Kā 2024. gadā galamērķi Eiropā apbalvoja labos tūristus
Foto: Shutterstock

Vairākas valstis pērnajā gadā apbalvoja labos tūristus – tos, kuri aiz sevis savāca atkritumus, izvēlējās izmantot planētai draudzīgu transportu un piedalījās projektos brīvprātīgajā darbā, vēsta "Euronews".

Tūristu skaits un viņu uzvedība dažos galamērķos kļūst tik nekontrolējama, ka neatliek nekas cits, kā stingru un dažkārt pat radikālu pasākumu ieviešana. Piemēram, Itālija paziņojusi, ka brīvdienu naktsmītnes nākotnē vairs nevarēs izmantot atslēgu seifus viesu pašreģistrācijai, šogad par tūristiem sūdzēties sāka arī Ziemassvētku vecīša mājās – Somijas Lapzemē. Savukārt Amsterdamā, lai cīnītos ar masu tūrismu, vairs nav atļauts celt jaunas viesnīcas.

Taču kamēr vieni soda un ierobežo, citi galamērķi cer, ka tūristu uzvedību uzlabos nekas cits, kā "burkāns", kuru ceļotājs saņems, izpildot noteiktas prasības.

Kopenhāgena, piemēram, piedāvāja bezmaksas saldējumu un kafiju par videi draudzīgām darbībām. Apmēram mēnesi aizvadītajā vasarā Dānijas galvaspilsētā tika ieviesta "CopenPay" – atalgojuma programma par atbildīgu tūristu uzvedību. Jūlijā un augustā ceļotāji tika stimulēti iesaistīties videi draudzīgās aktivitātēs, tostarp izvēlēties sabiedrisko transportu, pārvietoties kājām vai braukt ar velosipēdu. Arī atkritumu savākšana un brīvprātīgais darbs urbānajā fermā tika uzskatīts kā atbildīga tūristu uzvedība.

Ja tūristi spēja šīs aktivitātes pierādīt, piemēram, uzņemot pašbildi riteņbraukšanas laikā vai izmantojot vilcienu, pēcāk, izmantojot aplikāciju, ceļotāji varēja tikt arī pie balvām – bezmaksas kafijas, saldējuma, pat malkot par brīvu glāzi vīna, kā arī atlaide ieejas cenai muzejā un ekskursija ar kajakiem.

Amatpersonas norāda, ka izmēģinājums bijis visai veiksmīgs, un viņi cer, ka šovasar varēs to ieviest plašākā mērogā atkārtoti.

2019. gadā Fēru salās tika uzsākta programma "Slēgts apkopei", tādējādi parādot, ka tūristi spēj veikt arī labus darbus, lai saglābtu skaisto dabu. Projekta ietvaros arhipelāgā nedēļas nogalēs tika slēgtas populāras tūrisma vietas, tām nodrošinot piekļuvi vien brīvprātīgajiem. Šie cilvēki veido apkopes darbus, kas vērsti uz pārgājienu taku remontu vai būvniecību un norāžu stabu uzstādīšanu. Atalgojums pašiem tūristiem ir mazāk taustāms, bet ne par kripatu mazāk vērtīgs – viņi brīvprātīgajā darbā var satikt vietējos iedzīvotājus, satikt līdzīgi domājošus ceļotājus un, galu galā, sniegt ieguldījumu dabas bagātības saglabāšanā.

Normandijā Francijā ceļotājiem piedāvā atlaides, lai aplūkotu kultūras objektus, ja viņi ceļojot rada zemu oglekļa emisiju līmeni. Tūristi, kas ieradās ar vilcienu, autobusu vai velosipēdu, varēja gūt vismaz 10 procentu atlaidi ieejas cenām vairāk nekā 70 dažādos kultūras objektos un citās populārās apskates vietās. Tiesa, vajadzēja arī pierādījumus, lai atlaidi gūtu, – sabiedriskā transporta biļeti vai sava velosipēda foto.

Arī tūristi, kas Alpos ierodas slēpot ar vilciena palīdzību, gūst dažādus labumus. Tādi populāri slēpošanas kūrorti kā "Mornize" un "Via Lattea" neskopojās ar intriģējošiem piedāvājumiem. Piemēram, "Mornize" piedāvāja 10 procentu atlaidi pacēlāja izmantošanai, piecu līdz 10 procentu atlaidi nodarbībām un aprīkojuma nomai, kā arī 10 procentu atlaide masāžai. "Via Lattea" ceļotājiem, kas kūrortā ieradās ar Itālijas valsts dzelzceļa starpniecību, saņēma līdz pat 25 procentiem atlaidi ikdienas, divu dienu un sešu dienu slēpošanas caurlaidēm. Tiesa, pašlaik kūrorti vēl nav paziņojuši, vai šāds piedāvājums tiks atkārtots arī šajā ziemas periodā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!