kāpnes Havaju salās Otrā pasaules kara laikā tika uzbūvētas ASV flotes vajadzībām, un tās ir oficiāli slēgtas sabiedrībai kopš 1987. gada. Tomēr sociālo mediju laikmetā problēmas ar nelikumīgu iekļūšanu ir kļuvušas biežākas. Pateicoties "YouTube", "TikTok" un citu tūristu vēlmei iegūt skaistas bildes, varas iestādes ir pieņēmušas lēmumu demontēt pakāpienus.
Daudz jaunāka atrakcija – "Portāls", kas savieno Dublinu un Ņujorku ar video, tika prezentēts 2024. gada maijā, taču tūdaļ saskārās ar virkni problēmu. Izrādījās, kad cilvēki redz, bet nedzird viens otru, tiek izmantoti vienkāršāki saziņas veidi, piemēram, kailu krūšu demonstrēšana vai pornogrāfisku un aizskarošu attēlu rādīšana. Tāpēc "Portāls" tika slēgts 2024. gada septembrī.
5. Daba ir jāsaudzē
Amerikas nacionālajos parkos ir paveikts daudz – diviem Nevadas štata vīriešiem augustā tika izvirzītas apsūdzības par iespējamu seno klinšu veidojumu bojāšanu Mīdas ezera nacionālajā atpūtas zonā. Jeloustounā, pasaulē pirmajā nacionālajā parkā, bija daži ievērojami incidenti. Aprīlī vīrietis tika apsūdzēts par speršanu bizonam, kas pēc tam viņu ievainoja. Pēc tam, jūlijā, automašīna, kurā atradās pieci cilvēki, noskrēja no ceļa un ietriecās vienā no parka slavenajiem karstajiem geizeriem. Par laimi, visiem izdevās izkļūt no transportlīdzekļa un gūt tikai nelielus savainojumus, kas nebija dzīvībai bīstami.
Piegružošana joprojām ir liela problēma, jo pat nomests "Cheetos" čipsu iepakojums var radīt "pasauli mainošu ietekmi" uz trauslām ekosistēmām. Arī Nepālā varas iestādes ir veikušas pasākumus, lai samazinātu piesārņojumu. Everesta kāpējiem tagad ir jāņem līdzi savi izkārnījumi, jo cilvēku ekskrementi ir kļuvuši par nopietnu problēmu pasaules augstākajā virsotnē.
6. Cieni vietējās tradīcijas un noteikumus
Viens no 2024. gada jaunajiem aizvainojumiem bija "vārtu utis" (gate lice), kas ir nievājošs apzīmējums cilvēkiem, kuri pulcējas pie iekāpšanas vietas, pirms ir pienācis laiks kāpt lidmašīnā. Lai cīnītos ar cilvēkiem, kuri lien bez rindas, oktobrī "American Airlines" ieviesa jaunu tehnoloģiju. Kad kāds mēģina iekāpt pirms laika un vietas, atskan brīdinājums, un pārkāpējam ir jādodas kauna gājienā atpakaļ uz gaidīšanas zonu. Savukārt Jaunzēlandē tika ieviests ierobežojums laika atvadu apskāvieniem.
7. Braukt ar skūteri un kliegt skaļrunī
Tūrisms ir galvenais daudzu ekonomiku dzinējspēks visā pasaulē, tomēr 2024. gadā masu tūrisma negatīvās sekas kļuva acīmredzamas protestos visā Eiropā, kā arī tūrisma nodokļu un apmeklētāju skaita palielināšanā dažādās pasaules valstīs. Barselonā tika pārtraukta ārvalstu tūristu dzīvokļu īrēšana, Itālija aizliedza "Airbnb" pašreģistrēšanos, bet Amsterdama aizliedza jaunu viesnīcu celtniecību. Melburnā tika aizliegta elektrisko skrejriteņu noma, Florencē aizliedza gidu skaļruņus, bet Milāna apsvēra iespēju aizliegt picu un saldējuma pārdošanu pēc pusnakts.
Tomēr jauka laika pavadīšana, cieņpilni sadarbojoties ar vietējiem iedzīvotājiem un atbalstot vietējos uzņēmumus, joprojām ir likumīga gandrīz visur!