Dabas aizsardzības pārvalde
Foto: Publicitātes foto

Āraišu vējdzirnavas savās trīspadsmitajās Jaunrudzu maizes dienās aizvadītajā nedēļas nogalē kuplo apmeklētāju pulku sagaidīja ar jaunu ekspozīciju. Dabas aizsardzības pārvalde atjaunojusi pastāvīgi skatāmo izstādi, un vējdzirnavu apmeklētāji var iepazīties ar Āraišu vējdzirnavu uzbūvi, vēsturi un atmiņu stāstiem par tām, izlasīt, kā un kad tiek svinēti Jēkabi - Jaunrudzu maizes dienas Āraišos, kādi ir Latvijā sastopamie labību veidi un kā mēs tos izmantojam, stāsta Inese Pabērza, Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve.

Dzirnavās iespējams vairāk uzzināt par Vidzemes rudziem un rudzu maizi, Latvijā sastopamajām maizes zīmēm. Nav aizmirsti arī latviešu biežāk svinētie svētki Jāņi – ekspozīcijā stāstīts gan, kā gatavot Jāņu sieru, gan par populārākajām Jāņu zālēm un kā no tām pīt vainagus.

Āraišu vējdzirnavas ir viens no iecienītākajiem dabas tūrisma objektiem Cēsu un Amatas novada apkaimē. Tās celtas kā Drabešu muižas dzirnavas apmēram 19. gadsimta vidū vidū. Dzirnavās savulaik mala miltus rupjmaizei un lopbarībai, gatavoja putraimus. Tās darbojušās līdz Pirmā pasaules karam, bet atjaunotas 1982. - 1984. gadā, pateicoties toreizējā Gaujas nacionālā parka vadībai.

Ik gadu jūlija beigās Āraišu vējdzirnavās tiek svinēti Jēkabi - Jaunrudzu maizes dienu.

Vējdzirnavas apmeklētājiem atvērtas katru dienu no pulksten 9:00 līdz 18:00. Pieaugušajiem un pensionāriem ieejas biļete maksā divus eiro, bet skolēniem - eiro.

http://www.map-embed.com/

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!