Tūrisms - 576
Foto: Publicitātes foto

Jūrmalas centrālā gājēju iela – Jomas iela – jau kopš 19.gadsimta ir iecienīta kūrortpilsētas viesu un iedzīvotāju tikšanās, pastaigu un atpūtas vieta. Izbaudot siltā laika iestāšanos un gatavojoties Jomas ielas svētkiem, būs interesanti uzzināt faktus par iecienīto atpūtnieku ielu, ko iepriekš, iespējams, nezinājāt.

1. Jomas ielas kopējais garums ir gandrīz divi kilometri 

Jomas ielas kopējais garums ir 1,9 kilometri un uz tās atrodas 18 arhitektūras pieminekļi. Gājēju iela ir aptuveni 1500 soļu jeb 1,1 kilometru gara. Tai ik gadu cauri iziet aptuveni trīs miljoni pilsētas viesu, kas Jūrmalāuzturas vienu dienu.

Foto: Publicitātes foto

2. 33 kafejnīcas un 11 vietas, kur tirgo saldējumu

Uz Jomas ielas šovasar atrodas 33 kafejnīcas un restorāni, 11 saldējuma pārdošanas vietas. Kafejnīcās uz Jomas ielas var nobaudīt 11 dažādu valstu virtuvju ēdienus – latviešu, arābu, uzbeku, turku, armēņu, spāņu, itāļu, ķīniešu, kaukāziešu, japāņu, krievu, kā arī Vidusjūras, Eiropas, Āzijas un internacionālās.

3. Izbūvēta slapja meža vietā

Pirms aptuveni 160 gadiem vietā, kur tagad stiepjas Jomas, Jūras un Lienes ielas, pletās grūti izbrienams, slapjš mežs, kur tika ganīti lopi.
Foto: Publicitātes foto

4. Jau 30 gadus tikai gājējiem

Gandrīz 30 gadus (kopš 1987. gada) Jomas iela ir gājēju iela no Turaidas ielas līdz Omnibusa ielai 1,1 kilometru garumā. Vēsturiski Jomas ielas sākums ir pie skulptūras "Lāčplēsis", tomēr pēc 1936. gada ielu nosaukumu grozījumiem Jomas iela tika pagarināta līdz Jūrmalas pilsētas domei.

5. Pirmā apbūvētā vieta uz Jomas ielas

Horna dārzs bija Jomas ielas pirmais apbūvētais zemesgabals Jomas ielā, bet 1870. gadā tur vēl atradās sīkām priedītēm apaugusi kāpu meža teritorijā.

6. Uz Jomas ielas bija arī telefona stacija

Jomas ielā 64, kur patlaban atrodas "Alus krodziņš", 20.gadsimta sākumā atradās pirmā telefona stacija.

Foto: Publicitātes foto

7. Kā radās Jomas ielas nosaukums?

Jomas iela savu nosaukumu ieguvusi no smilšu kāpu paralēlām ieplakām jeb jomām, kādas veidojas vēja ietekmē, atkāpjoties jūrai.

8. Pirmās tirdzniecības vietas Majoros

19. gadsimta beigās Jomas ielā tika atvērts pirmais veikals, tirgus un aptieka Majoros.

9. Kultūras un tūrisma centrs

1870. gadā uzņēmējs Horns Jomas un Omnibusa ielas stūrī atvēra pirmo viesnīcu Majoros, kas kopā ar koncertdārzu kļuva par nozīmīgu vietējo kultūras centru. Arī šobrīd Horna dārzā regulāri norisinās koncerti, kultūras un izklaides pasākumi, un turpat blakus atrodas Jūrmalas kultūras centrs.

10. Latviešu darbi, ko atskaņo vācieši

Tieši pirms 100 gadiem, 1905. gadā, Horna dārzā notika pirmais latviešu simfoniskās mūzikas koncerts. To sarīkoja un vadīja profesors Juris Jurjāns, un koncertā skanēja tikai latviešu komponistu darbi, kurus atskaņoja vācu mūziķi.

Avots: Jūrmalas Tūrisma informācijas centrs


Foto: F64

Jūrmalā 11. un 12. jūlijā notiks jau 16. Jomas ielas svētki, kuros paredzēti koncerti, muzikālais teātris, būs arī plaša izklaides un aktivitāšu programma bērniem. 

Majoru stāvlaukumā notiks "Ghetto Games" sacensības strītbolā un florbolā. Svētku kulminācijā svētdien, 12.jūlijā, pulksten 21.30 koncertu sniegs grupa "Pērkons" un svētki noslēgsies ar salūtu. Jomas ielas svētku programma pieejama Jūrmalas pilsētas mājaslapā: www.jurmala.lv.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!