Dāņu metode pret svētdienas stresu
Foto: Shutterstock

Izklausās pēc sapņa – veltīt vienu nedēļas dienu pilnīgai atpūtai un darīt neko. Būt mājās treniņbiksēs, bez grima un jebkādām saistībām. Varbūt skatīties komēdijas, pagatavot gardu maltīti vai izlasīt grāmatu. Ikvienam tas ir nepieciešams, taču vainas apziņa par "izniekotu" dienu un trauksme par gaidāmo darbadienu bieži vien sabojā šo ideju jau pašā saknē. Dāņiem ir risinājums.

Par šo ideju, kas nav jaunums, vēsta stila žurnāls "Vogue". Dānija ir "hygge" filozofijas dzimtene, tās, kuras idejiskā norma ir vienu nedēļas nogales dienu veltīt klusumam mājās. Grāmatā "The Little Book of Hygge: Danish Secrets to Happy Living" autore Meika Vikinga (Meik Wiking) definē "hygge" kā komforta, kopības un labsajūtas sajūtu – "sajūtu, ka esam drošībā, ka esam pasargāti no pasaules un ļaujam sev atslābināties". Citiem vārdiem sakot, tā ir sajūta, ka esi pasargāts no vētras, kas šķiet ļoti nepieciešama haotiskajā un hiperstimulētā pasaulē.

Grāmatā Vikinga min arī vairākus jēdzienus, kas ir cieši saistīti ar ideju nedēļas nogalē veltīt laiku, lai atvilktu elpu: "søndagshygge", kas nozīmē izmantot svētdienas kā "relaksējošu dienu ar tēju, grāmatām, mūziku, segām un varbūt pastaigu, ja ir noskaņojums"; un "fredagshygge", kas ir "hygge", ko "pēc garas nedēļas" praktizē piektdienu vakaros. Vikinga norāda, ka šie jēdzieni ir saistīti ar vienkāršām lietām. Piemēram, ""Fredagshygge" parasti nozīmē, ka visa ģimene pulcējas uz dīvāna, lai skatītos televizoru. Viena no tradīcijām ir saldumu ēšana, skatoties "Disney" filmas." Īsāk sakot: ideja ir nedēļas beigās ļauties baudīšanai tā vietā, lai šīs dienas izmantotu darāmo darbu saraksta veidošanai vai gatavojoties plānotajiem uzdevumiem.

Mājīguma radīšana

Mājīgums ir lielā mērā saistīts ar to, lai justos ērti, tāpēc, protams, arī apģērbam ir būtiska nozīme. Galu galā, "higgie" nav realizējams stingrā, ciešā džinsa apģērbā.

Tāpēc dāņiem ir īpašs vārds, kas apraksta apģērbu, kas valkājams, pavadot dienu mājās: "hyggebukser". Tas attiecas uz "tām biksēm, kuras nekad nevalkātu ārā, bet kuras ir tik ērtas, ka, iespējams, tās ir jūsu mīļākās," skaidro Vikinga. Kas šajās biksēs ir darāms? Tas ir katra paša ziņā, lai gan dāņi iedvesmo šādām nodarbēm – visu dienu veltīt seriāliem, gatavot gardu maltīti, adīt, gulēt zem segas, dzert tēju, našķoties ar saldumiem un kājās vilkt vilnas zeķes.

Svarīgi ir radīt arī mierīgu noskaņojumu. Tas nozīmē aizdegt sveci vai vairākas sveces. Kā zināms, Dānijā uz vienu iedzīvotāju tiek aizdegts vairāk sveču nekā jebkur citur Eiropā. Zelta likums ir "jo vājāka gaisma, jo vairāk "hygge"," saka Vikinga.

Atpūta garīgajai veselībai

Lai gan mūsu pārlieku intensīvā darba kultūra ir radījusi pārliecību, ka "neko nedarīšana" nav produktīva, eksperti apgalvo, ka kvalitatīva atpūta ir ļoti svarīga mūsu labsajūtai. "Kad mēs neko nedarām, mēs netērējam laiku veltīgi, bet gan ieguldām savā garīgajā veselībā, jo mūsu smadzenēm ir nepieciešama atpūta," "Vogue" skaidro psiholoģe Patrīcija Ramiresa. "Ja kognitīvajā līmenī mēs nedodam tām šo atpūtu, tad, ņemot vērā informācijas pārbagātību un hiperkonektivitāti, kurā mēs dzīvojam, mūsu smadzenes tiek izsmeltas, līdzīgi kā tad, ja mēs trenējamies vairāk, nekā esam pieraduši, un mūsu muskuļi ir saspringuši."

Tāpēc, padariet savu svētdienu par "hygge" dienu. Uzvelciet savas neglītākās treniņbikses. Skatieties seriālus. Apēdiet kūku. Un, pats galvenais, nejūtieties par to vainīgi!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!