Aglonas UAC
Foto: Publicitātes foto
Augusts ir laiks, kad tūkstošiem svētceļnieku dodas uz Aglonu, lai piedalītos Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētkos. Svētki sāksies 13. augustā, kad Aglonā ieradīsies svētceļnieku tūkstoši no visas Austrumeiropas, un to kulminācija būs 15. augustā. Par godu šiem svētkiem svētās Mises notiks visās Latvijas katoļu baznīcās, bet vislielākā vērība būs pievērsta Aglonas bazilikai, kurā atrodas Aglonas Brīnumdarītājas Dievmātes svētglezna. Šī ir īpaša vieta, par ko vērts uzzināt ko vairāk.

Tāpat pirms vai pēc bazilikas apmeklējuma, iesakām apskatīt arī citus interesantākos Aglonas tūrisma objektus.

Sniegbaltā Aglonas bazilika

Foto: F64

Aglonas bazilika uzņem ikvienu, kas ir ieradies, lai aizlūgtu par sevi vai saviem tuviniekiem pie Aglonas Brīnumdarītājas Dievmātes svētgleznas. Aglonas bazilika ir viena no pazīstamākajām svētvietām pasaulē, Latvijas katolicisma centrs un pasaules nozīmes svētvieta.

Lieliskā, baroka stilā celtā bazilika, ainavā izceļas ar 60 metrus augstiem torņiem. Bazilikas iekšpusē ir krusta velves, arkas un kolonnas, kas bagātīgi dekorētas ar rokoko stila rotājumiem. Grezni ir arī 10 mūra altāri. Bazilikā apskatāmas vairākas eļļas gleznas, kas tapušas 18. un 19. gadsimtā, kā arī dominikāņu ordeņa labvēļu un baznīcas dibinātāju Evas un Dabziboga Šostovicki portreti. 

Pie Aglonas Dievmātes Brīnumu darītājas svētbildes iekārtots augšējais altāris. Zem gleznas ir redzamas daudzas votas – pateicības zīmes. Īpašas ir bazilikas ērģeles, kam ir jau vairāk nekā 200 gadu.

Spoku stāstu un leģendu cienītājus varētu interesēt fakts, ka zem bazilikas atrodas senas kapenes. 

Tā kā šī ir svēta zeme, šajā teritorijā kopš 1699. gada līdz 1840. gadam darbojies arī klosteris, bet netālu no bazilikas, Egles ezera krastā, 1824. gadā atklāja sēravotu, kurš savulaik ir dziedinājis daudzus sirgstošos.

Adrese: Cirīšu iela 8, Aglona, Aglonas novads, LV- 5304
Telefons: +371 29188740; +371 65381109
Mājaslapa: www.aglonasbazilika.lv

Aglonas Maizes muzejs

Foto: Delfi Foto

Aicinājums uz sarunu par maizi un maizes tapšanas procesu: svaigas maizes degustācija, zāļu tējas baudīšana, iespēja iegādāties Aglonas maizīti un konditorijas izstrādājumus - tas viss vienuviet atrodams Maizes muzejā.

Maizes muzejā apmeklētājus uzņem pati saimniece ģērbusies latgaliešu tautas tērpā, ar latgaliešu tautas dziesmām un latgalisku uzrunu. Ciemiņu uzņemšanai sagatavots teatralizēts uzvedums, tā autore ir pati Vija Kudiņa. Muzejā deg sveces, uz galda māla krūzēs kūp zāļu tēja, uz linu galdauta smaržo rudzu maize. Saruna sākas ar rudzu graudu atpazīšanu un izgaršošanu. 

Šeit ir iepējams nobaudīt Latgales kulinārā mantojuma ēdienus.

Adrese: Daugavpils 7, Aglona, Aglonas novads, LV- 5304
Tālrunis: +371 29287044; +371 26461917
Mājaslapa: www.aglonasmaize.viss.lv
Ekskursijas cenas: 1,50 eiro pieaugušajiem, 1 eiro - bērniem vai pensionāriem.

Kristus Karaļa kalns

Foto: Publicitātes foto

Kristus Karaļa kalns ir unikāls skulptūru komplekss, kas atklāts 2006. gadā divu kilometru attālumā no Aglonas bazilikas. Tas atrodas Egles ezera krastā. Skulptūru parks veidots pateicībā Dievam un Jēzum Kristum kā garīga vieta, kur cilvēkiem smelties dvēseliskas vērtības.

Adrese: Aglonas novads, Aglonas pagasts, Madelāni, LV-5304
Tālrunis: +371 27885591
Mājaslapa

Otrā pasaules kara ekspozīcijas zāle

Foto: Publicitātes foto

2. pasaules kara ekspozīcija (muzejs) atrodas pašā Aglonas centrā. Muzeja kodols ir ieroči, kas izmantoti 2. pasaules karā.

Ir apskatāmas arī formas, munīcija, sadzīves priekšmeti, lidmašīnu atlūzas un citas ar karadarbību saistītas lietas. Visdārgākais un unikālākais objekts muzejā ir karalauka vēstuļu sarakste starp oberleitnantu Augustu un viņa mīļoto Martu piecu kara gadu garumā - dialogs vēstulēs starp diviem mīlošiem cilvēkiem ar laimīgām beigām. Fonā var skatīt to laiku hroniku. Ekspedīcija nav politizēta, bet gan vienlīdzīgi sadala abas karojošās puses. Šeit nav ne labo, ne slikto, varbūt tāpēc tā ir viegli skatāma un patīk apmeklētājiem.

Adrese: Aglonas novads, Aglonas pagasts, Aglona, LV-5304
Tālrunis: +371 22484848
Mājaslapa

Velnezers jeb Čortoks

Foto: Publicitātes foto

Viens no neparastākajiem ezeriem Latvijā ir nomaļā, paugurainā priežu mežā atrodamais Čortoks. Ezers atrodas dabas lieguma, Natura 2000 teritorijā. Tā platība ir 1,9 hektāri, taču dziļums ir ievērojams - tas sasniedz 18,32 metrus. Ezeru īpaši neparastu padara Latvijā reti sastopamā dzidri zaļganzilā ūdens krāsa. Runā gan ka krāsa gan mainoties - ūdens varot pieņemt visas varavīksnes krāsas. Šo neparasto īpašību var skaidrot ar to, ka ezera ūdens ir ļoti dzidrs (redzamība līdz 12 metru dziļumam), tam nav noteces, un ezeriņš atrodas dziļā piltuvveida ieplakā ar stāvām krasta nogāzēm. Ja krasti būtu lēzeni, ūdens skaisto krāsu būtu grūtāk ievērot un novērtēt. Čortokā ir ļoti maz ūdensaugu un zivju. 

Ar ezeru saistītas vairākas teiksmas un nostāsti, taču tautas atmiņā tas nesaistās ar labām lietām. Runā, ka pie ezera nevarot ilgstoši uzturēties un tajā neiesaka peldēties - varot notikt kas slikts.

Materiāls tapis sadarbībā ar Aglonas Uzņēmēju atbalsta centra vadītāju Ināru Gražuli.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!