Vairāk nekā tikai pludmale - vietas, ko vēl apskatīt un izbaudīt Jūrmalā (8)
Life
Reti kurš nav bijis Jūrmalā, bet lielākā daļa to apmeklē tikai, lai pagulētu pludmalē vai noklausītos koncertu Dzintaru koncertzālē. Šīs lietas, protams, ir neatņemama Jūrmalas vērtība, ar ko lepoties, tomēr pilsētā ir daudz vairāk ko redzēt un darīt, turklāt pilnīgi visos gadalaikos.
Kad apmeklēt?
Jūrmalu apmeklēt ierasts vasarā, kad to pārpludina tūristi, atpūtnieki un dzīves baudītāji. Latvijā un varbūt pat vēl plašākā teritorijā nav labākas vietas, kur pavadīt siltu vasaras dienu, kā šajā pilsētā, jo 15 kilometrus garā pludmale un Lielupe, kas met lokus cauri visai pilsētai, neatstās vienaldzīgu nevienu karstā laika baudītāju, bet izpriecas un izklaides vasarā Dzintaru koncertzālē un Jomas ielā var atrast vienmēr.
Tomēr ne visi zina, ka Jūrmala īpaši skaista ir tieši pavasaros un rudeņos, jo lielāko tās daļu aizņem privātmājas, kuru īpašnieki parasti cenšas savu dārziņu iekopt pēc iespējas krāšņāku, bet māju uzcelt – skaistāku un iespaidīgāku, tāpēc šajos gadalaikos pat izbrauciens cauri Jūrmalai būs kā atrašanās lielā parkā vai botāniskajā dārzā.
Savukārt ziemā tieši Jūrmala ir vieta, kur izbaudīt relaksējošu atpūtu SPA un apskatīt krāšņus gaismiņu rotājumus, jo šī pilsēta neatpaliek no izslavētās Ventspils vai galvaspilsētas Rīgas rotāšanās ziņā. Īpašs ir 18. novembris, kad cauri visai pilsētai vijas degošu svecīšu ceļš.
Uz Jūrmalu ved vecākā elektriskā dzelzceļa līnija Latvijā un arī mūsdienās tas ir ērtākais un lētākais nokļūšanas veids Jūrmalā, turklāt pa ceļam var apskatīt brīnišķīgas arhitektūras pērles – vecās dzelzceļa stacijas, piemēram, 1913 .gadā celto Lielupes dzelzceļa stacijas ēku, ko līdz 1932.gadam sauca par "Buļļiem" tāpat kā visu rajonu, vai dzeltenbrūno Pumpuru stacijas ēku, ko kādreiz dēvēja par "Melluži 1".
Tāpat Jūrmalā iespējams nokļūt ar automašīnu, bet, tiem, kas vēlēsies iebraukt pilsētas centrā, būs jāiegādājas caurlaide, kas maksā divus eiro. Ja dodaties uz Ķemeriem, Kauguriem vai to Jūrmalas daļu, kas ir Lielupes pusē līdz dzelzceļam, iebraucot no Slokas puses, caurlaide nav jāiegādājas. Par autostāvvietām Jūrmalā nav jāmaksā, ja vien nestāvēsiet dažās privātās teritorijās.
Uz Jūrmalu no Rīgas iespējams atbraukt arī ar kuģīti, kas ik dienu no 1. maija līdz 30. septembrim kursē no piestātnes pie Lielā Kristapa skulptūras Rīgā līdz Majoriem Jūrmalā. Izbraukšanas laiks no Rīgas ir plkst. 11. 00, bet no Majoriem 17.00.
Tāpat Jūrmalā iespējams nokļūt ar privātu laivu vai citu peldlīdzekli gan no Rīgas, gan Jelgavas puses pa Lielupi. Šogad Lielupē izvietotas speciālas norādes, kas iezīmē kuģu ceļu, un arī vairākas jaunas piestātnes.
Visveselīgākais nokļūšanas veids Jūrmalā noteikti ir ar velosipēdu, kam ērti var izmantot veloceliņu, kas no Rīgas vijas paralēli dzelzceļa sliedēm, bet no Lapmežciema puses ved gar Talsu šoseju.
Apskates vietas
Apskates vietas
Jūrmala ir vieta, kur atpūtas virpulī viegli palaist garām ļoti interesantas, bet ne tik viegli ieraugāmas vietas un lietas. Protams, atpūta pludmalē ir viena no galvenajām baudām, ko piedāvā pilsēta, bet arī tā ļoti atšķiras, jo iespējams atpūsties gan rosīgajā Dzintaru pludmalē, gan relaksēties, piemēram, Vaivaru priežu ieskautajā jūras piekrastē, kur sastapsiet vien retu atpūtnieku, bet vietām nebūs neviena cilvēka. Majoru un Jaunķemeru pludmale arī šogad ieguvusi Zilo karogu, kas nozīmē, ka šīs pludmales ir tīras, drošas un labiekārtotas. Turpat pludmalē var iznomāt ūdens velosipēdus un ūdens motociklus, spēlēt futbolu, volejbolu vai mācīties sērfot. Pludmalē rīko starptautiskas sacensības futbolā, volejbolā un handbolā.
Tomēr jāpiebilst, ka liela daļa jūrmalnieku labprātāk atpūšas pie Lielupes un tieši šīs upes piedāvātās iespējas tūristi izmanto reti, kam gan pie vainas varētu būt arī visai vājais piedāvājums laivu un citu peldlīdzekļu nomai.: Publicitātes
Jūrmalas pilsēta ir apvienojusi 12 ciemus - Priedaini, Lielupi, Buldurus, Dzintarus,Majorus, Dubultus, Jaundubultus, Pumpurus, Mellužus, Asarus, Vaivarus, Sloku un Ķemerus, kas ir ļoti atšķirīgi, bet katrā no tiem ir lietas, ko vērts apskatīt.
Lielupē noteikti vērts apskatīt gan Ragakāpas parku un Jūrmalas Brīvdabas muzeju ar vecajām zvejnieku lavām, gan Bulduru dārzkopības vidusskolas brīnišķīgo dārzu. Tāpat esot Lielupē iespējams izbaudīt atpūtu vienā no lielākajiem ūdens atrakciju parkiem Ziemeļeiropas valstīs - "Līvu akvaparkā", kas gaida apmeklētājus katru dienu visa gada garumā un piedāvā vairāk nekā 45 atrakcijas gan bērniem, gan pieaugušajiem. Tās iecienījuši arī tūristi no kaimiņvalstīm.
Turklāt Lielupe tāpat kā Bulduri pārsteigs ar krāšņajām savrupmājām, kas pieder ne vienai vien Krievijā zināmai estrādes zvaigznei, tādēļ pastaiga vai izbrauciens pa šiem rajoniem būs visai interesants.
Ja dodieties uz Jūrmalu ar bērniem, noteikti, jāiegriežas pirms dažiem gadiem atklātajā Dzintaru meža parkā, kas ir īsta paradīze mazajiem un jauka vieta, kur baudīt priežu gaisu vecākiem. Ieteicams līdzi paņemt arī skrituļslidas vai riteņus, jo parkā ir asfaltēta trase, kur ar tiem netraucēti izbraukt. Meža parkā ir arī 25 metrus augsts skatu tornis, no kura var redzēt arī jūru. Vakarā visplašāko koncertu programmu piedāvā Dzintaru koncertzāle, kam šoziem būšot arī jaunā zāle.
Protams, no Dzintariem uz Majoriem vislabākā pastaiga būs pa Jomas ielu, kur var citus apskatīt un arī sevi parādīt. Bet nedaudz novirzoties uz jūras pusi atradīsiet Raiņa un Aspazijas muzeju, jo abi rakstnieki šo pilsētu ilgu laiku saukuši par mājām, savukārt pirms kultūras nama, nogriežoties pa kreisi, nonāksiet Jūrmalas muzejā, kur apskatāmas gan kvalitatīvas un interaktīvas izstādes, gan nopērkami Jūrmalai raksturīgi suvenīri – pat jau minētā Raiņa stila svītrainais peldkostīms. Jāpiebilst, ka Jūrmalā visus muzejus var apmeklēt bez maksas. Savukārt ziemā noteikti vērts iegriezties Lielupes krastā esošajā Majoru slidotavā, kas ir unikāla ar to, ka tikai daļēji ir klāta ar jumtu un no tās redzama arī Lielupe.
Kur nakšņot?
Kur nakšņot?
Palaik Jūrmalā darbojas vairāk nekā 60 dažāda veida naktsmītnes: kūrorta rehabilitācijas centri, kūrorta viesnīcas, viesnīcas, viesu mājas, moteļi, kempingi, jauniešu mītnes. Ik gadu ekspluatācijā tiek nodotas jaunas tūrisma mītnes, kas piedāvā saviem viesiem modernus atpūtas pakalpojumus. Ļoti raksturīgas Jūrmalai ir viesu mājas vai nelielas viesnīcas, kas atrodas atjaunotās koka mājās. Tur valda neatkārtojama vēsturiska atmosfēra un gadsimtu gars.
Saglabātas arī funkcionālisma stilā uzceltās daudzstāvu viesnīcas, kas pašlaik daļēji vai pilnībā tiek rekonstruētas, lai atbilstu mūsdienu prasībām. Šādu augstu ēku priekšrocība ir tā, ka no augšējiem stāviem paveras brīnišķīgs skats uz Jūrmalu no putnu lidojuma.
Kūrorta viesnīcas piedāvā plašas kūrorta procedūras, relaksācijas un veselības uzlabošanas programmas, kas ir aktuālas jebkurā gadalaikā. Vairākas Jūrmalas kūrortviesnīcas un sanatorijas piedāvā aktīvi atpūsties, nūjojot pa jūras krastu, kāpām vai citu sev izvēlētu vietu kūrortpilsētā.
Tāpat vasaras sezonā daudzviet iespējams izīrēt gan dzīvokļus, gan privātmājas un istabas no to īpašniekiem un izbaudīt kūrortpilsētas atmosfēru kā vietējam iedzīvotājam.blicitātes foto
Kur ieturēt maltīti?
Kur ieturēt maltīti?
Jūrmalā netrūkst smalku un arī vienkāršu vietu, kur paēst. Jomas iela ir restorānu un krodziņu pilna. Tur atrodama latviešu, krievu, ukraiņu, libāņu, ķīniešu, taizemiešu, indiešu, japāņu un citu tautu nacionālā virtuve.
Arī pludmalē atrodami mājīgi un vasarīgi restorāni un kafejnīcas.
Asaros iecienīts ir restorāns "Armēņu virtuve", bet visā Latvijā slavens ir Kauguros atrodamais restorāns "Kūriņš", tāpat kā izslavētais restorāns "36. līnija" Lielupē, jūras krastā. Nesen pašā Lielupes krastā, atklāts mūsdienu Latvijas virtuves restorāns "Laivas", kas piedāvā arī dažādus vietējo zivju ēdienus.
Vairāk par vietām, kur iespējams paēst Jūrmalā, lasāms tūrisma informācijas centra mājaslapā.
Informācija uzziņām
Informācija uzziņām
Jūrmalas Tūrisma informācijas centrs Lienes iela 5, Majori, Jūrmala, LV-2015 T. 67147900 www.tourism.jurmala.lv
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit